پرسش و پاسخ های مدیریت ساخت و پروژه

در خصوص خرد شدن فعالیت‌ها در سطوح پایین مشاور بگونه‌ای درخواست داشته که فعالیت‌های در سطوح بسیار پایین در WBS خرد شده و عملا کنترل برنامه زمانبندی و گزارش‌گیری از آن بسیار مشکل بوده و با چالش جدی مواجه شده است. آیا خرد شدن به این سطح عملا منطقی بوده و راهکار اقناع مشاور در این خصوص چیست؟

نمایش پاسخ

آیا برای اعضای کانون دانش پژوهان، مزیتی به جهت ثبت نام زودتر از تاریخ مقرر ثبت نام در نظر گرفته شده است؟

نمایش پاسخ

سلام وقتتون بخیر
کارفرماها معمولا برای پروژه‌هایشان در زمان مناقصه یک مدت زمانی را مشخص میکنند و معمولا پیمانکاران جهت اخذ حداکثر امتیاز از قسمت مدت زمان اتمام قرارداد، همان زمان اعلام شده از طرف کارفرما و یا حتی کمتر از آن را در نظر میگیرند و در پیشنهاد پیمانکار ارایه میدهند. این مسئله بسیار محرز هست که پروژه در این مدت زمان به اتمام نرسیده و پیمانکار مجبور است برنامه زمانبندی بسیار فشرده ای ارائه دهد.
راه حل این قضیه چیست؟ چون یا نباید در مناقصه شرکت نمود و یا مجبوریم برنامه غیر اجرایی و فشرده ای ارایه بدهیم.
آیا برای چنین شرایطی که گریبانگیر بسیاری از پروژه ها است راه حلی وجود دارد؟

نمایش پاسخ

در زمانی که نتوان یک فعالیت را به دو بخش تقسیم نمود و رابطه FS با Lag مثبت قابل تعریف نباشد چه کاری باید انجام داد؟ خیلی‌ها بر این باور هستند که به علت راحتی در به‌روزرسانی‌های برنامه زمانی بهتر است از رابطه FS با Lag منفی استفاده شود تا فعالیت بعدی به صورت خودکار به‌روز شود، اما من خیلی از صاحب نظرها را دیدم که میگویند فعالیتهای FS با لگ منفی را تبدیل به SS با لگ مثبت کنید.

نمایش پاسخ

نرم افزار ها در مدیریت پروژه ها چه نقشی را ایفا میکنند؟

نمایش پاسخ

برای اعضای کانون دانش پژوهان به لحاظ ارائه مقالات تخصصی، ویدئو و موارد دیگر چه برنامه ریزی‌هایی انجام شده است؟

نمایش پاسخ

- آیا مدیریت ارزش کسب شده (EVM) در پروژه ها به شکل درستی استفاده میشود؟
- مرجع مناسبی برای اجرای مدیریت ارزش کسب شده (EVM) در پروژه ها وجود دارد؟
- آیا مدیریت ارزش کسب شده (EVM) مطرح شده در PMBOK و راهنمای این زمینه که PMI منتشر کرده به تنهایی کارآیی لازم را دارد؟

نمایش پاسخ

ساختار ایجاد شده توسط موسسه PMI برای تایید صلاحیت مدیران پروژه صنعت ساخت به چه شکل خواهد بود؟

نمایش پاسخ

سلام، اگر بنده به صورت همزمان به مباحث مربوط به گرایش سازه و طراحی سازه ها و همچنین مدیریت پروژه علاقه مند باشم، آیا پیشبرد هردو کار درستی است؟ با توجه به اینکه تصور خیلی از افراد بر این است که بازار کار تخصصی مناسبتر است در نتیجه بهتر است در یک حوزه متخصص شوید، نظر شما در این رابطه چیست؟
اگر قصد داشته باشم دوره‌های مدیریت پروژه را آغاز نمایم، شما کدام دوره‌ها را پیشنهاد میکنید؟

نمایش پاسخ

من لیسانس مدیریت پروژه و لیسانس عمران دارم، قصد دارم در  حیطه کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه فعالیت کنم و فوق لیسانس هم در همین رشته اخذ کنم. چه دوره هایی از موسسه شما برای من مفید است؟ و به چه اموری باید مسلط باشم؟

نمایش پاسخ

- پس از مدتی از شروع واقعی پروژه، درپروژه تاخیر رخ داده است. بنا به درخواست کارفرما، پیمانکار replan تهیه میکند. آنرا بصورت رسمی برای کارفرما ارسال مینماید. پیمانکار در متن نامه ارسالی عبارت "عطف به درخواست کارفرما replan تهیه و ارائه می گردد. بررسی تاخیرات حادث شده تا این تاریخ، متعاقبا و براساس برنامه زمانبندی اولیه منظم به قرار داد انجام خواهد گردید" را درج مینماید. کارفرما نیز آنرا مورد پذیرش قرار می‌دهد. دراین صورت:
- آیا تمام تاخیرات پیمانکار تا زمان ریپلن مجاز شده است؟
الف- پاسخ هرچه باشد (آری ویا خیر) لطفا توضیح بفرمایید چرا.
ب- اگر پیمانکار در متن نامه ازسالی "بررسی تاخیرات حادث شده تا این تاریخ، متعاقبا و براساس برنامه زمانبندی اولیه منظم به قرار داد انجام خواهد گردید" درج نمی کرد، آیا در نتیجه کلی بحث مورد نظر تغیری بوجود میامد؟برای دوستانی که به بحث آنالیز تاخیرات وقوف دارند شاید پاسخ بدیهی بنظر برسد، اما این موارد بسیار مبتلا به پروژها و سازمان هاست. ممنون از توضیحاتی که مطرح می کنید.

نمایش پاسخ

چگونه میتوان به دستورالعمل Forensic schedule analysis موسسه AACE به غير از وب سايت موسسه دسترسی پیدا کرد؟ 

آيا موسسه ACEMI و يا ديگر موسسات داخلي فايل الکترونیک و يا نسخه چاپي آن را ارائه مي دهند؟

نمایش پاسخ

نحوه به روزرسانی دوره‌های آموزشی در طرح کانون دانش‌پژوهان ACEMI به چه صورت خواهد بود و شرکت کنندگان چگونه از بروزرسانی‌های دوره ها بهره مند خواهند شد؟

نمایش پاسخ

طرح معرفی افراد متخصص به صنعت ساخت کشور به چه شکل است و طرح کانون چه تاثیری بر آن دارد؟

نمایش پاسخ

آیا حوزه ی مدیریت ساخت باید بر مبنای استانداردهای بین المللی استوار باشد و عمل کند یا باید با استفاده از تجارب بین المللی امکان بومی سازی مباحث رو داشته باشیم و به کار ببریم، بالاخص در زیست بوم کارکرد مدنظر ما (کشور ایران )؟ با توجه به اینکه در مدیریت، حوزه ی انسان شناسی (فرهنگ و حقوق و ...) بومی و زیستی پایه و اساس مبحث می باشد.

نمایش پاسخ

چنانچه در یک پروژه، کارفرما مطابق بند ج ماده ۳۰ شرایط عمومی پیمان، مدت پیمان را به میزان تاخیرات مجاز تمدید نماید آیا شاخص های تعدیل دوران تمدید شده به فعالیتهایی که بدلیل قصور پیمانکار انجام نشده و تاخیر غیر مجاز دارند تعلق میگیرد یا خیر؟ 

این ابهام هنوز وجود دارد که بررسی کلی تاخیرات چگونه انجام شود که این مشکل حل شود، به عبارتی منطقی نیست که پیمانکار برای فعالیتهایی که در انجام آنها قصور داشته است تعدیل بگیرد، برای این موضوع، راهکارهای زیر به ذهن متبادر میشود:
۱. فسخ پیمان بدلیل تاخیرات غیر مجاز
۲. تمدید پیمان به مدت لازم جهت اجرای کارها (لیکن تعدیل فقط به فعالیتهای دارای تاخیر مجاز تعلق بگیرد)
۳. بررسی تاخیرات بر اساس وزن فعالیتهای برنامه زمانبندی و تمدید بر اساس نتیجه این روش

در این حالت که برخی فعالیتها تاخیر مجاز دارند و برخی تاخیر غیر مجاز، مدت مجاز جهت تمدید چگونه محاسبه میشود؟ برخی معتقدند که به میزان تاخیرات مجاز تمدید صورت میگیرد و به همه فعالیتها (مجاز و غیر مجاز) تعدیل تعلق میگیرد که این منطقی نیست. آیا این تحلیل درست است؟

نمایش پاسخ

در قرارداد ٤٣١١ اگر پيمانكار، درخواست تحويل موقت بدهد و مشاور هيچگونه پاسخي ندهد (تأييد يا عدم تأييد درخواست تحويل موقت)، و همچنين كارفرما و هيئت تحويل ديرتر از تاريخي كه در شرايط عمومي مشخص كرده ( ٢٠ روز)، در محل پروژه حاضر شوند و تحويل موقت رو انجام دهند، تاريخي كه بايد تاخيرات را تا آن تاريخ محاسبه كنيم، كدام است؟ تاريخ، نامه پيمانكار به مشاور در خصوص درخواست تحويل موقت يا تاريخ حضور هيئت تحويل در محل پروژه و تكميل صورتجلسه تحويل موقت چه زمانی خواهد بود؟

نمایش پاسخ

یک سوال کلی دارم در خصوص چرخه حیات BIM
چرخه حیات BIM در مقام قیاس و انطباق با چرخه حیات پروژه چگونه است؟
الف- آیا شروع هردو همزمان است؟ و یا با تقدم یکی و تاخر دیگری همراه است؟ در این صورت این تفاوت نسبت به یکدیگر چگونه خواهد بود؟
ب- پاسخ سوالات فوق هرچه باشد به لحاظ زمان های پایان به چه صورت است؟

قطعا وابسته به نوع پروژه و ویژگی های آن شرایط، قیاس متفاوت خواهد بود. اما از منظر کلی این موضوع را چگونه میتوان توضیح داد؟

نمایش پاسخ

چرا بخشنامه ۵۰۹۰ در قرارداد های EPC کاربرد ندارد؛ و اصولا از آنجائیکه افزایش زمان پروژه با آنالیز عوامل موثر بر مسیر بحرانی قابل محاسبه است، کاربرد بخشنامه ۵۰۹۰ در چه مواردی است؟

نمایش پاسخ