سطح‌بندی متخصصان

در راهنمای انتخاب مسیر شغلی، نقشه های راه متخصص شدن در حوزه‌های مختلف مدیریت ساخت (CM) و مدیریت کسب و کار در صنعت ساخت (CBM) ترسیم شده است.
با انتخاب یک یا چند تخصص و طی کردن مسیر بر اساس آموزش‌های مشخص شده،به طور هدفمند و حرفه‌ای، متمایز می‌شوید.

تخصص‌هایی که به ترسیم نقشه راه آن‌ها پرداخته شده:
1. نقشه راه متخصص مدیریت ساخت (CM)
2. نقشه راه متخصص برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
3. نقشه راه متخصص مدیریت مالی و هزینه
4. نقشه راه متخصص مدیریت ریسک
5. نقشه راه متخصص امور قراردادها
6. نقشه راه متخصص مدلسازی اطلاعات ساخت (BIM)
7. نقشه راه متخصص دفتر مدیریت پروژه (PMO)
8. نقشه راه متخصص مدیریت طرح و برنامه

1. سطح‌بندی متخصصان صنعت

موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی‌پور (ACEMI) با ارائه اولین نقشه راه مدیریت ساخت (CM) و مدیریت کسب‌وکار در صنعت ساخت (CBM) در کشور، اقدام به سطح‌بندی متخصصان بر اساس آموزش‌ها کرده است. بر اساس طرح سطح‌بندی، متخصصان بر اساس آموزش‌هایی که فراگرفته‌اند، در 8 تخصص و 5 سطح، سطح‌بندی می‌شوند. حوزه‌های تخصصی عبارتند از:
1. مدیریت ساخت (CM)
2. برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
3. مدیریت مالی و هزینه
4. مدیریت ریسک
5. امور قراردادها
6. مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM)
7. دفتر مدیریت پروژه (PMO)
8. مدیریت طرح و برنامه

هر متخصص، بر اساس آموزش‌هایی که بر اساس نقشه‌های راه در موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی‌پور (ACEMI) گذرانده و موفق به دریافت گواهینامه حضور شده است، تایید صلاحیت می‌شود و بج‌هایی به شکل زیر در پروفایل دریافت می‌کند.

در هر سطح از هر تخصص، دوره‌هایی مشخص شده‌اند و هر متخصص، در شرایطی واجد صلاحیت دریافت بج می‌شود که تمامی دوره‌های مشخص شده در آن سطح را گذرانده باشد و گواهینامه حضور آن دوره را نیز دریافت کرده باشد.
حتی اگر گواهینامه حضور یک دوره از دوره‌های موردنیاز در تخصص دریافت نشده باشد، بج آن سطح به متخصص تعلق نمی‌گیرد. علاوه بر این، امکان دارد هر یک از عناوین درج شده در هر تخصص، شامل یک یا چند دوره باشد، به عنوان مثال، "استراتژی برنامه‌ریزی" شامل دوره‌های منحنی‌های پیشرفت پروژه، تدوین و تصویب برنامه زمان‌بندی اولیه، استراتژی برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، تدوین و تایید برنامه زمان‌بندی به‌روز شده، تدوین و تصویب برنامه جبرانی، اجراپذیری برنامه زمان‌بندی است که برای دریافت بج سطح 2 برنامه‌ریزی نیاز به گذراندن دوره‌ها و دریافت گواهینامه حضور است.

در ادامه با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای توسعه ساختار، طرح سطح‌بندی متخصصان صنعت، به طرح کاریابی در صنعت ساخت متصل می‌شود که یک دیتابیس غنی از متخصصان تایید صلاحیت‌شده را ایجاد کرده و متناسب با نیاز صنعت ساخت، کارفرمایان را با متخصصان آشنا می‌سازد. طرح کاریابی در صنعت ساخت، یکی از طرح‌های بزرگ کشور خواهد بود که با ایجاد یک شبکه حرفه‌ای از متخصصان، به رفع نیاز پروژه‌ها، کارفرمایان و ارتقای متخصصان خواهد پرداخت.

2. الگوی سطح‌بندی متخصصان صنعت

متخصصان بر اساس حوزه‌های دانشی و عملکردی‌ای که بر اساس نقشه راه مدیریت ساخت و طرح جامع پیشنیازی دوره‌های آموزشی، فراگرفته‌اند، سطح‌بندی می‌شوند به این ترتیب که دوره‌هایی که شرکت کرده‌اند، به صورت اتوماتیک، با تخصص‌ها مقایسه می‌شوند و فرآیند تطبیق‌سازی صورت می‌گیرد. در صورتی که تمامی دوره‌های یک سطح یک تخصص در دوره‌های یک متخصص وجود داشته باشد و متخصص گواهینامه حضور دوره‌ها را دریافت کرده باشد، بج آن سطح به متخصص تعلق می‌گیرد.
در اینجا به بررسی پاسخ سوالاتی میپردازیم که امکان دارد برای متخصصان پیش بیاید:

- آیا امکان دارد بج‌های تایید صلاحیت تغییر پیدا کنند؟
- همان‌طور که می‌دانید، دانش تخصصی به ویژه در حوزه مدیریت پروژه و مدیریت ساخت روز‌به‌روز در حال تغییر است و روند توسعه به صورت مداوم ادامه دارد. در این شرایط، امکان دارد آموزش‌های جدیدی به سطوح تخصص‌ها اضافه شوند و در این شرایط، بج تایید صلاحیت اعطا شده، تا زمان گذراندن آموزش‌های جدید به سطح قبلی باز می‌گردد. از این‌رو، نیاز است متخصصان، دانش خود را به‌روز کنند تا صلاحیت آن‌ها مجدد مورد تایید باشد.

- آیا حتما باید در دوره‌های موسسه ACEMI شرکت کرده باشم؟
- همان‌طور که پیشتر به آن پرداختیم، موسسه ACEMI بر اساس نقشه‌های راه ارائه شده، راهنمای انتخاب مسیر شغلی را ارائه داده و به سطح‌بندی متخصصان صنعت ساخت پرداخته است. با توجه به ساختار یکپارچه و استانداردمحور دوره‌ها، زبان مشترکی میان متخصصان ایجاد شده و از آنجایی که تایید صلاحیت توسط موسسه ACEMI صورت می‌گیرد، نیاز است متخصصان دوره‌های آموزشی را در همین موسسه گذرانده و گواهینامه‌های مورد نیاز را اخذ کرده باشند.

- در صورت عقب ماندن از برنامه تقویم آموزشی چه راهکاری وجود دارد؟
- برخی از دوره‌های تقویمی موسسه ACEMI، بعد از برگزاری قابل تهیه هستند و امکان ارائه گواهینامه حضور نیز پس از دوره وجود دارد. از این رو اگر فرصت حضور در دوره‌های قبلی را از دست داده‌اید و می‌خواهید هرچه سریع‌تر بج تایید صلاحیت را دریافت کنید، می‌توانید با تهیه دوره به صورت ویدئویی و دریافت گواهینامه حضور آن، سطح تخصص را تکمیل نموده و بج تایید صلاحیت آن را نیز دریافت کنید. شرایط دریافت گواهینامه‌ها نیز به تفصیل در نقشه راه CM و گواهینامه‌ها و نقشه راه CBM و گواهینامه‌ها توضیح داده شده است.

- چگونه متوجه شوم واجد صلاحیت برای دریافت کدام سطح تخصص هستم؟
- برای اینکه بدانید کدام بج‌ها را می‌توانید دریافت کنید، به مقایسه دوره‌هایی که گواهینامه آن را دریافت کرده‌اید با دوره‌های هر یک از تخصص‌های راهنمای انتخاب مسیر شغلی بپردازید. اگر تمامی دوره‌های یک سطح را گذرانده و گواهینامه حضور آن‌ها را دریافت کرده باشید، بج تایید صلاحیت آن تخصص در سطح مورد نظر به‌صورت اتوماتیک پس از آپلود گواهینامه حضور دوره، در پروفایل کاربری شما درج می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که بج‌های تایید صلاحیت برای سطوح به ترتیب صادر می‌شوند، به عنوان مثال، در صورتی که تمامی دوره‌های سطح 2 از یک تخصص را گذرانده باشید و گواهینامه حضور آن را دریافت کرده باشید، اما بج سطح 1 را دریافت نکرده باشید، بج سطح 2 را تا زمانی که بج سطح 1 را دریافت نمایید، اخذ نخواهید کرد.

به عنوان مثال برای دریافت بج سطح 2 تخصص برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، نیاز است دوره‌های:
- اجرا و مدیریت پروژه به روش اصول ناب
- فرآیند جامع مدیریت ریسک در پروژه همراه با آموزش نرم‌افزار PertMaster
- آموزش نرم‌افزار Power BI با رویکرد مدیریت پروژه
- مدیریت ادعاء و اختلافات در طول چرخه حیات پروژه
- پیاده‌سازی و توسعه دفتر مدیریت پروژه (PMO)
- مهندسی ارزش (VE) و نحوه بکارگیری آن در پروژه‌ها
- برآورد، پیش‌بینی و مدیریت هزینه
- استراتژی برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
- استفاده از ضریب هوشی (IQ)، هوش هیجانی (EQ) و هوش ارزشی (VQ) در مدیریت پروژه
را از مهارت‌های سخت و مهارت‌های نرم طی کنید و گواهینامه حضور دوره را دریافت کنید.به عنوان مثال اگر گواهینامه حضور دوره مدیریت ادعا را دریافت نکرده باشید، بج سطح 2 را دریافت نمی‌کنید. اگر دوره مدیریت ادعا را شرکت و گواهینامه حضور دریافت کنید، بج سطح 2 نیز در پروفایل کاربری شما قرار می‌گیرد.

در نظر داشته باشید برای اینکه پروفایلتان برای همه قابل نمایش باشد، نیاز است از داشبورد پنل کاربری، وضعیت پروفایل خود را در حالت نمایش عمومی قرار دهید.

- چگونه می‌توانم سوالات خود را بپرسم؟
- چنانچه در این زمینه با سوالی مواجه شدید، از طریق پشتیبانی آنلاین سایت یا تماس با شماره‌های موسسه با ما در ارتباط باشید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸