نقشه راه مدیریت ساخت (CM) و گواهینامه‌ها

ساختار و مبانی آموزشی مدیریت ساخت و پروژه در موسسه ACEMI، با بهره‌گیری از دستورالعملها، استانداردها، Best Practice ها و رویه های اجرایی شرکتها، انجمنها، موسسات و تشکلهای خصوصی بین المللی، که بعضا دسترسی به آنها در داخل کشور سخت و یا ناممکن بوده است، طراحی شده و اساتید این موسسه که سابقه علمی و اجرایی زیادی در عرصه بین الملل دارند، توسط کمیته حرفه ای آموزش موسسه (PEC) و مطابق با مکانیزم Peer-Review انتخاب و تایید میگردند.
برای ارزیابی و تایید صلاحیت افراد شرکت کننده در دوره ها نیز مکانیزم و فرآیند آزمون و ارزیابی های سخت گیرانه ای طراحی شده، تا افراد با صلاحیت تایید شوند. در واقع، هدف موسسه ACEMI تنها ارائه یک نقشه راه جامع و یکپارچه برای مدیریت پروژه در کشور نیست، بلکه تایید صلاحیت کارشناسان، مدیران و مشاوران پروژه ها، برای کمک به سازمانها برای بکارگیری نیروهای توانمند، یکی دیگر از اهداف موسسه ACEMI است.
البته، موسسه ACEMI خدمات دیگری علاوه بر آموزش نیز ارائه می‌نماید که میتوانید برای آشنایی با سایر خدمات اینجا را کلیک نمایید.

نقشه راه Construction Management

این نقشه راه که توسط موسسه ACEMI و برای اولین بار در کشور ارائه شده است، در 5 بخش، در 5 سطح و با الگوبرداری از دو انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) و موسسه صنعت ساخت آمریکا (CII) و با استفاده از مبانی ارائه شده توسط سایر انجمن‌ها، تشکل‌ها و موسسات فعال در زمینه مدیریت ساخت و پروژه، مانند LCI و DBIA و NCMA و CFMA و AACE و PMI و FIDIC و SCL و AGC و AIA و ... تدوین گردیده و طبق نظرات کارشناسان، مدیران و مشاوران پروژه ها، با شرایط کشور مطابقت سازی شده­ است. هدف این برنامه، آموزش و پرورش کارشناسان، مدیران و مشاوران پروژه و ارائه خدمات مشاوره و تولید محتوا در یک ساختار یکپارچه و جامع است.

این نقشه راه که در ۵ سطح و در لایه‌های مختلف تدوین شده، با استفاده از ترکیب منابع مختلف ارائه شده توسط انجمن‌ها، موسسات و تشکل‌های مختلف و البته تطبیق‌سازی با ساختار فنی و اجرایی پروژه های کشور، سعی در ارائه یک ساختار یکپارچه به شرح زیر دارد:


دپارتمان‌های CM


ساختار CM


اما سوال مهم این است که این نقشه راه بر چه اصولی طراحی شده است؟ 

برای پاسخ به این سوال، مقاله‌ای که در پاسخ به سوال "بهترین مسیر پیشرفت شغلی در مدیریت پروژه کدام است؟" را مطالعه کنید.


طرح پیشنیازی CM

طرح جامع پیشنیازی دوره ها در پی ارائه اولین نقشه راه جامع مدیریت ساخت و پروژه در کشور تدوین گردیده و بر اساس این طرح به شکلی یکپارچه به سمت ارائه خدمات آموزش، تولید محتوا و مشاوره پیش خواهیم رفت. دوره ها از سطح 1 شروع شده و تا سطح 5 پیش میروند و دوره های دپارتمان های مختلف، در زمینه مهارتهای سخت (کارشناسی - اجرایی و ارشد - استراتژی)، مهارتهای نرم، منتورینگ و مشاوران که پیشتر به توضیح آنها پرداختیم، ارائه می شوند. پیش نیازی هر سطح، سطح پیشین میباشد و شرکت کنندگان بر اساس سابقه شرکت در دوره های موسسه و یا سایر موسسات، سابقه کاری و زمینه فعالیت، در دوره مورد نظر شرکت میکنند. توصیه ما این است که از ابتدای هر سطح، دوره ها در موسسه ACEMI طی شوند تا ارتباط و یکپارچگی محتوای دوره ها حفظ شود. شما می‌توانید دوره‌های مدیریت ساخت (CM) را بر اساس ساختار تقویمی، سازمانی و ویدئویی انتخاب نمایید.

در این طرح تمامی دوره هایی که از ابتدا در مسیر خطوط متصل به خود دوره و یا پیشنیاز های دوره قرار دارند، پیش نیاز دوره مد نظر میباشند. به عنوان مثال؛ به دوره مدیریت ادعا یک فلش ورودی از دوره آنالیز تاخیرات متصل شده است. پس دوره آنالیز تاخیرات پیش نیاز دوره مدیریت ادعا است. از طرفی دوره اسناد و مدارک پیش نیاز دوره آنالیز تاخیرات می باشد و دوره های برنامه ریزی و مدیریت مالی نیز پیش نیاز دوره اسناد و مدارک هستند. به این ترتیب دوره های برنامه ریزی، مدیریت مالی، اسناد و مدارک و آنالیز تاخیرات پیش نیاز دوره مدیریت ادعا می باشند. این روش به منظور کاهش تعداد خطوط و خوانایی نقشه به کار گرفته شده است. توجه نمایید که سایر دوره های سطح 1 مانند قراردادهای ساخت و... پیش نیاز مدیریت ادعا نیستند زیرا با هیچ خطی به دوره مدیریت ادعا و یا پیشنیازهای آن متصل نشده اند.
رنگ هر دوره نیز نمایانگر گواهینامه ارائه شده برای آن دوره می باشد. رنگ طلایی نمایانگر گواهینامه حضور و حرفه ای، رنگ نقره ای نمایانگر گواهینامه حضور، رنگ قرمز نمایانگر گواهینامه مدیریتی و رنگ سبز نمایانگر گواهینامه مشاوران می باشد. توضیحات بیشتر درباره گواهینامه ها در ادامه شرح داده شده است.

دانلود فایل PDF راهنمای پیش‌نیازی مدیریت ساخت - موسسه ACEMI - کلیک نمایید
دانلود فایل JPG راهنمای پیش‌نیازی مدیریت ساخت - موسسه ACEMI - کلیک نمایید

گواهینامه‌های CM

برای شرکت کنندگان دوره های آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور (ACEMI)، از طرف موسسه گواهینامه حضور (Certificate of Participation) به رنگ نقره ای، گواهینامه حرفه ای (Professional Certificate) به رنگ طلایی، گواهینامه مدیریتی (Management Certification) به رنگ قرمز و گواهینامه مشاوران به رنگ سبز (Certificate of Professional Consultancy) صادر می گردد. در واقع ساختار گواهینامه ها از یکدیگر متمایز شده و هر کدام از این گواهینامه ها گویای موارد متفاوتی میباشند. در ادامه به شرح هر یک از این گواهینامه ها و نحوه دریافت آنها پرداخته شده است.


گواهینامه حضور (Certificate of Participation)

گواهینامه حضور که به رنگ نقره ای می باشد، برای دوره های مهارت نرم و سخت صادر می شود. این گواهینامه بر حضور فرد در دوره دلالت کرده و تایید مینماید که شخصی که گواهینامه را در دست دارد، به میزان کافی (بیشتر از 60 درصد زمان دوره) در دوره حضور داشته است. این گواهینامه که به زبان انگلیسی صادر میگردد دارای هولوگرام برجسته ای به رنگ نقره ای میباشد که داخل آن عبارت "Certificate of Participation" با نام رسمی موسسه حک شده است. همراه با این گواهینامه، یک کاورلتر (Cover Letter) به زبان انگلیسی و به نام فرد شرکت کننده شده نیز صادر می گردد که ضمن عرض تبریک و تایید حضور فرد شرکت کننده در دوره، مقصود از گواهینامه را شرح میدهد.

برای دوره‌های موسسه که به صورت آنلاین، هیبریدی و آفلاین برگزار می‌شوند، شرایط دریافت گواهینامه حضور برای دوره‌ها به صورت زیر است:

1. دوره‌های تقویمی آنلاین:

برای دوره‌های تقویمی که به صورت آنلاین برگزار می‌شوند، معیار اخذ گواهینامه حضور، حضور حداقل 60 درصد در جلسات به صورت آنلاین است. گواهینامه‌های دوره‌های تقویمی آنلاین تا یک هفته پس از اتمام دوره صادر و در پنل کاربری شرکت‌کنندگان واجد شرایط بارگذاری می‌گردد.

2.دوره‌های تقویمی هیبریدی:

برای دوره‌هایی که به صورت هیبریدی، یعنی ترکیبی آنلاین و آفلاین برگزار می‌گردد، معیار صدور گواهینامه مشاهده حداقل 60 درصد ویدئوها و حضور در جلسات آنلاین است که تا یک هفته پس از اتمام دوره صادر و در پنل کاربری شرکت‌کنندگان واجد شرایط بارگذاری می‌گردد.

3. دوره‌های تقویمی برگزارشده:

اگر در دوره‌های تقویمی را بعد از برگزاری تهیه کنید نیز امکان دریافت گواهینامه حضور دارید. کافیست پس از مشاهده حداقل 60 درصد ویدئوها از طریق تیکت پشتیبانی به موسسه اطلاع دهید. گواهینامه حضور برای شما صادر و در پنل کاربری بارگذاری می‌گردد.

4. دوره‌های ویدئویی:

اگر دوره‌های موسسه را به صورت ویدئویی تهیه کرده باشید نیز می‌توانید گواهینامه حضور دریافت کنید. پس از مشاهده حداقل 60 درصد ویدئوها از طریق تیکت پشتیبانی به موسسه اطلاع دهید. گواهینامه حضور برای شما صادر و در پنل کاربری بارگذاری می‌گردد.


شاخصه های گواهینامه حضور (Certificate of Participation):
- رنگ نقره ای
- هولوگرام برجسته به رنگ نقره ای با حک شدن عبارت "Certificate of Participation" و نام رسمی موسسه
- متن انگلیسی شامل نام شرکت کننده، نام دوره، میزان ساعات دوره، تاریخ صدور گواهینامه، کد اعتباربخشی گواهینامه و امضای مدیریت ارشد موسسه همراه با کاورلتر (Cover Letter) رسمی موسسه
- قابلیت درج لینک گواهینامه در پروفایلهای شخصی، حرفه ای، شبکه های مجازی و رزومه

گواهینامه حرفه ای (Professional Certification)

گواهینامه حرفه ای که به رنگ طلایی میباشد پس از کسب امتیازات لازم صادر میگردد. این گواهینامه علاوه بر تایید حضور فرد شرکت کننده در دوره، صلاحیت علمی دارنده گواهینامه را در زمینه خاصی تایید مینماید. این گواهینامه که به زبان انگلیسی صادر میگردد دارای هولوگرام برجسته ای به رنگ طلایی ای میباشد که داخل آن عبارت "Professional Certification" با نام رسمی موسسه حک شده است. همراه با این گواهینامه، یک کاورلتر (Cover Letter) به زبان انگلیسی و به نام فرد شرکت کننده نیز صادر میگردد. این گواهینامه در شرایطی به فرد شرکت کننده در دوره اعطاء میگردد که موفق به دریافت گواهی حضور شده و در آزمون برگزار شده توسط موسسه حداقل نمره قبولی را دریافت نماید. این آزمون به صورت آنلاین بوده و دستورالعمل شرکت در آزمون در پروفایل هر فرد در سایت قرار میگیرد.

سطح بندی گواهینامه حرفه ای (Professional Certification):
- گواهی با سطح A: کسب نمره 100 – 90 در آزمون
- گواهی با سطح B: کسب نمره 89.9 – 80 در آزمون
- گواهی با سطح C: کسب نمره 79.9 – 70 در آزمون
* کسب نمره کمتر از 70 به معنای عدم قبولی است و در این شرایط گواهینامه حرفه ای به فرد تعلق نمی گیرد.

شاخصه های گواهینامه حرفه ای (Professional Certification):
- رنگ طلایی
- هولوگرام برجسته به رنگ طلایی با حک شدن عبارت "Professional Certification" و نام رسمی موسسه
- متن انگلیسی شامل تاییدیه ثبت نام، نام شرکت کننده، نام دوره، سطح گواهینامه از A تا C، تاریخ صدور گواهینامه، کد اعتباربخشی گواهینامه و امضای مدیریت ارشد موسسه همراه با کاورلتر (Cover Letter) رسمی موسسه
- قابلیت درج لینک گواهینامه در پروفایلهای شخصی، حرفه ای، شبکه های مجازی و رزومه

گواهینامه مدیریتی (Management Certification)

گواهینامه مدیریتی (Management Certification) که به رنگ قرمز میباشد در 5 سطح صادر می گردد. این گواهینامه در شرایطی صادر می شود که فرد شرکت کننده بتواند در طول یک مسیر چند ماهه و زیر نظر مربیان اقدام به انجام یک پروژه کامل در محدوده دانشی مورد نظر نماید. در تمام طول این مدت در جلسات مشخصی باید پروژه ارائه شده و در جلسات مختلفی مورد دفاع قرار گیرد. در صورتی که فرد در هر پروژه تعریف شده موفق به کسب حداقل نمره 70 گردد، مجاز به اخذ گواهینامه مدیریتی خواهد بود. فردی که این گواهینامه ها را دریافت نماید عملا مورد تایید بوده و می تواند در محدوده های دانشی مشخصی در پروژه به عنوان مدیر پروژه صلاحیت دار به فعالیت حرفه ای بپردازد.

شاخصه های گواهینامه مدیریتی (Management Certification):
- رنگ قرمز
- هولوگرام برجسته به رنگ قرمز با حک شدن عبارت "Management Certification" و نام رسمی موسسه
- متن انگلیسی شامل نام شرکت کننده، سطح گواهینامه، تاریخ صدور گواهینامه، کد اعتباربخشی گواهینامه و امضای مدیریت ارشد موسسه همراه با کاورلتر (Cover Letter) رسمی موسسه
- قابلیت درج لینک گواهینامه در پروفایلهای شخصی، حرفه ای، شبکه های مجازی و رزومه

گواهینامه مشاوره حرفه ای (Certificate of Professional Consultancy)

گواهینامه مشاوره حرفه ای (Certificate of Professional Consultancy) که به رنگ سبز میباشد در محدوده های دانشی مختلفی صادر میگردد. تنها افرادی که رزومه های مورد تاییدی داشته و عملا دوره های منتورینگ موسسه را گذرانده باشند و مدرک مدیریتی (Management Certification) را اخذ نمایند میتوانند در این دوره ها که مختص مشاوران پروژه و بر اساس Best Practice های مدیریت ساخت و پروژه تدوین شده است شرکت نموده و در انتها با تایید نهایی مدرسان دوره، گواهینامه مشاوره حرفه ای (Certificate of Professional Consultancy) را اخذ نمایند. افرادی که موفق به اخذ این گواهینامه های سبز میشوند عملا خود را به عنوان مشاور پروژه معرفی می کنند.

شاخصه های گواهینامه مشاوره حرفه ای (Certificate of Professional Consultancy):
- رنگ سبز
- هولوگرام برجسته به رنگ سبز با حک شدن عبارت "Certificate of Professional Consultancy" و نام رسمی موسسه
- متن انگلیسی شامل نام شرکت کننده، محدوده دانشی مورد نظر، تاریخ صدور گواهینامه، کد اعتباربخشی گواهینامه و امضای مدیریت ارشد موسسه همراه با کاورلتر (Cover Letter) رسمی موسسه
- قابلیت درج لینک گواهینامه در پروفایلهای شخصی، حرفه ای، شبکه های مجازی و رزومه

نکته مهم: موسسه ACEMI در صدور گواهینامه‌ها بر اساس رویکرد American National Standards Institute و American National Accreditation Board عمل نموده و اطمینان می‌دهد که در فرآیند طراحی سوالات، شرایط برگزاری آزمون‌ها و تصحیح پاسخنامه‌ها عدالت را رعایت نموده و آزمون‌های موسسه به صورت استاندارد و متناسب با محتوای دوره‌ها طراحی می‌شوند. هم‌چنین بر اساس اصول ANSI و ANAB، در صورتی که موسسه تشخیص دهد فردی از محتوای ارائه‌شده در آموزش‌ها و خدمات مشاوره و نام و اعتبار گواهینامه‌های موسسه استفاده غیراخلاقی و خارج از رفتار حرفه‌ای دارد و یا صلاحیت خود را برای داشتن گواهینامه‌ها از دست داده است، با تصمیم و اختیار خویش می‌تواند صلاحیت فرد را رد کرده و گواهینامه را ابطال و از پنل کاربری فرد و دیتابیس وبسایت موسسه حذف نماید. این رویه یکی از الزامات سیستم تایید صلاحیت گواهینامه‌ها در موسسات و انجمن‌های بین‌المللی بوده و موجب رعایت حق و منافع طرفین خواهد شد.
لازم به ذکر است که کد اعتباربخشی میتواند در رزومه ها و پروفایل های حرفه ای شرکت کنندگان مانند لینکدین استفاده گردد. کد اعتباربخشی در قسمت جستجوی سایت نیز قابل بررسی است که همین ویژگی آن را از سایر گواهینامه ها متمایز می کند و از هرگونه جعل گواهینامه های موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور (ACEMI) جلوگیری می نماید. کارفرمایان و شرکت ها نیز میتوانند داخل سایت موسسه اعتبارسنجی گواهینامه افراد را انجام دهند. میتوانید اعتبار گواهینامه ها را از اینجا بررسی کنید.

گواهینامه‌ها و الزامات آنها در یک نگاه

نمونه کاورلتر (Cover Letter) گواهینامه ها

نکاتی که باید به آنها توجه داشته باشید:
- گواهینامه ها به صورت الکترونیکی صادر شده و در پروفایل هر فرد قرار میگیرد.
- چنانچه شرکت کنندگان تمایل داشته باشند گواهینامه خود را به صورت چاپ شده و با هولوگرام اختصاصی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور (ACEMI) دریافت نمایند، باید از طریق پنل کاربری درخواست خود را ارسال ثبت کنند.

نحوه برگزاری و امکانات پنل کاربری و پلتفرم برگزاری


فرآیند شرکت در دوره‌ها

فرآیند صفر تا صد دوره ها در نقشه زیر نمایش داده شده است. برای هر کدام از مراحل نیز راهنماهایی در وبسایت موسسه قرار داده ایم که میتوانید از آنها استفاده کنید. چنانچه در هر یک از مراحل با سوال و یا مشکلی مواجه شدید، همکاران ما راهنمای شما هستند. کافیست از طریق یکی از راه های ارتباطی مانند پشتیبانی آنلاین سایت، ایمیل، تماس با موسسه و... با ما ارتباط برقرار کنید.

می‌توانید دوره‌های مدیریت ساخت (CM) را در این بخش مشاهده نمایید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸