پرسش و پاسخ های مدیریت ساخت و پروژه

یک سوال داشتم در خصوص حداکثر شناوری مجاز در برنامه‌ریزی. آیا جایی مطلبی عنوان شده که میزان شناوری مجاز باید چقدر باشه؟ یعنی نوشته شناوری ما از یه حدی بالاتر نباشه و محدودیتی ایجاد کنه؟

نمایش پاسخ

اگر در پیمانی، مقادیر پیمان افزایش یابد، آیا می‌توان گفت که افزایش هزینه بالاسری پروژه در دل قیمت پیشنهادی وجود دارد، یا اینکه این میزان افزایش در مقادیر بالاسری قابل ادعا است؟

نمایش پاسخ

در خصوص خرد شدن فعالیت‌ها در سطوح پایین مشاور بگونه‌ای درخواست داشته که فعالیت‌های در سطوح بسیار پایین در WBS خرد شده و عملا کنترل برنامه زمانبندی و گزارش‌گیری از آن بسیار مشکل بوده و با چالش جدی مواجه شده است. آیا خرد شدن به این سطح عملا منطقی بوده و راهکار اقناع مشاور در این خصوص چیست؟

نمایش پاسخ

- پس از مدتی از شروع واقعی پروژه، درپروژه تاخیر رخ داده است. بنا به درخواست کارفرما، پیمانکار replan تهیه میکند. آنرا بصورت رسمی برای کارفرما ارسال مینماید. پیمانکار در متن نامه ارسالی عبارت "عطف به درخواست کارفرما replan تهیه و ارائه می گردد. بررسی تاخیرات حادث شده تا این تاریخ، متعاقبا و براساس برنامه زمانبندی اولیه منظم به قرار داد انجام خواهد گردید" را درج مینماید. کارفرما نیز آنرا مورد پذیرش قرار می‌دهد. دراین صورت:
- آیا تمام تاخیرات پیمانکار تا زمان ریپلن مجاز شده است؟
الف- پاسخ هرچه باشد (آری ویا خیر) لطفا توضیح بفرمایید چرا.
ب- اگر پیمانکار در متن نامه ازسالی "بررسی تاخیرات حادث شده تا این تاریخ، متعاقبا و براساس برنامه زمانبندی اولیه منظم به قرار داد انجام خواهد گردید" درج نمی کرد، آیا در نتیجه کلی بحث مورد نظر تغیری بوجود میامد؟برای دوستانی که به بحث آنالیز تاخیرات وقوف دارند شاید پاسخ بدیهی بنظر برسد، اما این موارد بسیار مبتلا به پروژها و سازمان هاست. ممنون از توضیحاتی که مطرح می کنید.

نمایش پاسخ

چنانچه در یک پروژه، کارفرما مطابق بند ج ماده ۳۰ شرایط عمومی پیمان، مدت پیمان را به میزان تاخیرات مجاز تمدید نماید آیا شاخص های تعدیل دوران تمدید شده به فعالیتهایی که بدلیل قصور پیمانکار انجام نشده و تاخیر غیر مجاز دارند تعلق میگیرد یا خیر؟ 

این ابهام هنوز وجود دارد که بررسی کلی تاخیرات چگونه انجام شود که این مشکل حل شود، به عبارتی منطقی نیست که پیمانکار برای فعالیتهایی که در انجام آنها قصور داشته است تعدیل بگیرد، برای این موضوع، راهکارهای زیر به ذهن متبادر میشود:
۱. فسخ پیمان بدلیل تاخیرات غیر مجاز
۲. تمدید پیمان به مدت لازم جهت اجرای کارها (لیکن تعدیل فقط به فعالیتهای دارای تاخیر مجاز تعلق بگیرد)
۳. بررسی تاخیرات بر اساس وزن فعالیتهای برنامه زمانبندی و تمدید بر اساس نتیجه این روش

در این حالت که برخی فعالیتها تاخیر مجاز دارند و برخی تاخیر غیر مجاز، مدت مجاز جهت تمدید چگونه محاسبه میشود؟ برخی معتقدند که به میزان تاخیرات مجاز تمدید صورت میگیرد و به همه فعالیتها (مجاز و غیر مجاز) تعدیل تعلق میگیرد که این منطقی نیست. آیا این تحلیل درست است؟

نمایش پاسخ

در قرارداد ٤٣١١ اگر پيمانكار، درخواست تحويل موقت بدهد و مشاور هيچگونه پاسخي ندهد (تأييد يا عدم تأييد درخواست تحويل موقت)، و همچنين كارفرما و هيئت تحويل ديرتر از تاريخي كه در شرايط عمومي مشخص كرده ( ٢٠ روز)، در محل پروژه حاضر شوند و تحويل موقت رو انجام دهند، تاريخي كه بايد تاخيرات را تا آن تاريخ محاسبه كنيم، كدام است؟ تاريخ، نامه پيمانكار به مشاور در خصوص درخواست تحويل موقت يا تاريخ حضور هيئت تحويل در محل پروژه و تكميل صورتجلسه تحويل موقت چه زمانی خواهد بود؟

نمایش پاسخ

چرا بخشنامه ۵۰۹۰ در قرارداد های EPC کاربرد ندارد؛ و اصولا از آنجائیکه افزایش زمان پروژه با آنالیز عوامل موثر بر مسیر بحرانی قابل محاسبه است، کاربرد بخشنامه ۵۰۹۰ در چه مواردی است؟

نمایش پاسخ

رویکرد پروتکل SCL و همین طور FIDIC در مواجهه با تاخیرات همزمان (Concurrent Delays) چیست؟ آیا باید اثر هر کدام جداگانه بررسی بشود ویا اینکه باید اثر هر دو را با هم لحاظ کرد؟

نمایش پاسخ

درباره بحث کلیم (مدیریت ادعا)، اگر رویدادی در آینده رخ بدهد یا حدس بزنیم قرار است رخ بدهد آیا باید early warning بدهیم؟ اگر ندهیم و آن اتفاق رخ بدهد آیا محق هستیم که کلیم کنیم و یا خیر؟

نمایش پاسخ

کارفرما درخواست تغییر تاریخ پایان برنامه را داده است. چگونه میشود برنامه را حدودا سه ماه بدون تغییر مدت زمان فعالیت ها و روابط آن ها به تعویق انداخت؟ البته بدون تغییر تاریخ شروع پروژه زیرا پروژه معارض ملکی فراوانی دارد و به همین دلیل کارفرما گفته است که سه ماه به تاریخ پایان اضافه شود.

نمایش پاسخ

آیا همانند آنچه در بخشنامه ۵۰۹۰ در ایران برای محاسبه مدت زمان تمدید مجاز استفاده می شود، در سطح بین‌المللی نیز وجود دارد؟

نمایش پاسخ

1- در مورد شرایط " مداخله کارفرما " توضیح میدهید؟ همچنین عرف زمانی آن چه میزان می باشد؟ از زمان اخطار به پیمانکار!  آیا اصطلاح "مداخله کارفرما" زمانی است که پیمانکار در انجام کار کوتاهی می کند و آن را انجام نمی دهد و کافرما اخطار می دهد و با پانزده درصد بالاسری پیمانکار را بدهکار میکند و در نهایت کارفرما خودش کار را انجام می دهد؟
2- اخطار و مکاتبه اخطار چه شرایطی دارد؟ زمان تعیین شده در اخطار چقدر است؟ در انجام کار توسط کافرما باید استعلام قیمت گرفته شود، که بعدا پیمانکار مدعی نشود که کار با قیمت بالا انجام شده است؟ چند استعلام و از چه مراجعی باید صورت پذیرد؟

نمایش پاسخ

اگر برنامه اولیه را وارد نرم افزار msp کرده باشیم و پروژه تا حدود زیادی پیشرفت واقعی کرده باشد و در این حین مدیر پروژه یک فعالیت جدید را اطلاع دهد که وارد برنامه پروژه شده است، باید به چه ترتیبی عمل کرد؟
- وزن فعالیت ها تغییر میکند؛ اما این تغییر را چطور باید اعمال کرد؟
- درصد پیشرفت واقعی و برنامه ای را چطور باید گزارش کرد؟
- آیا باید یک خط مبنا جدید تعریف کرد؟ یا خط مبنای اولیه را ویرایش کنیم؟

نمایش پاسخ

در تنظیم لایحه ی تاخیرات در رابطه با نحوه صحیح استفاده از گزارشات روزانه چه در تنظیم لایحه تاخیرات توسط پیمانکار و چه در مورد بررسی لایحه تاخیرات توسط مشاور:
- در زمانی که فعالیتی دچار مشکل می شود و نیاز به نامه نگاری و ارائه دستورکار و صورتجلسه می باشد و در زمان انجام مکاتبات نیز کار متوقف نشده است و برای ادعا باید تاریخ اولین و آخرین مکاتبه و فاصله ی بین آن ها را در نظر بگیریم یا خیر؟ مشاور مدعی هست چون در گزارشات روزانه فعالیت متوقف نشده کاهش 50 درصدی راندمان را در نظر میگیریم. برای مثل اگر 48 روز ادعا شده به 24 روز کاهش پیدا خواهد کرد.
در صورتی که در پروژه های دیگر به این شکل نیست و مشاور دیگری بود که این فرض را پذیرفت که مکاتبات در واقع درگیری ما با آن موضوع را نشان می دهد هرچند که کار متوقف نشده باشد.
- معمولا در اینگونه موارد می گوییم که اگر قرار بر راندمان گیری باشد (مثلا 50 درصد) قبول است به شرطی که مشاور بپذیرد 50 درصد دیگر را پیمانکار با صرف هزینه مازاد جبران کرده است. حجم کار انجام شده در آن بازه را از گزارشات روزانه استخراج کنید، منابع مورد نیاز برای آن حجم کار را از آنالیز فهرست بها محاسبه کنید. نتیجه را با منابع تامین شده توسط پیمانکار در آن بازه (در گزارشات روزانه) مقایسه کنید. ما به التفاوت این دو عدد برابر میشه با هزینه ای که بابت جبران اون 50 درصد انجام دادید. یا باید تاخیر را برایتان مجاز کنند یا این هزینه جبرانی را به شما پرداخت کنند.

 

نمایش پاسخ

سوالی دارم در رابطه با چگونگی محاسبه و نحوه اثر گذاری عامل تاخیر در گردش مدارک مهندسی.

- (با توجه به این نکته که هرگونه وجود نقص و مشکل در هریک از نسخ مدارک ارسالی بر عهده پیمانکار است) فرض کنید مهلت بررسی کارفرما ۱۴ روز بوده و همچنین مهلت اصلاح و ارسال مجدد هر نسخه توسط پیمانکار ۵ روز می باشد بر همین اساس فرض کنید، Revision صفر مدرکی در برنامه زمانبندی می بایست در بازهزمانی ۱۴ تا ۲۷ برج ۷ مورد برسی قرار بگیرد که حتی زودتر و در تاریخ ۲۳ توسط کارفرما Commented شده است. بعد از آن پیمانکار در تاریخ ۸ برج ۹ Revision  بعدی را ارسال کرد اما تا تاریخ ۱۴ برج ۱ سال بعد از کارفرما پاسخی دریافت نشد. برای اعمال تاخیر مطابق روش IAP میزان تاخیر مجاز(قصور کارفرما) و همچنین نحوه اعمال تاخیر چه اندازه و به چه شکل است؟ ضمنا شناوری فعالیت ۱۰۹ روز می باشد.
- من هم موافق تکه تکه کردن تاخیرات مجاز هستم و به تبع آن مشاهده اثر هرکدام از تکه ها بر روی تاریخ پایان پروژه، اما موضوعی که وجود دارد، آن فعالیتی که در برنامه زمان بندی که متاثر از تاخیر قرار میگیرد را باید با افزایش زمان تحت تاثیر قرارداد یا با دست کاری در تقویم مخصوص آن فعالیت؟ دغدغه من نحوه صحیح اعمال تاخیر بر فعالیت برنامه است که آن تکه ها خودشان را نمایش دهند. 
 - پس خود فعالیت را به چند فعالیت با تاریخ بازه هایی که تاخیر بوجود آمده خرد کنم؟ بنظر بنده مجموع مدت زمان های تاخیر مجاز را اگر به مدت زمان آن فعالیت اضافه کنیم (فقط یک فعالیت تحت تاثیر قرار میگیرد که درواقع تایید TBE توسط کارفرماست) بازه وقوع  تاخیر درستی بدست نمی آید اگرچه میدانم شما اصلا روش IAP 
را پیشنهاد نمی دهید.

 

نمایش پاسخ

بنده چند وقت پیش یک سوال در رابطه یک مشکل در تحلیل به روش IAP خدمت شما مطرح کردم وپیشنهاد شما اضافه کردن تکه هایی به برنامه زمانبندی مطابق با Procedure مهندسی بود (من به تعداد هر نسخه یا Revision یک فعالیت با مدت زمانی که در Procedure مهندسی تعریف شده اضافه کردم) سوالم این است که اگه بخاطر این اضافه کردن فعالیت به مدت زمان برنامه مبنا اضافه شود مشکلی ندارد؟ و اینکه باید برای آپدیت کردن برنامه مبنا، برنامه هدف جدید را بروزرسانی کنیم؟

 

نمایش پاسخ

در یک سری از قراردادها یک سری مایلستون Backward تعریف میشود؛ مثلا ۶ هفته قبل از Commissioning  این مدارک باید تحویل داده شود. سه هفته قبل آن  هم یک سری دیگر، و حالا  آن Commissioning تاریخش اول فیکس میشود. آیا چنین رابطه ای را میشود sf تعریف کرد؟
الان مثلا؛ یک اتفاقی افتاده است و آن تاریخ Commissioning را یک پیمانکار دیگر عقب انداخته و ما علاقه داریم درخواست تمدید زمانی نماییم. اگر رابطه SF را به صورت Backward ندهیم، آن Gate ها روی مسیر بحرانی جابجا نمیشود؟ راه حلش چیست؟

نمایش پاسخ

آیا توقف پروژه که ناشی از بارندگی باشد، و این اتفاق در دوره تمدید شده پیمان رخ داده باشد، تاخیر مجاز محسوب میشود؟ فرض کنیم پروژه 30 روز تاخیر دارد و در دوره تاخیر 21 روز بارندگی باشد. آیا پیش آگاهی ما از این موضوع بارندگی که در نوع خودش محال هم هست، این قابلیت را میدهد که این حجم از تاخیر را در آن 9 روز جبران کنیم؟ (فرض بر اینکه هیچ راهکاری جهت کار در روز بارندگی هم نباشد)

نمایش پاسخ

در یکی از پروژه ها "مدیرپیمان" مدعی هستش که میشه یک تاخیر مجزا (مثل تاخیر در تعیین پیمانکار تاسیسات) را در برنامه مصوب لحاظ کرد و هر آنچه انتهای برنامه رفت جلو، بعنوان مدت تمدید بحساب آورد!!! به نظر شما آیا این منطق درستی هست؟ و با توجه به اینکه مدیرپیمان وظایفش با پیمانکار متفاوت است و همچنین در برخی موارد تضاد منافع با کارفرما دارد (افزایش مدت پیمان به نفع مدیرپیمان است به این دلیل که در قرارداد درصدش را میگیرد) اینکه موارد در برنامه لحاظ شود مبنای حقوقی دارد یا خیر؟

نمایش پاسخ

یک پروژه اسکلت فلزی داریم که در آن بخش ساخت و حمل اسکلت و بخش نصب، در قالب دو قرارداد مجزا اما با یک پیمانکار منعقد شده است ضمن اینکه مفاد دو قرارداد کاملا مجزا از هم هستند، در خصوص نحوه بررسی تاخیرات از دید کارفرما به چه صورت میشود عمل کرد؟

نمایش پاسخ