مقایسه برخی از روش‌های آنالیز تأخیرات در ادعاهای زمانی

مقایسه برخی از روش‌های آنالیز تأخیرات در ادعاهای زمانی
مقایسه برخی از روش‌های آنالیز تأخیرات در ادعاهای زمانی

معمولاً یک پروژه ساخت از ریسک‌های بالا، تأخیرات زمانی و اختلافات مبتنی بر زمان رنج می‌برد، زیرا زمان یکی از اصلی‌ترین مباحث قراردادهای پروژه‌های ساخت است. ماهیت منحصربه‌فرد پروژه‌های ساخت، کار در پروژه‌ها را مستعد شرایط پیش‌بینی‌نشده نموده و به‌عنوان‌مثال، تغییرات شدید آب‌وهوا یا ناشناخته های زیرزمینی میتوانند باعث ایجاد تاخیرات و اختلافات زیادی در پروژه ها گردند. اگر یک بخش از برنامه منحرف شود (مانند تغییر در محدوده پروژه)، عملکرد پروژه در صورت عدم توجه به تحلیلهای به موقع و اصول قراردادی میتواند مختل گردیده و همین موضوع اختلافات را تشدید و موفقیت پروژه را تحت تاثیر قرار دهد.

از اینرو، بهره مندی از رویه های مشخص تحلیل تاخیرات در طول پروژه، از اهمیت فراوانی برای موفقیت پروژه و جلوگیری از اختلافات غیرضروری برخوردار است. البته باید اشاره نماییم که آنالیز تأخیرات تنها شامل مبانی حقوقی نبوده و نیاز به یکسری روش‌هایی دارد که بتوان به کمک آنها ارزیابی‌های دقیق‌تر انجام داد. اما باید توجه نمود که ارزیابی علت و اثر تأخیر و حل اختلافات در زمینه تاخیرات موضوعی بحث‌انگیز است زیرا دادگاه‌ها و هیئت‌های حل اختلاف شیوه‌های آنالیز تأخیرات استاندارد را مشخص نمی‌کنند. انتخاب روش آنالیز تأخیرات، به عوامل زیادی بستگی دارد. 

در این مقاله به مقایسه برخی از این روشها و میزان مقبولیت آنها در دنیا و پرونده های قضایی پرداختیم.


برای مشاهده کامل،اعضای غیرکانون باید محتوا را خریداری نمایند.
دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
 • علی اصغر خسروی لرگانی

  1 ماه پیش

  سپاس فراوان از جناب دکتر علوی پور بابت انتشار مقاله آموزشی و ارزشمندشان.

  پاسخ
 • پشتیبان

  1 ماه پیش

   سپاس از همراهی شما. با آرزوی موفقیتهای روز افزون!

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸