مقایسه برخی از روش‌های آنالیز تأخیرات در ادعاهای زمانی

مقایسه برخی از روش‌های آنالیز تأخیرات در ادعاهای زمانی

معمولاً یک پروژه ساخت از ریسک‌های بالا، تأخیرات زمانی و اختلافات مبتنی بر زمان رنج می‌برد، زیرا زمان یکی از اصلی‌ترین مباحث قراردادهای پروژه‌های ساخت است. ماهیت منحصربه‌فرد پروژه‌های ساخت، کار در پروژه‌ها را مستعد شرایط پیش‌بینی‌نشده نموده و به‌عنوان‌مثال، تغییرات شدید آب‌وهوا یا ناشناخته های زیرزمینی میتوانند باعث ایجاد تاخیرات و اختلافات زیادی در پروژه ها گردند. اگر یک بخش از برنامه منحرف شود (مانند تغییر در محدوده پروژه)، عملکرد پروژه در صورت عدم توجه به تحلیلهای به موقع و اصول قراردادی میتواند مختل گردیده و همین موضوع اختلافات را تشدید و موفقیت پروژه را تحت تاثیر قرار دهد.

از اینرو، بهره مندی از رویه های مشخص تحلیل تاخیرات در طول پروژه، از اهمیت فراوانی برای موفقیت پروژه و جلوگیری از اختلافات غیرضروری برخوردار است. البته باید اشاره نماییم که آنالیز تأخیرات تنها شامل مبانی حقوقی نبوده و نیاز به یکسری روش‌هایی دارد که بتوان به کمک آنها ارزیابی‌های دقیق‌تر انجام داد. اما باید توجه نمود که ارزیابی علت و اثر تأخیر و حل اختلافات در زمینه تاخیرات موضوعی بحث‌انگیز است زیرا دادگاه‌ها و هیئت‌های حل اختلاف شیوه‌های آنالیز تأخیرات استاندارد را مشخص نمی‌کنند. انتخاب روش آنالیز تأخیرات، به عوامل زیادی بستگی دارد. 

در این مقاله به مقایسه برخی از این روشها و میزان مقبولیت آنها در دنیا و پرونده های قضایی پرداختیم.


برای مشاهده کامل، اعضای غیرکانون باید محتوا را خریداری نمایند.
دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
 • علی اصغر خسروی لرگانی

  5 ماه پیش

  سپاس فراوان از جناب دکتر علوی پور بابت انتشار مقاله آموزشی و ارزشمندشان.

  پاسخ
 • پشتیبان

  5 ماه پیش

   سپاس از همراهی شما. با آرزوی موفقیتهای روز افزون!

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸