موسسه معماران آمریکا AIA

موسسه معماران آمریکا AIA
موسسه معماران آمریکا AIA

موسسه معماران آمریکا (the American Institute of Architects) یا AIA، در سال 1857 در نیویورک آمریکا و به دست 13 معمار تاسیس گردید. شاید بتوان این موسسه را یکی از قدیمی‌ترین موسسات دنیا در حوزهٔ صنعت ساخت دانست. در ابتدا هدف از راه‌اندازی این موسسه، کمک به سرمایه‌گذاران و کارفرمایان برای انتخاب معماران بود، اما به‌ مرور خدماتش را به بخش‌های مختلف قراردادی، مدیریت پروژه، مدیریت سازمانی و مدیریت کسب‌و‌کار توسعه داد و با بیش از ۹۵ هزار عضو، امروزه یکی از توانمندترین موسسات دنیا در زمینهٔ اقدامات قانونی و نظارتی پروژه‌ها است و با استفاده از مشارکت فعال اعضای خود در آمریکا، اقدام به سیاستگذاری حقوقی برای پروژه‌ها می‌نماید.

یکی از نقاط قوت AIA، نفوذ در بخش‌های دولتی آمریکا و تلاش برای تعیین سیاست‌هایی شایان توجه در حوزهٔ مدیریت پروژه‌ها بوده است که موفقیت‌های مختلفی را نیز در پی داشته است؛ توسعهٔ ساختمان‌های مقرون به‌صرفه برای ساکنان آمریکا یکی از دستاوردهای سیاست‌های پیشنهادی AIA تلقی می‌شود.

عضویت در موسسه AIA

در سال 2021، بیش از 95 هزار معمار صاحب صلاحیت و اعضای فعال پروژه‌ها، عضو موسسه معماران آمریکا (AIA) بوده‌اند. این موسسه 5 سطح از عضویت را به افراد فعال در آمریکا اعطا می‌نماید:
1. اعضای معمار (Architect Members)
2. اعضای وابسته (Associate Members)
3. اعضای وابسته بین‌المللی (International Associate Members)
4. اعضای بازنشسته (Emeritus Members)
5. اعضای متحد و شریک (Allied Members)

نشریات موسسه AIA

علاوه بر حوزهٔ قراردادی و مدیریت پروژه، دستورالعمل‌ها، استانداردها و مبانی متعددی در حوزه‌های فنی و مدیریتی نیز از سوی AIA منتشر می‌شوند. از مهمترین آن‌ها میتوان به حوزه‌های زیر اشاره کرد:
1. بهترین قواعد اجرایی (Best Practices)
2. مدیریت اجرایی (Practice Management)
3. فرم‌ها و مستندات قراردادی (Contract Documents)
4. تحقیقات معماری (Architectural Research)
5. مجموعه ابزار مشخصات فنی (MasterSpec)
6. روشهای اجرا و تحویل پروژه‌ها (Project Delivery Resources)
7. هوش تجاری (Business Intelligence)
8. آموزش رهبری (Leadership Education)
9. مالکیت سازمان‌ها (Firm Ownership Resources)
10. توسعه کسب‌و‌کار (Business Development Resources)
11. اصول و فرهنگ مناسب در محیط کار (Workplace Culture Resources)
امتیاز یکی از باسابقه‌ترین و پرمخاطب‌ترین مجلات تخصصی نیز متعلق به AIA است که از سال ۱۹۱۳ با نام The Journal of the American Institute of Architects آغاز به کار کرده است و پس از چند نوبت تحول و تغییر نام، امروزه با عنوان Architect Magazine منتشر می‌شود. یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های منتشر شده (۱۹۲۰) در تصویر زیر دیده می‌شود.


مدرک موسسه AIA

موسسه معماران آمریکا (AIA) الزامات سخت‌گیرانه‌ای برای تایید صلاحیت معماران پروژه و اعطای License به آنان دارد. تحصیل در زمینهٔ معماری، داشتن تجربه کافی و گذراندن آزمون ARE (آزمونی چندبخشی با طیف وسیعی از منابع) از مهمترین الزامات برای کسب این License مطرح است. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از تصویر License را ببینید.


دسته‌بندی مستندات و فرم‌های قراردادی AIA

در حال حاضر فرم‌های قراردادی AIA در ۶ دسته عرضه می‌شوند:
- سری A: توافق‌نامه‌های بین کارفرما و پیمانکار
- سری B: توافق‌نامه‌های بین کارفرما و مشاور (طراح)
- سری C: سایر توافق‌نامه‌ها
- سری D: مستندات متفرقه
- سری E: موافقت‌نامه‌های عرضه و نمایش اطلاعات (Exhibit)
- سری G: فرم‌های مدیریت قرارداد و مدیریت پروژه


جایگاه موسسه AIA در نقشه راه آموزشی موسسه ACEMI

موسسه ACEMI، به عنوان نخستین موسسه تخصصی مدیریت ساخت در ایران، تلاش کرده است تا با اقتباس از منابع موسسه معماران آمریکا (AIA)، بخصوص منابع قراردادی، مبانی به‌روزی را در ساختار آموزشی موسسه در بخشهای مدیریت قرارداد، مدیریت پایداری و مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) ارائه نماید. برای مشاهده جزئیات بیشتر، به صفحه راهنمای آموزش مراجعه نمایید.

تمبر بزرگداشت صدمین سالگرد تاسیس موسسه معماران آمریکا

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.