معرفی دوره

تدوین ادعا و نگارش لایحه ادعا یکی از فنی‌ترین و مهم‌ترین موضوعاتی است که می‌تواند در پذیرش یا رد ادعا نقش کلیدی داشته باشد. موضوعی که اگر به شکل مناسبی تدوین نشود، حتی در صورت محق بودن پیمانکار می‌تواند حق و حقوق او را در معرض خطر قرار داده و ارزیابان، داوران و قضات نسبت به بررسی لایحه دقت لازم را نداشته باشند.
اما سوال این‌جاست که آیا برای تدوین چنین کتابچه‌ای ساختار استانداردی وجود دارد؟ اگرچه ساختار این کتابچه می‌تواند متفاوت باشد و یک فرمت واحد کلی وجود ندارد، اما نمونه‌های موردی زیادی هستند که به دادگاه‌ها به شکل موفقیت‌آمیزی ارائه شده‌اند. از اینرو، در دوره ویدئویی حاضر که بخشی از دوره جامع مدیریت ادعا و حل اختلافات موسسه است، به ارائه ساختاری پرداخته‌ایم که بتوانید قدم به قدم اقدام به تدوین این کتابچه به شکلی حرفه‌ای نموده به طوری که جای هیچ سخنی برای ارزیابان باقی نخواهد گذاشت. ساختاری که در دادگاه‌های مختلف ارائه شده و اثربخشی آن به اثبات رسیده است. ساختاری که به افراد مختلف حاضر در پروژه کمک می‌کند تا بتوانند درک راحتی از فرآیند ادعا و اثبات آن داشته باشند. ساختاری که با قالب، اجزاء، نمونه‌های موردی و فرم‌های مختلف همراه شده و به صورت گام‌ به گام یک بخش کاربردی را به متخصصان آموزش می‌دهد. فراموش نکنید که مبنای ما در این دوره آن است که شما بر مبانی آنالیز تاخیرات و مدیریت ادعا مسلط بوده و اکنون به دنبال یک قالب استاندارد برای تدوین و ارائه ادعای خود هستید. اگر دانش کافی نسبت به مدیریت ادعا ندارید، توصیه می‌کنیم در دوره جامع مدیریت ادعا حضور پیدا کنید.

آنچه خواهید آموخت

پیمانکاران، مدیران و متخصصان فعال در زمینه مدیریت ادعا می‌توانند با یادگیری ساختار استاندارد ارائه شده در این دوره که کمتر فردی در کشورمان بدان آگاهی دارد، از یک مزیت رقابتی برای برنده شدن در زمان تدوین این لایحه بهره‌مند شده و کتابچه‌ای را تدوین نمایند که به دلیل رعایت استانداردها شانس بالایی برای پذیرش دارد. کارفرمایان و مشاوران نیز می‌توانند از قالب ارائه شده برای زودترین به نتیجه رسیدن و جلوگیری از شیطنت‌های ادعا کننده استفاده نموده و از بروز خسارات ناشی از دستکاری پیمانکاران و ادعاکنندگان جلوگیری نمایند. در این دوره:
1. نحوه نگارش یک لایحه ادعا را با یادگیری اجزای آن و ارتباطات قراردادی و مدیریت پروژه‌ای فرا می‌گیرید.
2. با انواع قالب‌ها، ساختار و فرم‌ها برای تدوین لایحه آشنا می‌شوید.
3. نمونه‌های موردی تدوین شده در این قالب را فرا خواهید گرفت.
4. در نهایت تدوین یک لایحه جامع و بی‌نقص را یاد خواهید گرفت.

وجه تمایز این دوره

- ارائه ساختار استاندارد برای تدوین لایحه ادعا با رویکرد بین‌المللی برای اولین بار در کشور
- ارائه قالب، نمونه‌های موردی و فرم‌های استاندارد
- بررسی نکات کلیدی و شیطنت‌های ممکن در زمان تدوین لایحه
- ارائه ویدئوها و جزوات به صورت کامل (جزوات صرفا در اختیار اعضای کانون قرار می‌گیرد)
- ارائه محتوا به صورت جامع، ساختاریافته و هدفمند در راستای نقشه راه CM


این دوره، بخشی از دوره "مدیریت ادعاء و اختلافات در طول چرخه حیات پروژه" که در سال 1401 برگزار شد، می‌باشد. اگر در دوره "مدیریت ادعاء و اختلافات در طول چرخه حیات پروژه" سال 1401 و به بعد شرکت کرده و یا ویدئوهای ضبط شده دوره را تهیه کرده‌اید، نیازی به تهیه مجدد این دوره نیست.

چه سرفصل‌هایی در این دوره آموزش داده می‌شوند؟

1. نحوه تدوین جلد کتابچه لایحه ادعا
2. قالب استاندارد برای تدوین کتابچه لایحه ادعا
3. فرآیند کلی و ارائه فلوچارت استاندارد برای تدوین گام به گام کتابچه لایحه ادعا
4. نحوه نگارش جدول محتوای کتابچه
5. نحوه نگارش خلاصه کاربردی (Executive Summary)
6. نحوه نگارش اظهارنامه ادعا (Statement of the Claim)
7. نحوه نگارش توضیحات، خلاصه‌ها و مبانی اولیه جهت شفاف‌سازی مبانی به کار رفته در کتابچه ادعا
8. نحوه نگارش بندهای قراردادی در ارتباط با ادعا (Contract Representations)
9. نحوه ساختارسازی برنامه پیمانکار برای مقایسه شرایط حقیقی با برنامه اولیه (Contractor’s Plan)
10. نحوه نگارش شرایط تحقق یافته در پروژه برای آنالیز اثر شرایط بر برنامه اولیه (Actual Conditions)
11. نحوه اثبات اثر شرایط تحقق یافته بر برنامه اولیه (Impact of Actual Conditions)
12. نحوه اثبات استحقاق ادعا کننده از منظر حقوقی (Legal Entitlement)
13. نحوه نگارش ادعاهای کمی‌سازی شده (Quantification of Claim)
14. نحوه نگارش درخواست بررسی ادعا به صورت اظهارنامه (Formal Statement of Claim)
15. ضمایم و الحاقیه ها (Appendix)
16. فرم‌های کاربردی
17. به همراه نمونه‌های موردی در بخش‌های مختلف

این دوره، بخشی از دوره "مدیریت ادعاء و اختلافات در طول چرخه حیات پروژه" که در سال 1401 برگزار شد، می‌باشد. اگر در دوره "مدیریت ادعاء و اختلافات در طول چرخه حیات پروژه" سال 1401 و به بعد شرکت کرده و یا ویدئوهای ضبط شده دوره را تهیه کرده اید، نیازی به تهیه مجدد این دوره نیست.

ثبت‌نام در این دوره و برگزاری آن به چه صورتی انجام می‌شود؟

1. تهیه این دوره چگونه می‌شود؟
این دوره‌ به صورت ویدئوی ضبط شده ارائه می‌گردد و شما پس از طی مراحل ثبت‌نام و تهیه، از طریق لایسنس به ویدئوهای آن دسترسی خواهید داشت.
برای کسب جزئیات بیشتر درباره نحوه ارائه محتوای دوره، حتما راهنمای دسترسی به محتوای دوره‌ها را مطالعه کنید.

2. آیا جزوات و ویدئوها در اختیار فراگیران قرار می‌گیرد؟
محتوای دوره‌ها که در اختیار فراگیران دوره‌ها قرار می‌گیرد شامل انواع زیر است:
1. جزوات (اسلایدها)
2. فایل‌ها (ورکشاپ‌ها، فایل‌های ضمیمه و...)
3. ویدئوهای ضبط شده
بر اساس سیاست‌های برنامه‌ریزی شده در موسسه، اعضای کانون دانش‌پژوهان به هر 3 نوع محتوای ارائه شده دسترسی داشته اما سایر فراگیرانی که عضو کانون دانش‌پژوهان نیستند، تنها به ویدئوهای ضبط شده و فایل‌ها دسترسی دارند.
برای کسب جزئیات بیشتر درباره نحوه ارائه محتوای دوره، حتما راهنمای دسترسی به محتوای دوره‌ها را مطالعه کنید.

3. چرا باید شماره موبایل خود را تایید و کارت شناسایی معتبر آپلود نمایم؟
برای ثبت‌نام در دوره‌ها باید هم شماره موبایل خود را تایید نموده و هم یک کارت شناسایی معتبر آپلود کرده باشید. این‌کار تنها هنگام ثبت‌نام اولین ثبت‌نام انجام شده و نیاز نیست برای هربار ثبت‌نام این کار را تکرار کنید. پس از آپلود کارت شناسایی می‌توانید ادامه مراحل ثبت‌نام خود را طی کنید. همکاران ما در اسرع وقت (بین 24 الی 48 ساعت) نسبت به تایید آن اقدام می‌کنند ولی در صورت عدم تایید کارت شناسایی، احتمال لغو ثبت‌نام شما وجود دارد. پس حتما نسبت به آپلود مدارک معتبر خود دقت کنید.
از آنجایی که ویدئوهای دوره‌ها در اختیار فراگیران قرار گرفته و بر روی ویدئوها واترمارک قرار می‌گیرد. در صورتی‌که ثبت‌نام‌کننده هویتی واقعی نداشته باشد، این واترمارک نیز می‌تواند غیرواقعی بوده و مشکلاتی را ایجاد نماید. از این‌رو، این موضوع هم به نفع کاربران و هم موسسه است.
برای کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای ثبت‌نام در سایت و دوره‌ها مراجعه نمایید.

4. تخفیف ویژه اعضای کانون دانش‌­پژوهان ACEMI
- اگر عضو کانون موسسه ACEMI باشید، می‌­توانید از قیمت‌های ویژه اعضای کانون بهره‌­مند شده و با قیمت کمتری در دوره‌­ها ثبت‌نام نمایید.
- اگر عضو کانون موسسه ACEMI باشید، علاوه بر بهره­‌مندی از قیمت‌های ویژه اعضای کانون، از شارژ حساب کاربری خود بهره‌­مند می­‌شوید تا بتوانید در آینده نیز از این امتیاز که تبدیل به کد تخفیف اعضای کانون می­‌شود، استفاده کنید.
- اگر عضو کانون موسسه ACEMI هستید، حتما راهنمای طرح مشارکت اعضای کانون در توسعه را مطالعه کنید.
- برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تخفیف‌ها، به صفحه تخفیف‌های ویژه موسسه ACEMI مراجعه کنید.

5. آیا این دوره ضمانت عودت وجه دارد؟
در راستای تکریم و حمایت از فراگیران و دانش‌پذیران موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی‌پور (ACEMI)، دوره‌های آموزشی (وبیناری، ویدئویی و هیبریدی)، دارای ضمانت بازگشت وجه 100 درصد است و شما اگر دوره‌ها و آموزش‌های ما را تهیه کرده باشید و احساس کنید که از دوره آموزشی به هر دلیلی رضایت ندارید، 100 درصد وجه پرداختی شما به حسابتان بازگردانده می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای ضمانت بازگشت وجه را مطالعه کنید.

چه گواهینامه‌هایی برای این دوره صادر می‌شود؟

گواهینامه حضور  (Certificate of Participation)به رنگ نقره‌ای

نحوه اخذ گواهینامه‌ها
- برای دریافت گواهینامه حضور باید حداقل ۶۰ درصد ویدئوها را مشاهده کنید و از طریق تیکت پشتیبانی به موسسه اطلاع دهید. پس از بررسی زمان مشاهده، گواهینامه حضور صادر و در پنل کاربری شما بارگذاری می‌شود.
- برای آشنایی با شرایط دریافت گواهینامه‌ها، راهنمای CM و گواهینامه‌ها را مطالعه کنید.
نحوه اعتبارسنجی گواهینامه‌ها
- یکی از ویژگی‌هایی که گواهینامه‌های موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی‌پور (ACEMI) دارند و آن را از سایر گواهینامه‌ها متمایز می‌کند، قابلیت اعتبارسنجی آن‌ها است. هر یک از گواهینامه‌های موسسه برای هر یک از شرکت‌کنندگان با یک کد یکتا صادر می‌گردند و با جستجوی کد رهگیری در وبسایت، موسسه با ذکر نام و نام خانوادگی اعلام می‌کند که فرد گواهینامه دوره را اخذ کرده و گواهینامه معتبر می‌باشد. حتما صفحه اعتبارسنجی گواهینامه‌ها را مشاهده نمایید.
نحوه صدور گواهینامه‌ها
- چنانچه شرایط دریافت گواهینامه‌ها را داشته باشید، فایل گواهینامه در پنل کاربری شما بارگذاری می‌شود و پس از بارگذاری از طرف موسسه ایمیل دریافت می‌کنید.
- اگر تمایل به دریافت گواهینامه به صورت چاپی با هولوگرام اختصاصی موسسه داشته باشید، می‌توانید از طریق پنل کاربری خود بخش گواهینامه‌ها، درخواست خود را ثبت نمایید.
- برای اطلاعات بیشتر راهنمای دسترسی به گواهینامه‌ها را مطالعه کنید.

این دوره به چه صورتی پشتیبانی می‌شود؟

1. پشتیبانی مادام‌العمر برای اعضای کانون:
مادامی که عضو کانون دانش‌پژوهان موسسه ACEMI باشید، می‌توانید از پشتیبانی دوره بهره‌مند شوید. برای مطرح کردن سوالات خود، می‌توانید از طریق پنل کاربری، بخش پشتیبانی علمی دوره‌ها، سوال خود را ارسال کنید و پاسخ آن را از اساتید دریافت کنید.

2. پشتیبانی 90 روزه برای اعضای عادی:
به مدت 90 روز از آغاز دوره، از پشتیبانی دوره بهره‌مند می‌شوید. برای مطرح کردن سوالات خود، می‌توانید از طریق پنل کاربری، بخش پشتیبانی علمی دوره‌ها، سوال خود را ارسال کنید و پاسخ آن را از اساتید دریافت کنید.

تاکنون شرکت کننده‌ای موفق به اخذ گواهینامه‌های این دوره نشده است.

نظرات
 • میثم جوادی

  1 سال پیش

  درود بر تیم توانمند موسسه ACEMi و استاد گرامی آقای دکتر علوی پور در روزهای پایانی سال 1401 فرصتی دست داد تا ویدئو این دوره و مطالب آنرا مرور کنم، باز هم مثل دوره های قبلی مطالبی را آموختم که همیشه چالش روزها و سالهای فعالیت در پروژه ها بود. هر چه بیشتر و با دقت‌تر ویدئو را ببینیم مطالب را عمیق‌تر درک خواهیم کرد.

  پاسخ
 • پشتیبان

  1 سال پیش

   از اینکه همراهانی چون شما در این مسیر داریم، به خود میبالیم. سپاس از نظر ارزشمندتان

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.


نظرات
 • میثم جوادی

  1 سال پیش

  درود بر تیم توانمند موسسه ACEMi و استاد گرامی آقای دکتر علوی پور در روزهای پایانی سال 1401 فرصتی دست داد تا ویدئو این دوره و مطالب آنرا مرور کنم، باز هم مثل دوره های قبلی مطالبی را آموختم که همیشه چالش روزها و سالهای فعالیت در پروژه ها بود. هر چه بیشتر و با دقت‌تر ویدئو را ببینیم مطالب را عمیق‌تر درک خواهیم کرد.

  پاسخ
 • پشتیبان

  1 سال پیش

   از اینکه همراهانی چون شما در این مسیر داریم، به خود میبالیم. سپاس از نظر ارزشمندتان

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

نظرات
 • میثم جوادی

  1 سال پیش

  درود بر تیم توانمند موسسه ACEMi و استاد گرامی آقای دکتر علوی پور در روزهای پایانی سال 1401 فرصتی دست داد تا ویدئو این دوره و مطالب آنرا مرور کنم، باز هم مثل دوره های قبلی مطالبی را آموختم که همیشه چالش روزها و سالهای فعالیت در پروژه ها بود. هر چه بیشتر و با دقت‌تر ویدئو را ببینیم مطالب را عمیق‌تر درک خواهیم کرد.

  پاسخ
 • پشتیبان

  1 سال پیش

   از اینکه همراهانی چون شما در این مسیر داریم، به خود میبالیم. سپاس از نظر ارزشمندتان

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸