آشنایی با نرم‌افزار Navisworks برای مدل‌سازی 4D و 5D در BIM

آشنایی با نرم‌افزار Navisworks برای مدل‌سازی 4D و 5D در BIM

این نرم‌افزار که در ابتدا توسط یک شرکت انگلیسی تولید شد، امتیاز آن در سال 2007 امتیاز آن توسط شرکت AUTODESK خریداری گردید و از آن سال به بعد به عنوان نرم‌افزار Autodesk Navisworks پشتیبانی و عرضه شده است. این نرم‌افزار به طور کلی در صنعت ساخت و برای اجرای بسته‌های طراحی سه بعدی (3D) از جمله AutoCAD و Autodesk Revit و MicroStation بکار گرفته می‌شود. در واقع Navisworks به کاربران اجازه می‌دهد تا مدل‌های سه بعدی (3D) را باز و ترکیب نموده و در اطراف این مدل‌ها در لحظه حرکت کرده و مدل را با استفاده از مجموعه‌ای از ابزار مختلف، مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند. البته، از برخی نسخه‌های نرم‌افزار Navisworks  می‌توان برای ایجاد مدل‌های 4D و 5D در پروژه‌های ساخت نیز استفاده نمود. هر چند باید اشاره نمود که برای این یکپارچه‌سازی، به مبانی فراتر از مدل‌سازی نیاز بوده و باید از ابعاد مختلف مدیریت پروژه‌ای نیز مطلع بود. 

اما کارایی این نرم‌افزار دقیقا در کجاست؟ در میان فعالان پروژه‌های صنعت ساخت که در راستای استفاده از BIM در پروژه‌های ساخت فعالیت می‌کنند و برای ایجاد ساختار مدیریت کارآمد، از نرم‌افزار REVIT در طراحی‌های خود استفاده می‌کنند، نیاز شدید به ابزار مدیریتی برای این ساختار احساس می‌شود. به همین دلیل است که Autodesk که پلتفرم بسیار محبوب در ایران و بسیاری از کشورهاست، اقدام به ارائه این نرم‌افزار کارآمد، جهت مدیریت پروژه‌ها نموده است. نرم افزاری که در سه نسخه به نام‌های Manage و Simulate و Freedom ارائه شده است. در ادامه سعی شده است مروری کوتاه بر روی این نسخه‌ها داشته باشیم. 

1. نسخه Navisworks Manage

این نسخه، یک شاخه کاملی از Navisworks است که برای مرور و ارزیابی راه‌حل‌های پروژه بسیار جامع می‌باشد. این نسخه با حمایت و هماهنگی که برای ارتباطات و تحلیل‌ها بوجود می‌آورد، ارتباط بین طراحی و ساخت را تسهیل نموده و ابزاری بسیار کارآمد برای جلوگیری از مشکلات عدم تطابق ساخت با طراحی‌ها می‌باشد. این نسخه دقیقا نسخه‌ای از نرم‌افزار Navisworks است که باید مورد توجه مدیران و کارشناسان کنترل پروژه قرار گرفته و ابزاری کارآمد جهت کنترل پروژه می‌باشد. هر چند باید اشاره نمود که Navisworks Manage علی رغم امکاناتی که دارد، نمی‌تواند برخی از موارد کنترل پروژه را در بر گرفته و به همین دلیل نرم افزار Synchro می‌تواند به عنوان ابزاری مکمل در کنار آن استفاده گردد.

Navisworks

2. نسخه Navisworks Simulate

نسخه Simulate تا حد زیادی شبیه نسخه Manage است. البته باید اشاره نمود که نسخه جدید آن، ابزاری پیشرفته برای شبیه سازی (5D) در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند ارتباطی بهتر را در پروژه تجربه نمایند. طراحی‌های چند وجهی در یک محدوده وسیع برای مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM)، به همراه نمونه‌های اولیه دیجیتالی و فرآیند طراحی، می‌توانند در یک ساختار واحد در پروژه‌ها و با استفاده از این نسخه یکپارچه گردند.

  مدل‌سازی اطلاعات ساخت 

3. نسخه Navisworks Freedom

نسخه Freedom که بیشتر ابزاری نمایشی و دیداری می‌باشد، برای نشان دادن تصویری کلی از پروژه به ذی‌نفعان پروژه و کمک به بهبود ارتباطات و همکاری‌ها به کار گرفته می‌شود. این نسخه می‌تواند برای مدیران ارشد سازمان ابزاری بسیار مناسب بوده و مدیران پروژه می‌توانند از آن به عنوان ابزاری جهت ارائه خدمات خود استفاده نمایند. از توانایی‌های این نرم‌افزار، تلفیق بین مدل‌های ساخته شده در نرم‌افزارهای طراحی مبتنی بر سیستم BIM و ایجاد هماهنگی و یکپارچگی بین تمامی تخصص‌ها و طراحان در حوزه‌های معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و غیره می‌باشد. این نرم‌افزار به دلیل ایجاد هماهنگی بین واحدهای طراحی و اجرا، می‌تواند باعث بالا بردن کیفیت پروژه گردد.

Navisworks Freedom

در نهایت باید گفت Navisworks در ایجاد هماهنگی بیشتر، شبیه‌سازی مدل‌های ساخت و تجزیه و تحلیل کلی پروژه برای ایجاد مدیریت یکپارچه در پروژه‌های ساخت، می‌تواند ابزاری موثر و کارآمد باشد. پیشنهاد می‌کنیم فایل راهنمایی که در ادامه قرار گرفته را دانلود و مطالعه بفرمایید.


آموزش‌های مربوط به مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM) در نقشه راه موسسه ACEMI

در نقشه راه مدیریت ساخت موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، دپارتمان جداگانه‌ای تحت عنوان مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) طراحی شده است که پیش‌نیاز همه آن‌ها، دوره نقشه راهی به نام BIM در مدیریت و کنترل پروژه است. بعد از آن که این مبانی پایه را فرا گرفتید، برای تکمیل دانش خود در زمینه BIM در مدیریت پروژه، باید دوره‌های برنامه ریزی پروژه و مدیریت مالی و هزینه پروژه را فرا گرفته و نحوه یکپارچه‌سازی این مبانی را به کمک نرم‌افزارهای Navisworks و Synchro بیاموزید. سپس در دوره آموزش مدیریت BIM در پروژه و دوره استراتژی مدیریت BIM، پیاده‌سازی BIM از نگاه مدیریت پروژه را طی یک فرآیند کامل خواهید آموخت.

دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸