معرفی دوره

شاید چند سالیست که در کشورمان درباره بیم (BIM) یا همان مدلسازی اطلاعات ساختمان و مزایای فراوان آن صحبت میگردد و نهادها، سازمانها و شرکتهای بسیاری متولی تدوین استانداردها و دستورالعملهای آن در کشور شده اند. موضوعی که بدون توجه به زیرساختها و الزامات فنی و مدیریتی پروژه ها امکانپذیر نبوده و این احتمال را تشدید مینماید تا BIM (مدلسازی اطلاعات ساختمان) دچار سرنوشتی همانند سایر مبانی و ابزارها در کشورمان شود. از اینرو بر آن شدیم تا از دید مدیریت پروژه و البته نگاهی زیرساختی آموزشهایی را ارائه نماییم. فراموش نکنیم که BIM در نگاه اول یک ابزار تلقی گردیده، در حالی که برای پیاده سازی آن نیاز به یک فرآیند کاملی داریم تا بتواند روش اجرای پروژه را منطبق بر ساختاری مبتنی بر بیم نماید (BIM-Based Delivery System). برای این امر و ارائه این استراتژی در طول چرخه حیات پروژه و از نگاه مدیریتی مبانی بسیار است، اما این دوره آغازی برای این مسیر خواهد بود. موضوعی که در ابتدا به معرفی BIM پرداخته؛ کاربردهای گوناگون BIM را با بررسی نمونه های موردی واقعی شرح داده؛ نه تنها درباره مزایا، بلکه درباره معایب و مشکلات BIM صحبت نموده؛ ایده های بکارگیری BIM را در سازمانها بررسی کرده؛ نگاهی به هزینه و ذخیره مالی ناشی از استفاده از BIM نموده؛ و البته BIM را در نگاهی فراتر به صورت یک Enterprise Roadmap Strategy خواهد دید.
اما جایگاه BIM در مدیریت و کنترل پروژه چه میشود؟ این موضوع را در قسمت دوم بر روی نمونه واقعی Marlins Ballpark که اولین استادیومی بود که با استفاده از LEED در آمریکا اجرا گردید بررسی مینماییم. اما چگونه؟ درباره چالشها و راهکارهای این پروژه بحث خواهیم نمود؛ نحوه هماهنگی نیروها و تکنولوژی در حضور BIM را در این پروژه بررسی کرده و آنالیز ساخت پذیری که با استفاده از BIM صورت گرفته را مرور مینماییم. سپس به سراغ کاربرد 4D در این پروژه رفته و البته درباره پلتفرم مبتنی بر web که در این پروژه استفاده گردیده صحبت مینماییم. اینکه  6D Facilities Managementچگونه در این پروژه یکپارچه گردیده را مورد بررسی قرار داده و در نهایت نتایج و درس آموخته های این پروژه را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

آنچه خواهید آموخت
در این دوره به آموزش مبانی، مفاهیم، ساختارها، مزایا، معایب، مشکلات حقوقی و آموزش مدلسازی اطلاعات ساخت (ساختمان یا BIM) از نگاه مدیریت پروژه پرداخته ایم و در همین راستا یک نمونه موردی را که در آمریکا اجرا شده است مورد ارزیابی قرار داده‌ایم. در این دوره با همه این مبانی آشنا خواهید شد.

چه سرفصل‌هایی در این دوره آموزش داده می‌شوند؟

1. بخش اول: نقشه راهی به نام BIM
- معرفی BIM از نگاه استاندارد انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) و  NBIMS-US
- نحوه اجرای BIM
- معرفی مدلسازی nD
- معرفی و شرح کامل 3D و 4D و 5D و 6D و 7D
- نحوه یکپارچه سازی مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)
- بررسی جایگاههای کاربردی BIM
- هزینه و منفعت مالی در زمان استفاده از BIM
- بررسی اثرات BIM در صنعت ساخت
- بررسی مزایای BIM
- بررسی موانع پیاده سازی BIM از منظر طراحی، مدیریت پروژه، قراردادی و حقوقی
- ارتباط BIM با ساختار مدیریت پروژه و ارائه نقشه راه
- روش اجرا و تحویل مبتنی بر BIM یا همان BIM-Based Delivery System
- استانداردهای مربوط به BIM
- نحوه پیاده سازی BIM در قالب روش اجرا و تحویل پروژه
- توصیه های کلیدی برای پیاده سازی BIM در سازمانها

2. بخش دوم: مدیریت و کنترل پروژه با استفاده از BIM (با مطالعه موردی پروژه Marlins Ballpark در آمریکا)
- معرفی پروژه Marlins Ballpark
- چالشها و راهکارهای حل پیچیدگی پروژه با استفاده از BIM
- ارتباط بین نیروهای انسانی و تکنولوژی در حضور BIM
- آنالیز ساخت پذیری با استفاده از BIM
- هماهنگی برنامه زمانبندی از طریق 4D
- مستندسازی As-Built با استفاده از پلتفرمی مبتنی بر Web
- یکپارچه سازی 6D Facilities Management
- نتایج و درس آموخته های استفاده از BIM در این پروژه

ثبت‌نام در این دوره و برگزاری آن به چه صورتی انجام می‌شود؟

1. ثبت نام در دوره چگونه انجام می شود؟
- این دوره‌ها به صورت ویدئویی ضبط گردیده و شما پس از ثبت‌نام در آن، از طریق لایسنس یکتا به محتوای آن دسترسی خواهید داشت.

2. جزوات و ویدئوها در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد؟
- برای این دوره علاوه بر ویدئوها که از طریق لایسنس یکتا در اختیارتان قرار می‌گیرد، جزوات نیز در پنل کاربری در وبسایت موسسه بارگذاری شده‌اند و میتوانید آن‌ها را دانلود کنید. در راهنمای دانلود فایلها و مشاهده ویدئوها، به طور کامل مراحل دانلود فایلها و ویدئوها را توضیح داده ایم.

3. تخفیف ویژه اعضای کانون دانش‌­پژوهان ACEMI
الف. اگر عضو کانون موسسه ACEMI باشید، می­توانید از قیمت‌های ویژه اعضای کانون بهره‌­مند شده و با قیمت کمتری در دوره‌­ها ثبت‌نام نمایید.
ب. اگر عضو خانواده موسسه ACEMI باشید، علاوه بر بهره­‌مندی از قیمت‌های ویژه اعضای کانون، از شارژ حساب کاربری خود بهره‌­مند می­شوید تا بتوانید در آینده نیز از این امتیاز که تبدیل به کد تخفیف اعضای کانون می­شود، بهره‌­مند شوید.
توجه مهم: دقت نمایید که این تخفیف‌ها تنها ویژه ثبت‌نام‌های فردی (اشخاص حقیقی) بوده و در ثبت‌نام‌های سازمانی (اشخاص حقوقی) لحاظ نمی‌شوند.

چه گواهینامه‌هایی برای این دوره صادر می‌شود؟
در حال حاضر برای دوره‌های ویدئویی گواهینامه صادر نمی‌شود.
این دوره به چه صورتی پشتیبانی می‌شود؟

از روز خرید دوره، به مدت ۶۰ روز شامل پشتیبانی می‌شوید. شما می‌توانید به "پنل کاربری" خود مراجعه نموده و در قسمت "پشتیبانی علمی دوره‌ها" سوالات خود را بپرسید. به طور معمول سوالات شما ظرف 2 روز کاری از طرف استاد پاسخ داده خواهد شده و در پنل کاربریتان قرار می‌گیرد.

نظرات
  • آرش كارمند

    با سلام، ممنون از محتوی بسیار ارزشمندتون. شاید بهتر باشه فایل Pdf این وبینار رو به همراه سایر فایل ها ارائه بدید!

    پاسخ
  • پشتیبان

    سلام و عرض احترام سپاس از پیشنهاد شما. سیاست موسسه این بوده که تنها برای <strong>دوره های بیشتر از 12 ساعت</strong> جزوات آموزشی در دسترس فراگیران&nbsp;قرار گیرد (<strong>البته برخی از دوره های زیر 12 ساعت هم شامل این موضوع شده اند</strong>)، اما در تلاش هستیم این موضوع برای تمام دوره ها از سال آینده اجرایی شود.&nbsp;</p>

    پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.