معرفی کتابی در زمینه مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) و مدیریت ساخت

معرفی کتابی در زمینه مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) و مدیریت ساخت

یکی از مواردی که امروزه مخاطبان زیادی را در صنعت ساخت به خود اختصاص داده است، مدل‌سازی اطلاعات ساخت یا ساختمان (BIM) است. در رابطه با این حوزه مقالات و کتاب‌های فراوانی منتشر شده است.
یکی از کتاب‌های بسیار مفیدی که در این زمینه منتشر شده، کتاب BIM and Construction Management است که نسخه دوم آن در سال 2015 چاپ گردیده است. صنعت ساخت دائماً با چالش‌های جدیدی در زمینه ساخت مواجه بوده و این کتاب را می‌توان راهنمای مناسبی برای حل بسیاری از چالش‌ها در صنعت ساخت دانست که با کمک ابزارهای پیشرفته، استفاده از تجربه و کاربرد عملی، اقدام به ارائه راهکارهای مهمی می‌نماید. در واقع BIM می‌تواند دنیایی جدید را در صنعت ساخت و همچنین بازار مدیریت ساخت ایجاد نموده و این کتاب به‌عنوان یک کاتالیزور برای تغییرات اساسی که نتایج مثبتی را ایجاد می‌کند، عمل نماید.

معرفی کتاب

این کتاب در فصل‌های متفاوت به موارد کلیدی پرداخته است، که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:
الف- تأثیرگذاری BIM در پروژه‌های صنعت ساخت (Construction industry)
ب- استفاده از BIM در انواعی از روش‌های اجرای پروژه، مانند: روش سه عاملی (DBB)، روش طرح و ساخت (DB)، روش عامل چهارمی (CM-at-Risk) و روش IPD را بررسی نموده است.
پ- برندسازی و پیروزی در بازار پروژه با استفاده از BIM
ت- استفاده از BIM در طول چرخه حیات پروژه
ث- پیاده‌سازی BIM باتوجه‌به مدیریت هزینه، مدیریت مستندات، مدیریت اطلاعات، مدیریت پرسنل، مدیریت ماشین‌آلات، برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، مدیریت تدارکات و بسیاری از موارد دیگر.
ج- بررسی تغییرات احتمالی در حوزه وظایف مدیر پروژه‌های ساخت (Construction Manager) در زمان استفاده از BIM

کتاب معرفی شده دارای هشت فصل است که هر فصل به مباحثی در حوزه BIM در صنعت ساخت پرداخته شده است. عنوان هر فصل عبارت است از:
فصل اول: چرا فناوری برای مدیریت ساخت‌وساز بسیار مهم است؟
فصل دوم: برنامه‌ریزی پروژه
فصل سوم: نحوه بازاریابی BIM و برنده‌شدن در پروژه
فصل چهارم: BIM و پیش از ساخت
فصل پنجم: BIM و ساخت
فصل ششم: BIM و مدیریت ساخت‌وساز
فصل هفتم: BIM و بستن
فصل هشتم: آینده BIM

- جهت مطالعه بیشتر، نسخه PDF کتاب جهت دانلود قرار داده شده است.


جایگاه این مبانی در آموزش های موسسه ACEMI

در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، محدوده دانشی جداگانه ای تحت عنوان مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) طراحی شده است که پیشنیاز همه آنها، دوره نقشه راهی به نام BIM در مدیریت و کنترل پروژه است. بعد از آنکه این مبانی پایه ای را فرا گرفتید، برای تکمیل دانش خود در زمینه BIM در مدیریت پروژه، باید دوره های برنامه ریزی پروژه و مدیریت مالی و هزینه پروژه را فرا گرفته گرفته نحوه یکپارچه سازی این مبانی را به کمک نرم افزارهایNavisworks و Synchro بیاموزید. سپس در دوره آموزش مدیریت BIM در پروژه و دوره استراتژی مدیریت BIM نحوه پیاده سازی BIM از نگاه مدیریت پروژه را طی یک فرآیند کامل خواهید آموخت. جهت مشاهده دوره های آموزشی موسسه می توانید به بخش تقویم آموزشی مهندسی و مدیریت ساخت در سایت موسسه ACEMI مراجعه نمایید.

دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
 • حمیدرضا نجفی

  1 سال پیش

  با سلام و تشکر از ارائه مطالب مفید، کتاب فوق ااذکر به فارسی هم ترجمه شده است ؟

  پاسخ
 • پشتیبان

  1 سال پیش

  سلام وقت بخیر
  ترجمه این کتاب به فارسی ارائه نشده است.
  سپاس از همراهی شما

  پاسخ
 • امیرحسین فرمانی نژاد

  2 سال پیش

  دانلود کتاب bim از کجا امکان پذیر هستش ؟

  پاسخ
 • پشتیبان

  2 سال پیش

  سلام و وقت بخیر از نوار سایدبار سمت چپ سایت (در کامپیوتر) و در انتهای صفحه (در گوشی) فایل PDF نشان داده شده است. برای دانلود باید در اکانت کاربری خود نیز Login باشید.

  پاسخ
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸