متن سوال

آیا نرم افزاری وجود دارد (ایرانی و یا خارجی) که با کمک آن بتوان لایحه خسارات تاخیرات را تهیه کرد؟

پاسخ سوال

- ما عموما موضوعی به عنوان لایحه تاخیرات در دنیا  نداریم و این بحثی است که در ادبیات کشور رایج شده است. در بسیاری از مواقع آنالیز تاخیرات در دنیا در Narrative Report ارائه میگردد. در بسیاری از موارد دیگر نیز ما یه مبحثی داریم به نام کلیم یا ادعا که در آنجا شما کار آنالیز تاخیرات را انجام میدهید و یک بخشی از ادعا (کلیم) شما محسوب میشود. 

- روشهای آنالیز تاخیرات هم مواردی نیستند که با نرم افزار خاصی به غیر از نرم افزارهای برنامه ریزی پروژه مثل P6 انجام بشوند و البته نرم افزار نمیتواند جای مدلسازی تاخیرات را بگیرد زیرا صرفا اقدام به محاسبه و Reschedule میکند و به شما نتیجه میدهد، ولی ان چیزی که مهم است اینست که چطور مدلسازی میکنید؟ عموما شما با استفاده از انواع روشهای TIA و IAP و CAB و ... که بسته به هر پروژه متفاوت هستند و پیچیدگیهای خودشان را دارند، به روشهای مختلف ترکیبی و پنجره ای و ... آنالیزتان را  انجام میدهید و در نهایت همه گزارشات را طی یک جدول آماده میکنید. البته یکسری فرمهایی وجود دارد که پروژه الزام میکند هر تاخیر ابتدا یک سند شود و سپس آنالیزش هم در یک فرمت جدولی مشخصی ارائه شود. تا اینجا توضیح  بحث زمانی بود.

- در بحث مالی نیز کمی سازی مالی تاخیرات مطرح است. در بخش هزینه های پروژه آنقدر نحوه محاسبات تنوع دارد که امکان اینکه بتوان در قالب نرم افزار این تحلیلها را انجام داد، به شکل مشخصی وجود ندارد. اگرچه میتوان از قالبهایی استفاده نمود (مثلا، برای استفاده از فرمولهای HOOH قالب اکسلی وجود دارد که حتی پروتکل SCL ارائه کرده است). برای DISRUPTION هم که تنوع انواع روشها و الزامات متفاوت قراردادی آنقدر زیاد است که نمیتوانیم از نرم افزار خاصی استفاده کنیم.

- آنالیز تاخیرات به خاطر پیچیدگی و وسعت نامحدودی که دارد نمیتواند مثل یک نرم افزار متره و برآورد در بیاید و یک ابزار مترکشی نیست، برای همین هم هست که این سر و شکل را نگرفته است و خیلی از متخصصان از آن به عنوان هنر یاد میکنند. اینها مبانی هستند که باید در دوره آنالیز تاخیرات فرا گیرید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸