راهنمای فیدیک (FIDIC) برای مدیریت ادعا و حل اختلاف

راهنمای فیدیک (FIDIC) برای مدیریت ادعا و حل اختلاف

فیدیک (FIDIC) یا فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور، یک سازمان بین المللی است که در سال ۱۹۱۳ و با هدف ترویج و ارتقای اهداف راهبردی صنعت مهندسی و انتشار منابع حرفه ای و استاندارد ها تشکیل گردیده است. برگزاری کنفرانس، دوره های آموزشی، ارائه فرم های استاندارد قراردادی، راهنماها، دستورالعملهای اجرایی و آموزشی بخشی از فعالیت های این سازمان است. در حال حاضر بیش از 104 کشور عضو این سازمان هستند.

1. کتاب فیدیک A Guide for Practitioners

فیدیک تاکنون کتاب های راهنما و استاندارد زیادی را منتشر کرده است. یکی از این کتابها، کتاب FIDIC – A guide for practitioners است که توسط دو آلمانی، یک مهندس و یک حقوقدان نوشته شده است. این دو نویسنده با تلفیق تجربه عملی و دانش آکادمیک خود سعی کردند تا از نگاه یک وکیل و یک مهندس، مبانی کتاب های فیدیک را شرح دهند تا راهنمای جامعی برای کتابهای فیدیک در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.
این کتاب راهنمای مناسبی به جهت انتخاب روش انجام پروژه و بهینه سازی هزینه های پروژه است. در این کتاب، سیستم های قانونی، استانداردها، قوانین وضع شده، تناقضات قوانین، وظایف کارفرما، وظایف پیمانکار و… معرفی و بررسی شده اند. یکی از نقاط قوت کتاب های منتشر شده از سوی فیدیک، بررسی احتمال بروز ادعا و اختلافات و شناسایی بهنگام مخاطرات و ریسک های قرارداد است.

در فصل 21 و 22 این کتاب به ترتیب به دو موضوع بسیار مهم مدیریت ادعا (claim management) و اختلاف (disputes) پرداخته شده است. فرآیند مدیریت ادعا، قوانین مربوط به آن، نحوه ارزیابی و اخطاریه های مربوط به ادعا، الزامات مستندسازی، نحوه ارائه ادعا، راههای جلوگیری از ادعا و دعاوی و بسیاری از موضوعات دیگر همگی مباحثی هستند که در فصل 21 این کتاب و در ارتباط با مدیریت ادعا به شرح آنها پرداخته شده است. در فصل 22 نیز راههای حل اختلافات مورد بررسی قرار گرفته و نحوه داوری اختلافات در فیدیک کاملا شرح داده شده است. البته موضوعات مهم دیگری در رابطه با اختلافات و نحوه داوری آن نیز در ادامه این فصل مورد بحث قرار گرفته است. 

- فصل های 21 و 22  این کتاب که منابع بسیار مناسبی جهت آشنایی با مباحث مدیریت ادعا و حل اختلافات است، جهت دانلود قرار داده شده است.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش های موسسه ACEMI

در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت های سخت دوره ای با عنوان "مدیریت ادعا و اختلافات در طول چرخه حیات پروژه" به صورت جامع ارائه شده است. باید توجه داشت که دوره "فرآیند جامع آنالیز تاخیرات در پروژه" پیشنیاز این دوره است. دوره مدیریت ادعا در سطح مشاوران نیز ارائه شده که به آموزش مبانی تخصصی مدیریت ادعا در سطح مشاوران میپردازد. همچنین به جهت آشنایی با سایر دوره ها و تاریخ برگزاری آن ها می توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.

دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸