متن سوال

کارشناسی عمران در بخش دفتر فنی هستم و به امور پیمان هم تسلط نسبی دارم. میخواهم در بخش تاخیرات و کلیم و کنترل پروژه تخصصی تر وارد بشوم و در آینده در حوزه مدیریت ساخت نیز متخصص شوم.

از کجا و از چه دوره موسسه ACEMI شروع کنم؟

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:
- در موسسه مهندسی و مدیریت ساخت میتوانید از طریق نقشه راه کلیه دوره های موسسه و پیش نیازی آن ها را مشاهده نمایید.

- ساختار موجود در موسسه براساس ساختار های جهانی و مطابق با شرایط کشور ارائه شده است که یک مسیر کامل در یادگیری را پیش روی شما قرار داده است. به صورت کلی، در موسسه مهارت ها را تقسیم بندی نموده ایم که یک بخش آن مهارت های فنی یا سخت است. در بخش مهارت های فنی (سخت) سطح بندی های ایجاد گردیده که اساس و شاکله اصلی آن از بحث برنامه ریزی پروژه آغاز می‌گردد. در واقع باید تمام ساختارهایی که نیاز دارید به یکدیگر متصل کنید و برنامه ریزی و کنترل پروژه زیربنا و اساس تمام آن هارا تشکیل میدهد. موضوعی که ارتباط بسیار زیادی با بحث های تاخیرات، ادعا، حقوقی، مدیریت اسناد و تا حدودی هم مالی دارد که لزوما پیش نیاز مالی نیست.

- برای مثال، در یک پروژه، یک فعالیت را در نظر بگرید که آن فعالیت در برنامه Lag دیده شده است. حال این موضوع تبعاتی برای شما به دنبال خواهد داشت که در زمینه حقوقی ممکن است مشکلاتی ایجاد نماید. همچنین تصمیم گیری در رابطه با مالکیت شناوری ها، زمان تحلیل تغییر کار (Change order) و اثر آن بر روی زمان هزینه، اهمیت توصیف برنامه زمانی (Narrative report) و بسیاری از موارد دیگر میتواند شما را دچار چالش کند و تبعات حقوقی فراوانی ایجاد نماید. این موارد همچنین میتوانند در زمینه آنالیز تاخیرات ما را دچار مشکل نمایند. برای مثال بسیاری بر این باورند که بر اساس نشریه 4311 لایحه تاخیرات فقط باید در انتهای پروژه ارائه شود که این تفکر، تفکر درستی نیست.

- در استانداردهای مدیریت پروژه، استفاده از Lag منفی یا همان Lead ممنوع شده است، زیرا در آنالیز تاخیرات مارا با مشکل روبرو میکند. اما بسیاری از افراد نمیدانند این چالشها به چه دلیل و چگونه اتفاق می افتند. بسیاری از موارد است که ریشه در بحث برنامه ریزی پروژه دارد. 

- موارد ذکر شده، نکاتی هستند که بدون یکپارچه سازی نمیتوان نسبت به آن ها دید پیدا نمود. این نکات علاوه بر تجربه، به دانش بسیار زیادی نیز، نیاز خواهند داشت و باید با انبوهی از ساختار ها آشنا شوید تا بتوانید در این زمینه متخصص تلقی گردید. باید توجه داشت که لزوما دانش امور پیمان کافی نیست.

- در موسسه دوره های سخت با دوره برنامه ریزی و کنترل پروژه پایه گذاری شده است که بعد از آن به سراغ دوره مدیریت مالی و حسابداری رفته و سپس دوره اسناد و مدارک ارائه خواهد شد که بعد از فراگیری این سه دوره به سراغ دوره آنالیز تاخیرات میرویم، که همه این دوره ها پیش نیاز دوره مدیریت ادعا است. در نهایت، برای تکمیل فرآیند یادگیری، در سطح استراتژی، دوره مدیریت قرارداد دیده شده است. دوره ای که در نهایت به یکپارچگی همه این موارد میپردازد. جهت مشاهده زمان برگزاری دوره ها و آشنایی با سایر دوره های موسسه میتوانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸