گزارش کامل مطالعات امکانسنجی سیستم مدیریت ساخت

گزارش کامل مطالعات امکانسنجی سیستم مدیریت ساخت

صنعت ساخت از لحاظ ساختار و خصوصیات، تفاوت های بسیاری با صنایع دیگر دارد. این موضوع حتی در بحث مطالعات امکانسنجی پروژه ها پررنگ بوده و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. به طور مثال، دپارتمان حمل و نقل کالیفرنیا، به جهت حفظ و بهبود سیستم حمل و نقل کالیفرنیا، مسئول نظارت بر ساخت و بررسی هزینه های سرمایه گذاری شده و همچنین پروژه های تعمیر و نگهداری عمده است. این دپارتمان در برنامه ساخت با پیمانکاران خارجی برای ساخت بزرگراه ها، پل ها و آزادراه های کالیفرنیا، همکاری می کند. مطالعات انجام شده در چند سال گذشته توسط دپارتمان حمل و نقل کالیفرنیا و مشاوران خارجی، آنها را به این نتیجه رسانده که عملکردهای تجاری به دلیل بزرگی و پیچیدگی میتواند باعث بروز مشکلات زیادی گردد. موضوعی که باعث گردید تا به جهت رفع این مشکلات سیستم مدیریت ساخت (CMS) توسط آنها معرفی گردد.
در سال 2005 نیز، اولين ویرایش گزارش کامل مطالعات امکانسنجی سیستم مدیریت ساخت توسط دپارتمان حمل و نقل کالیفرنیا منتشر شد. این مطالعه منشأ مشکلات را از دو حوزه کلی بررسی کرده است:
الف- توابع کسب و کار توسط سیستم های اطلاعاتی پشتیبانی می شوند که قدیمی و فراتر از عمر مفید آنها هستند. در نتیجه، عملکردهای برنامه تجاری، فراتر از قابلیت های سیستم های فعلی رشد نموده و سیستم ها قادر به پشتیبانی نیازهای اطلاعاتی نیستند. این موضوع خطر خرابی سیستم را افزایش می دهد.
ب- کارکردهای تجاری شامل فرآیندهای دستی و کار فشرده مبتنی بر اسناد، مدارک و فایل های کاغذی بیش از حد است که باعث افزایش زمان مورد نیاز برای گزارش اطلاعات مورد نیاز و کاهش زمان دسترسی برای انجام وظایف و فعالیت هایی می شود که محصول را تضمین می کند.

  

شكل 1. نمودار سود خالص هزینه سيستم مديريت ساخت

- جهت مطالعه بیشتر، فایل گزارش کامل مطالعات امکانسنجی سیستم مدیریت ساخت در انتهای مقاله قرار داده شده است.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش های موسسه ACEMI

در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت های سخت (کارشناسی- اجرایی و ارشد - استراتژی) و در سطح مهارت های نرم دوره های جامعی دیده شده است. همچنین به جهت آشنایی با دوره ها و تاریخ برگزاری آن ها می توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید. 

[1] Construction Management System (CMS) Feasibility Study Report. 2005. Version 1. State of California Department of Transportation.
دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸