متن سوال

برای کسانی که مديريت ساخت می خوانند، آیا توصیه می کنید که متره و برآورد، فهرست بها و مباحث دفتر فنی را هم مسلط شوند؟ لزومی دارد برای فراگیری این مباحث وقت بگذاریم؟

در حال حاضر برای متره برآورد از کدام نرم افزار ها استفاده میشود؟ (در استوری های اینستاگرام گفتید مدیریت ساخت خیلی فراتر از متره برآورد و...، هست) بله کاملا درست است. ولی در کل يادگيري این مورد را هم لازم می دانید یا بهتر است وقت و انرژی خودمان را روی مباحث برنامه ریزی، کنترل پروژه، قرارداد ها، مالی، نرم افزار های مدل سازی و غیره بگذاریم؟ و سوال دیگر آنکه فارغ التحصیلان مدیریت ساخت در سال های ابتدایی به دلیل تجربه و سابقه کم یا حتی نداشتن دانش کافی نمیتوانند مدیر پروژه شوند؟ در ارتباط با نحوه ورود به بازار کار هم توضیحاتی میدهید.

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:
- زمانی که بحث مدیریت پروژه پیش می آید، کمی از حوزه فنی فاصله میگیریم، اگرچه دانشی فنی برای صنعت ساخت نیز الزامیست.

- شخصی که صرفا متره، برآورد و غیره را میداند زیر نظر فردی که مدیر است فعالیت میکند.

- مدیر ساخت باید ذهنیتی درباره امور قراردادها و فنی داشته باشد اما وظیفه اصلی او این نیست. مدیر ساخت باید دانشی از همه حوزه ها داشته باشد.

- متره و برآورد جزء بسیار کوچک در ساختار مدیریت ساخت میباشد و بطور کلی در فاز مهندسی و فنی قرار میگیرد و در این حوزه یادگیری آن ارزشمند است. 

- بستگی به این دارد در کدام حوزه قصد فعالیت دارید؛ یک مدیر ساخت باید یادبگیرد از مرحله ای که پروژه شروع نشده است، چطور میخواهد برآورد هزینه را انجام دهد و صرف داشتن یک سری نقشه نمیتوان متره و برآورد را انجام داد. در دوره مدیریت مالی بصورت جامع فراتر از متره و برآورد بحث شده است.

- آن چیزی که ضعف شما را در حوزه تجربه میپوشاند دانش شماست. پس کلاس های آموزشی باید بر مبنای انتقال تجربه افراد خبره باشد و انواع مشکلات و راهکارهای آنها را در پروژه به ما نشان دهد تا در مصاحبه تخصصی استخدام زمانی که از ما درباره چالش های پروژه و راهکارهای آن سوال میشود، بتوانیم با دانش فراگرفته شده در کلاس، جواب مناسب و قانع کننده ای داشته باشیم.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸