متن سوال

- تفاوت مدیریت ساخت و مدیریت پروژه عمومی در چیست؟
- آیا مرجعی جهت تایید صلاحیت مدیران ساخت همانند موسسه PMI که به تایید صلاحیت مدیران پروژه عمومی میپردازد، وجود دارد؟

پاسخ سوال

- صنعت ساخت، تنها به ساختمان و راه‌سازی منتهی نمی‌شود. صنعت ساخت در واقع به معنی صنعت احداث است و هرکجا احداث باشد به صنعت ساخت مرتبط می‌شود. حتی در الحاقیه ساخت راهنمای PMBOK به این موضوع اشاره شده که ساخت‌های صنعتی، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های نفت و گاز و ... نیز شامل صنعت ساخت می‌شود. برای مثال مؤسسه صنعت ساخت (CII) با شرکت‌های مختلفی از جمله Aramco، Petronas، Arcadis، Shell و ... در زمینه‌های مختلفی همکاری می‌کند.
- به دلیل وجود همین تمایزها است که مدیریت پروژه در صنعت ساخت با صنایعی همانند سلامت و IT متفاوت است. به دلیل اهمیت وجود مدیریت پروژه در صنعت ساخت بود که مؤسسه معماران آمریکا (AIA) از سال 1972 به‌صورت جدی این مسیر را پیگیری کرد. انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE) نیز Management Practices را راه‌اندازی کرد و در سال 1982 نیز انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) تأسیس شد و در سال 1983 نیز مؤسسه صنعت ساخت (CII) تأسیس شد. در نهایت در سال 1989 نیز حدود 100 شرکت تراز اول مدیریت ساخت که در ایران وجود ندارند، توسط مجله ENR رتبه‌بندی شدند.
- مسئولیت‌ها، مبانی، ویژگی‌ها، شاخصه‌ها و ... که مدیر ساخت از مرحله قبل طراحی تا بعد از ساخت بر عهده می‌گیرد، نسبت به مدیریت پروژه عمومی متفاوت است. این تفاوت را می‌توان شبیه به تفاوت‌های پزشک عمومی و پزشک تخصصی دانست.
- انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) از معدود انجمن‌هایی است که عملاً مدیر ساخت را تأیید صلاحیت می‌کند. کسانی که دارای تحصیلات آکادمی در رشته‌های مهندسی و مدیریت ساخت، مهندسی عمران، تکنولوژی ساخت، علم ساخت، معماری، مکانیک، برق و شیمی هستند می‌توانند برای اخذ این مدرک اقدام کنند. کسانی که دارای تجربه اجرایی در صنعت ساخت هستند و در رشته‌های فوق به تحصیل نپرداخته‌اند، نگران این موضوع نباشند زیرا تجربه اجرایی نیز مورد تأیید انجمن است.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش‌های مؤسسه ACEMI
در نقشه راه جامع مؤسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت‌های سخت (کارشناسی - اجرایی و ارشد - استراتژی) و در سطح مهارت‌های نرم دوره‌های جامعی دیده شده است. همچنین به جهت آشنایی با دوره‌ها و تاریخ برگزاری آن‌ها می‌توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸