متن سوال

با توجه به پیش بینی ها، احتمال زیادی مبنی بر تاثیر گذاری فوق العاده هوش مصنوعی بر همه ی ارکان زندگی و صنعت و کسب و کار وجود خواهد داشت. به نظر شما جایگاه هوش مصنوعی در حوزه ساخت و به ویژه موضوع مدیریت ساخت و قرارداد در آینده به چه صورت خواهد بود؟
مثلا به گفته کارشناسان، یکی از حوزه هایی که تحت تاثیر قرار میگیرد، حوزه وکالت خواهد بود. آیا چیزی شبیه به آن در مبحث مدیریت قرارداد و ادعا و غیره هم اتفاق خواهد افتاد؟

پاسخ سوال

- حوزه های قراردادی هم اکنون نیز تحت هوش مصنوعی قرار گرفته اند. به طور مثال، Consensus DOCS که همانند AGC و AIA بر روی فرم های قراردادی در صنعت ساخت فعالیت میکند، با استفاده از هوش مصنوعی ابزاری را تولید کرده است که امکان تحلیل فرم های قراردادی را دارد و همچنین میتواند ریسکهای قراردادی را شناسایی نماید. این ابزار شامل ماژول های مختلفی بوده که هرکدام برای قراردادهای گوناگونی ارائه شده است. جالب است بدانید ابزار معرفی شده، تجاری گردیده و به فروش میرسد. این ابزار کاملا جنبه اجرایی داشته و بسیاری از افراد هستند که این ابزار را خریداری نموده و در پروژه های خود مورد استفاده قرار میدهند.

- طبیعتا در آینده نیز مدیریت پروژه تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت، اما به عقیده بنده طی 10 الی 15 سال آینده، تغییرات چشمگیری را در صنعت ساخت شاهد نخواهیم بود. زیرا ساختار پروژه ها همچنان از روش سنتی استفاده میکند و در سطوح پایین صنعت ساخت نیروهایی وجود دارند که فرهنگ ارتباطی متفاوتی را دارند و رویکردهای آن ها نیز متفاوت است. این مسائل حتی در کشوری مثل آمریکا نیز وجود دارد. شاید این کشور دارای شرایط بهتری باشد، اما این مشکلات در همه جای دنیا وجود داشته و تنها به یک کشور خاص منتهی نمیشود.

- عقیده داریم که هوش مصنوعی اگر بخواهد در صنعت ساخت ورود کند، بخش های قراردادی و ادعا را در گام اول تحت تاثیر قرار میدهد. همانگونه که در زمانی که در آن قرار داریم به این بخش ها ورود کرده است. اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که هیچگاه هوش مصنوعی نمیتواند در این بخش جای وکیل حقوقی را پر کند. هوش مصنوعی به کمک انسان میآید، اما هیچگاه نمیتواند جای انسان متخصص را به صورت کامل بگیرد.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸