متن سوال

1- بر اساس آخرین استاندارد PMBOK که خاص صنعت ساخت منتشر شده، موضوع "ادعا" از قالب یک حوزه خارج و به عنوان یک ضمیمه مطرح شده است. در صورتی که درخصوص علت این کار، و اثرات آن، تحقیقی انجام شده و یا اطلاعاتی  دارید لطفا راهنمایی کنید.
2- استاندارد PMBOK معمولا یک الحاقیه ساخت نیز منتشر می کند، اما دلیل انتشار این الحاقیه چیست؟ در ویرایش قبلی، علاوه بر حوزه های عمومی مدیریت پروژه، سه حوزه مدیریت مالی، مدیریتHSE  و مدیریت ادعا به عنوان سه حوزه خاص در صنعت ساخت معرفی شده بود، اما در ویرایش سال ۲۰۱۶ این حوزه حذف شده و در پیوست، آمده است.

پاسخ سوال

مبانی مدیریت ادعا و همچنین موضوع مربوط به آنالیز تاخیرات، مبانی جداگانه ای از مدیریت قرارداد نیستند. از طرفی، بسیاری از این مبانی اگرچه در زیر مجموعه حوزه مدیریت قرارداد قرار می گیرند، با حوزه های دیگر مانند برنامه ریزی و مدیریت مالی و هزینه ارتباط تنگاتنگی دارند. در نتیجه مدیریت ادعا (Claim Management) حوزه جداگانه ای نبوده و استاندارد مدیریت ساخت انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) نیز تفکیکی بابت این موضوع به عنوان حوزه دانشی جداگانه انجام نداده است.

در رابطه با سوال دوم، بله؛ اما الحاقیه ساخت PMI که برای نسخه اصلی PMBOK ارائه شده است، به سبب ضعف ساختاری نسخه اصلی PMBOK برای صنعت ساخت ارائه شده است. از طرفی برای حفظ انسجام با ساختار اصلی PMBOK باید حوزه های دانشی به شکلی همسان حفظ شود و به همین سبب کارایی الحاقیه ساخت را کمتر کرده است. این الحاقیه به سبب همین موارد از یکپارچگی پایین تری نسبت به استانداردهای مدیریت ساخت برخوردار است. موضوع عدم در نظر گرفتن یک حوزه جداگانه برای مدیریت ادعا نیز کاملا موضوعی منطقی بوده چون این ساختار خود وابسته به مبانی پیچیده مالی، برنامه ای، مستندسازی، مدیریت پروژه ای و قراردادی بوده که نباید به صورت یک حوزه جداگانه در نظر گرفته شود. موضوعی که استانداردهای ساخت سال ها قبل بر اساس همان رویه رفتار کردند و الحاقیه PMBOK نیز در نسخه جدید آن را اصلاح نموده است.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸