متن سوال

آیا در موسسه تقسیم بندی به لحاظ محتوا و خدمات برای پیمانکاران، مشاوران، کارفرمایان و حتی بخش خصوصی انجام میشود یا خیر؟

پاسخ سوال

- برای پاسخ به این سوال باید هویت CM (Construction Managment) را بشناسیم. CM مدیر پروژه های ساخت است که در روش های اجرای مختلف میتواند به عنوان عامل کارفرما، مشاور، پیمانکار فعالیت کند. جایگاه CM در مدل ریسک با جایگاه CM در مدل DBB فرق میکند. پس تمرکز ما بر روی چیست؟ مدیر ساخت یا همان CM!

- حال انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) چه اقدامی انجام داده است؟ ساختار مدیر ساخت یا همان CM را ایجاد نموده و داکیومنت هایی ارائه کرده که در تمام روش های اجرای پروژه و صرف نظر از جایگاه CM میتواند عملیاتی باشد. حال موسسه صنعت ساخت CII چه اقدامی انجام داده است؟ استانداردهایی ارائه نموده که کل صنعت ساخت را در برگرفته و با همکاری تیم های کارفرمایی، مشاور، پیمانکار و نرم افزاری؛ Best Practice های جامعی ارائه کرده است.

- از طرفی یکی از جدیدترین مطالعاتی نیز که توسط دکتر علوی پور و همکارانشان در آمریکا انجام شد، ۲۲۰۰ کمپانی را از بخش های کارفرمایی، پیمانکاری، انواع شرکت های CM، مشاور و... انتخاب نمودند تا وظایف و مسئولیتهای مدیر ساخت را در پروژه بررسی نمایند (مطالعه این مقاله از اینجا).

- بسیاری از کمپانی های مشاور و پیمانکاری در آمریکا شرکت CM هم هستند. چون همانطور که گفتیم CM میتواند حتی در مدل سنتی طرح-مناقصه-ساخت (DBB) عامل کارفرما و در مدل CM at Risk جای پیمانکار اصلی GC باشد.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸