متن سوال

آیا مدیریت ساخت (Construction Management) زیر مجموعه مدیریت پروژه (Project Management) است؟

پاسخ سوال

- مدیر ساخت یا همان (Construction Manager) زیر مجموعه Project Manager نبوده و این اشتباهی است که به دلیل عدم شناخت کافی از هویت مدیر ساخت (CM) در کشورمان و البته بسیاری از کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی وجود دارد!

- در واقع آمریکا جزء اولین کشورهایی بوده است که در دنیا به دنبال ایجاد این هویت بوده و این موضوع از سال 1960 آغاز گردیده است (میتوانید ویدیوهای سمینار مدیریت ساخت را به صورت رایگان از اینجا ببینید)

- در واقع مدیر ساخت یا همان Construction manager مدیر پروژه های صنعت ساخت میباشد. صنعتی که حتی در برگیرنده احداث نفت و گاز هم هست. وظایفش از مرحله قبل از طراحی تا پس از ساخت ادامه دارد و به صورت تخصصی مدیر این پروژه ها میباشد.

- اینکه بعضی سایت های اروپایی و غیره میگویند Construction manager مدیر فقط فاز ساخت/اجرا هست، اشتباه هست و با تعریف فلسفه CM در امریکا فرق دارد (میتوانید به تعاریف انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) رجوع نمایید).

- شما نمیتوانید به صرف دانش های عمومی که PMI میگوید مدیر پروژه باشید. شما بدون دانستن قرارداد، کلیم، تاخیرات، برنامه ریزی، هزینه و... نمیتوانید مدیر پروژه باشید.

- مدیر پروژه ای که قرارداد نداند ارزش گزارشات روزانه را نمیداند. مدیر پروژه ای که آنالیز تاخیرات بلد نباشد از اهمیت به روزرسانی برنامه زمانی آگاه نیست! مدیر پروژه ای که قرارداد نداند، نمیتواند از اهمیت مواردی که در دوره برنامه ریزی مطرح کردیم و در قرارداد و کلیم تاثیر گذار است آگاه باشد! مدیر پروژه ای که کلیم نداند، نمیتواند از اهمیت مدیریت هزینه آگاهی داشته  باشد! در PMBOK نسخه اصلی حتی حرفی از کلیم و تاخیرات حرفی به میان نیامده است.

- از طرفی یکپارچگی این موارد از دانستن آنها هم مهمتر است. موضوعی که توسط موسسه ACEMI و برای اولین بار در کشور اتفاق میفتد (نقشه راه را از اینجا ببینید).


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸