معرفی چرخه عمر پروژه های ساخت

معرفی چرخه عمر پروژه های ساخت

شناخت مفاهیم همواره نقش بسیار زیادی در مدیریت صحیح پروژه ها خواهند داشت. در واقع برای موفقیت در پروژه ها، نه تنها اطلاع و دانش کافی از فرآیندهای مدیریت پروژه (Project Management Process) یک الزام میباشد، بلکه دانش و شناخت کافی از چرخه عمر پروژه (Project Life Cycles) نیز اهمیت فراوانی دارد. اگرچه PMBOK در آموزش و تفسیر فرآیندهای مدیریت پروژه (Project Management Process) نقش بسیار مهمی را ایفا نموده است، اما این راهنما به چرخه عمر پروژه ها نپرداخته است و بیشتر نقش یک راهنمای کلی را در فرآیندهای مدیریتی ایفا مینماید. این موضوع هم بدان امر است که چرخه عمر پروژه (Project life cycle) میتواند برای هر صنعت و یا پروژه متفاوت باشد. چرخه عمر پروژه عموما ساختار منطقی را نشان میدهد که برای تولید تحویل شدنی های پروژه باید به اجرا در آید.

به طور کلی چرخه حیات یک پروژه از زمان تصمیم گیری برای ایجاد آن پروژه آغاز میگردد و تا مراحل بعد از ساخت و تخریب پروژه ادامه خواهد یافت. شناخت و كسب آشنايي از چرخه عمر پروژه های صنعت ساخت، باعث میشود مدیریت پروژه درک بهتری از پروژه های این صنعت داشته و به جهت برنامه ریزی و زمانبندی، مدیریت مالی و هزینه، مدیریت ریسک و غیره در پروژه برنامه مناسب تری داشته باشد و در نتیجه این شناخت در موفقیت پروژه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

1. چرخه عمر پروژه های صنعت ساخت

چرخه عمر پروژه های صنعت ساخت می تواند با توجه به شرایط و نوع پروژه ها تفاوت هایی داشته باشند، اما به صورت کلی فاز های چرخه عمر پروژه های صنعت ساخت شامل موارد زیر میشود:
الف-تصمیم برای ساخت (Decision to Build)
ب- طراحی شماتیک (Schematic Design)
پ- طراحی مقدماتی (Preliminary Design)
ت- طراحی نهایی (Final Design)
ث- مناقصه (Bid)
ج- ساخت (Construction)
چ- پس از ساخت (Post Construction)
قابل ذکر است که در تمامی فاز ها، طرفین درگیر اصلی پروژه (کارفرما، پیمانکار، طراح) حضور نخواهند داشت. برای مثال در فازهای قبل از مناقصه پیمانکار مشخص نشده و در این فاز ها، پیمانکار نقشی نخواهد داشت.

  

شکل 1. چرخه عمر پروژه های صنعت ساخت.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش های موسسه ACEMI

در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت های سخت (کارشناسی - اجرایی و ارشد - استراتژی) و در سطح مهارت های نرم دوره های جامعی دیده شده است. همچنین به جهت آشنایی با دوره ها و تاریخ برگزاری آن ها می توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸