متن سوال

2 سوال در مورد MSP:

1. در تعریف روابط بین فعالیت ها، ممکن است فعالیتی باشد که هیچ رابطه ای با دیگر فعالیت ها نداشته باشد؟ یا الزاما و حتما باید بالاخره رابطه ای ایجاد کرد؟
2. در پروژه مثلا زمان ما 10 روز است؛ حال که بصورت تک duration هر فعالیت را وارد میکنیم و سپس روابط بین فعالیت ها را تعریف میکنیم؛ جمع کل duration پروژه از 10روز بیشتر میشود.
شما به عنوان یک مدیر کنترل پروژه چه راهکارهایی برای کم کردن زمان و رسیدن به همان duration مقرر در پیش روی خودتان دارید؟

پاسخ سوال

- به هیچ عنوان اینکارا انجام ندهید! این موضوع شدیدا شما را در آنالیز تاخیرات دچار مشکل میکند و open ended activity بدترین موضوع در تحلیل تاخیرات است. این موضوع حتی ممکن است حتی در صورت وجود پسنیاز و پیشنیاز هم اتفاق افتد که باعث ایجاد Dangling logic میشود و باید حتما بررسی شود. 

- تغییر نوع روابط، موازی کردن آن با lead یا همان لگ منفی و یا حتی روابط ss توصیه نمیشود. به این دلیل که باعث ایجاد path convergence و بالا رفتن ریسک برنامه میشود. تنها در شرایطی مجاز به اینکار هستید که تخصیص منابع را چک کنید و resource loaded schedule ارائه و بررسی شود.

- اگر مشکل منابع در زمان موازی نمودن فعالیتها دارید، بهتر است بر  روی کاهش زمان فعالیت به جای موازی کردنشان کار کنید و به سمت crash فعالیت های مسیر بحرانی روید. البته این موضوع اگرچه ریسکهای کمتری ایجاد مینماید، شامل افزایش هزینه میباشد که باید در کنار روش قبلی بررسی شود. 

- این موارد را در دوره برنامه ریزی پروژه مفصل آموزش میدهیم.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸