متن سوال

چرا با وجود روش‌های برنامه‌ریزی نوین مانند Last Planner System، هم‌چنان استفاده از روش مسیر بحرانی (CPM) بیشتر رواج دارد؟

پاسخ سوال

یکی از دلایل رایج بودن روش مسیر بحرانی (CPM) به نسبت سایر روش‌های برنامه‌ریزی پروژه مانند LPS، اهمیت این روش از منظر حقوقی و مورد قبول بودن آن از نظر دادگاه‌های مختلف دنیا برای کمی‌سازی‌های زمان و هزینه است. 

این تحلیل‌ها عموما در ۲ بخش زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:
۱. تحلیل ادعا
۲. تحلیل دستور تغییرات
2 موردی که با یکدیگر متفاوت بوده و بر روی ساختار برنامه زمان‌بندی مسیر بحرانی متمرکز هستند. همین موضوع باعث شده تا نیاز به ماده‌های قانونی مشخص، شفاف، فنی و حقوقی باشد تا بتوان با وجود آن‌ها اختلافات را به حداقل رساند.

این موارد Scheduling Provisions نامیده شده و در مشخصات فنی برنامه زمانی که به Schedule Specifications معروف است به صورت تفصیلی درج می‌شوند. 

ین موارد نمونه‌های همسانی دارند که در دوره‌های موسسه، از برنامه‌ریزی گرفته تا تاخیرات، کلیم و استراتژی مدیریت قرارداد به آن‌های می‌پردازیم. 

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با نمونه‌ای از این مشخصات فنی، مقاله "چکلیست مشخصات فنی برنامه زمانی در قرارداد" را مطالعه نمایید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸