متن سوال

پروژه ما دچار تغییرات زیادی در سال ۱۴۰۱ شده و کل کارهای ابلاغی به برنامه اصلی اضافه شده و در هر مرحله بیسلاین جدید هم ذخیره گردیده، پیمان مشارکت بین یک پیمانکار اجرا و دو شرکت مشاور و تامین کننده هست.
حالا چون قرارداد سقف ۲۵ درصد را رد کرده 2 تا از کارها که برج سه و برج نه سال قبل به پیمانکار ابلاغ شده و شروع شده، امسال در قالب یک قرارداد جدید به پیمانکار بخش اجرا به صورت مجزا ابلاغ گردیده است. سوالم این است که الان تکلیف اون برنامه زمانبندی قبلی چه خواهد بود؟ و اینکه این پروژه ها نه ماه است که شروع شدند و اکنون در قالب این قرارداد جدید مجدد ابلاغ شدند، برنامه زمانبندیشون چگونه باید تدوین شود؟
فقط موردی که هست اینه که تاخیرات و همچنین اثر تغییرات در برنامه قبلی محاسبه شده است. الان مشکل اساسی که دارم اینه که وقتی تاریخ شروع قرارداد جدید برج یک امسال هست ولی عملا فعالیتهاش نه ماه پیش شروع شده (طبق ابلاغ قبلی)، تاریخ شروع و پایان برنامه برای قرارداد جدید چطور در نظر گرفته می‌شود؟

پاسخ سوال

تمام ابلاغیه های جدید باید به صورت یک fragnet در برنامه مدل می‌گردیده و قبل از هر بیسلاین جدید پیمانکار باید لایحه تاخیرات خود را ارائه می‌نموده. وقتی اینکار انجام نشود و بدون ارائه لایحه تاخیرات، بیسلاین جدید ایجاد شود، بزرگ‌ترین اشتباه رخ می‌دهد. حال صرف نظر از این موضوع، تمام اضافات و کاهش‌ها باید در برنامه مدل شده و این‌جا ترم قراردادی مهم است. زیرا وقتی ابلاغیه‌ها را مدل می‌کنید، بعضی قراردادها مثل فیدیک و برخی قراردادهای همسان داخلی، اجازه کاهش تمدید مدت را نمی‌دهند (EOT داده شده رو پس نمیشه گرفت) و بعضی قراردادها مثل 4311 این امکان وجود دارد. اینجا ترم قراردادی مهم است.

اگر کارفرمای شما اجازه اینکار را داشته باشد، تمام این موارد کاهش و افزایش در همان برنامه مدل شده و تکلیف تاخیرات آن مشخص می‌شود و مواردی که از قرارداد اولیه حذف نموده میتواند به کمک او برای جلوگیری از تمدید زمانی بیاید. از سوی دیگر، مواردی که قرارداد جدید برای آن لحاظ شده، باید برنامه مجزا  با مایلستون متفاوت داشته باشد. حال اگر این برنامه‌ها به هم ارتباط داشته باشند، در قالب IMS طرح دیده شده ولی هر کدام خسارات تاخیر، تحلیل تاخیرات، مسیرهای بحرانی متفاوت و مایلستونهای متفاوتی دارند.

فقط موردی که هست اینه که تاخیرات و همچنین اثر تغییرات در برنامه قبلی محاسبه شده است. الان مشکل اساسی که دارم اینه که وقتی تاریخ شروع قرارداد جدید برج یک امسال هست ولی عملا فعالیتهاش نه ماه پیش شروع شده (طبق ابلاغ قبلی)، تاریخ شروع و پایان برنامه برای قرارداد جدید چطور در نظر گرفته می‌شود؟

تاریخ برنامه‌ریزی شروع فعالیت نمی‌تواند قبل از شروع قراردادتان باشد، مگر اینکه در قالب خدماتی مثل Pre-construction لحاظ گردد که این موضوع نیز نیاز به این دارد که این تاریخ در قرارداد تعیین شده باشد، چون اصولا شرایط اجرا از زمانی نافذ می‌شود که قرارداد ابلاغ گردد. اینجا شما اختلاف بین اسناد دارید:
1. تاریخ قرارداد که از برج یک امسال است.
2. تاریخ ابلاغ کار که برای ۹ ماه پیش است.

وقتی قراردادی نباشد چگونه ابلاغ موضوعیت پیدا می‌کند؟ چون این موارد از قرارداد قبلی حذف شدند هم نمیتوانید الزام کنید که طبق قرارداد قبلی باید عمل نمود. پس موضوع چیست؟ اینجا اولویت اسناد مهم است:
1. تاریخ قرارداد مبنا قرار می‌گیرد
2. بیسلاین بر اساس آن تاریخ تنظیم می‌شود.
3. اجرای کار زودهنگام شما به نوعی تسریع در نظر گرفته می‌شود.
یعنی به نوعی انگار شما با تشخیص خود زودتر کار را شروع کردید تا ریسک‌ها را مدیریت کنید. یک برنامه بیسلاین دارید بر اساس قرارداد و یک برنامه as-built دارید بر اساس شرایط واقعی که دارای تسریع است.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸