متن سوال

تغییراتی که در Site پروژه اتفاق میفتند عموما تغییرات زیادی هستند. آیا رویه ای برای مدیریت ادعا های این تغییرات وجود دارد؟ 

پاسخ سوال

بحث Site condition یکی از مهمترین و پیچیده ترین مبانی در پروژه های ساخت بوده که عموما به عنوان یکی از اصلیترین عوامل ادعا مطرح میشوند. در واقع این موضوع در عرصه بین الملل با عنوان Differing site conditions شناخته شده و رویه هایی نیز برای مدیریت آن توسط قراردادهای مختلفی چون AIA, AGC و... ارائه شده است. برای مدیریت این موارد، اول باید بدانیم مرز بین بررسی سایت پروژه و بازرسی کردن که باید به شکل "مناسبی" (Reasonable) باشد، چه مفهومی دارد و چه تفاوتی با بررسی "ناکافی" (Inadequate) خواهد داشت. در دوره مدیریت ادعا سعی بر آن است که این موضوع را با مثالهای واضح به شما توضیح دهیم، هرچند تحلیل آن واقعا کار ساده ای نمی باشد. البته باید دقت نمایید که با تمام این مبانی، همچنان یکسری Disclaimer وجود دارد که بعضی از کارفرماهای باهوش در قرارداد آن را ذکر میکنند که خودشان را از ریسک ادعا های Differing site conditions خارج نموده و جلوی ایجاد اختلاف را بگیرند. مواردی که در دوره مدیریت ادعا بدانها خواهیم پرداخت.

 


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸