متن سوال

آیا اگر بپذیریم که هر پروژه ای نیاز به theme principle processes  standard دارد در کنار  Prince2 باید از PMBOK استفاده شود و همچنین مهارت های رهبری هم به آن اضافه شود؟

پاسخ سوال

اینکه هر سازمانی برای پروژه هایش نیاز به استاندارد دارد درست است. اما سوال اینجاست که:

- چرا این همه رویه های قراردادی، BIM، دستورالعمل های هزینه و... در دنیا واحد نشده اند؟

- چرا این همه استاندارد در دنیا وجود دارد که یکپارچه هم نمیشوند؟

- چرا با اینکه AIA و FIDIC، JCT، NEC و... تماما فرمهای قراردادی خوبی دارند، باز هم شرکت های بزرگ برای خودشان فرم قراردادی مخصوص به خودشان را دارند؟

- اساسا برای پروژه های ساخت که مبداء تمام استاندارد های آن ها روش های اجرای پروژه است چه نیازی به شروع از سطحی کلی تر است؟

- چرا انجمن مدیریت ساخت آمریکا با اینکه به محدوده های دانشی میپردازد، الزامی به یکپارچه سازی ندارد؟

- در خیلی از پروژه ها ما با رویکرد تک حلقه ای و چند حلقه ای دانش مواجه هستیم. خیلی از محدوده های دانشی به شکل کاملی دیده نمیشوند.

- چرا در بسیاری از مراجع مدیریت ساخت حتی حرفی از Prince2 و PMBOK نیست؟

- چرا بحث Lean در صنعت ساخت به نام Lean Construction ارائه شده و Lean Project را با خودش جدا میبیند؟

این دقیقا همان دلیلی است که بدانیم همه این موارد، یک راهنما و استانداردی هستند که باید خوانده شوند و در نهایت این ما هستیم که در سازمانمان باید استانداردهای خودمان را داشته باشیم. صنعت ساخت با خیلی مبانی Scrum فاصله دارد. یک موردی که خیلی عجیب است؛ این بحث دائم ایجاد شده "دنیا دارد به سمت اجایل میرود". چه کسی چنین حرفی زده است؟ صنعت ساختی که در ساختارهای سنتی در همان امریکا هنوز مشکل دارد، خیلی مانده تا هضم کند اجایل در این صنعت به چه صورتی باید کاربرد داشته باشد. باید بپذیریم یکسری مبانی بیشتر از اینکه کاربردی باشند، تبلیغاتی هستند!
حتی مهارت های رهبری و نرم هم در صنعت ساخت متفاوت میباشد (به همین دلیل ما دوره های مهارت نرم را متفاوت کرده ایم، مانند دوره EQ). شما نمیتوانید با افرادی که از لحاظ فرهنگی در یک ساختار Trade و زیرمجموعه ای با دیسیپلین های مختلف کار میکنند این را به یک شکل با IT ببینید.


برای همین بسیاری از مبانی رهبری که در صنعت ساخت بررسی میشود؛ نتایج متفاوتی را نشان میدهد. این کلی و عمومی دیدن اشتباه است. استانداردها هر چه کلی تر بشنوند بیشتر به خطا میروند! به همین دلیل موسسه ACEMI رویه متفاوتی را با بهره گیری از همین ساختار اصولی از کشورهایی چون آمریکا و انگلستان و با مطابقتسازی با ساختار داخلی کشور ارائه نموده است. 

 


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸