متن سوال

 نحوه زمانبندی مجدد (Replan)، تحلیل برنامه زمانی (Rescehdule)، مباحث ارزش کسب شده (EVM)، تهیه شبکه جریان نقدینگی (Cash flow) و اینکه برنامه ریزی پروژه ما از نظر هزینه در پروژه های ایران به چه صورت باشد و چطور در نرم افزار آن را وارد کنیم، موضوعی تدریس میشود؟

پاسخ سوال

- نرم افزار MSP یا حتی P6 یک نرم افزار هستند. نرم افزارها تنها وسیله ای برای پیاده سازی دانش ما هستند. اگرچه باید این دو نرم افزار را فرا بگیرید، اما پیش از آن باید یک ساختار مشخص و فرآیندی را طی نمایید. 

- آنچه مشخص است، تمام موضوع برای این مبانی صرفا بحث کنترل پروژه ای نبوده و این مبانی در ساختارهای مختلف برنامه ای، هزینه ای، حقوقی و قراردادی به یکدیگر متصل هستند.

- برای یادگیری مباحث replan، reschedule و catchup plan ابتدا باید مبانی قراردادی و حقوقی مرتبط با این‌ موارد را بیاموزید و بدانید در چه زمانی و در چه شرایطی باید این اقدامات صورت گیرد و در هر مرحله چه تاثیراتی بر فرآیندهای تاخیرات و ادعای شما میگذارد. از لحاظ قراردادی نیز این ادبیات متفاوت بوده و در حوزه Update و Revision قرار میگیرد. پس برای همین ابتدا باید دوره برنامه ریزی را فرا بگیرید (در ارتباط با همین موضوع نیز مقاله ای در سایت نوشته شده است که خواندن آن توصیه میگردد).

- بحث شبکه جریان نقدینگی یا همان Cash flow نیز موضوعی وابسته به مباحث حسابداری و هزینه بوده و بحثی نیست که شما صرفا با فراگیری نرم افزار قادر به ترسیم آن باشید. خروجی نرم افزارها Cost-loaded schedule بوده که باید بتوانید قبلتر از آن از تفکیک، برآورد و تخصیص هزینه ها به شکل موثر اطمینان حاصل نمایید. برای این منظور نیز ابتدا باید ساختارهای حسابداری، هزینه، برآوردی و قراردادی را شناخته و پس از شناخت صحیح دسته بندی هزینه ها اقدام به ترسیم دو سیستم متفاوت شبکه جریان نقدینگی پروژه و البته سازمان پروژه محور نمایید. این موضوع نیز در دوره مدیریت مالی موسسه به شکلی مفصل آموزش داده میشود.  

- بحث مدیریت ارزش کسب شده (EVM) نیز وابسته به ساختار حسابداری بوده و تمام مبانی هزینه های Committed، Non-committed و بحثهای برنامه ای در این ساختار دخیل است. این موضوع نیز اگرچه در دوره برنامه ریزی مقدمات آن گفته میشود، اما بحث جامع آن در دوره مالی تدریس میشود. از طرفی، مدیریت هزینه تنها به مدیریت ارزش کسب شده ختم نگردیده و شامل مبانی زیادی میگردد. توصیه میکنیم دو مقاله ای که در این زمینه در سایت موسسه درج شده است را مطالعه نمایید (مقاله اول و مقاله دوم).

 - در نهایت دوره های نرم افزاری MSP و P6 به شما برای پیاده سازی راحتتر این مبانی کمک میکنند، اما قادر به پیاده سازی تمامی این مبانی در محیط این نرم افزارها نخواهید بود.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸