متن سوال

شاید در دانشگاه خارج این تفاوت بین مهندسی و مدیریت ساخت و مدیریت پروژه و ساخت محسوس نباشد که ما اطلاعی نداریم. اگر امکان دارد در این خصوص توضیح بفرمایید. اما متاسفانه در دانشگاههای داخلی به ویژه از این جهت که کیفیت ارائه رشته ها کاملا متاثر از علایق اعضای هیئت علمی هر دانشگاه هست، این مساله رعایت نمیشود و عموما دروس گرایش مدیریت ساخت عمران دید مدیریت اجرا به دانشجو میدهد. در شرایط مشابه، نگرش دو نفر که از دانشگاههای خوب و بنام دولتی فارغ التحصیل شدن، شخصی که مدیریت ساخت خوانده است، نسبت به کسی که مدیریت پروژه و ساخت خوانده بسیار متفاوت است.

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:

- در موسسات و انجمنهای مدیریت ساخت (مانند CMAA و CII و AIA و ...) همه در مورد مدیریت ساخت صحبت میکنند و تمایزی قائل نشده اند.

- در پروژه های ساختمانی چون ذهنیت معماری غالب است، عموما معماران هستند که باید راهبر این پروژه ها بوده و بالعکس چون در پروژه های مهندسی دید عمرانی قالب است، مهندسان عمران راهبر این پروژه ها میشوند. اما این به معنی نفی حضور دیگری نیست و اساس مبانی دانشی این دو تفاوت بنیادی نمیکند. همانطور که این موضوع با یک مهندس صنایع تفاوت زیادی ندارد (نقشه راه را از اینجا ببینید)

- همه اینها زیر گرایش مدیریت ساخت میباشند و میتوانند مدرک مدیریت ساخت دریافت نمایند. 

برای اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید مقاله بررسی ساختار صنعت ساخت از منظر دسته بندی پروژه ها را مطالعه کنید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸