پروتکل انجمن مدیریت ساخت کانادا در رابطه با ویروس کرونا

پروتکل انجمن مدیریت ساخت کانادا در رابطه با ویروس کرونا

انجمن مدیریت ساخت کانادا (Canadian Construction Association) اقدام به انتشار پروتکلی برای مدیریت کارگاه‌های پروژه‌های ساخت و عمرانی نموده است تا بتوان در شرایط اپیدمی کرونا مدیریت بهینه‌تری انجام داده و از آسیب‌های احتمالی بالا جلوگیری کند ([1]). این پروتکل در بخش‌های مختلف ارتباطات، مسافرت، دورکاری، دسترسی به سایت پروژه و جابه‌جایی‌ها، عملیات اجرایی کارگاه و چند مورد دیگر اقدام به راهنمایی‌هایی نموده است که می‌تواند برای پروژه‌های کشور در اپیدمی‌های مشابه مفید باشد.
این پروتکل، بهترین روش‌ها را برای سایت‌های ساخت‌ به‌منظور حفظ سلامت و ایمنی همه کارگرانی که در طول بحران COVID-19 برای انجام وظایف در سایت حاضر هستند، تشریح می‌کند. این پروتکل‌ها که شامل اقدامات پیشگیری، شناسایی و واکنش سریع است، اثرات بحران را به حداقل می‌رساند و تداوم کسب‌وکار در صنعت ساخت را تضمین می‌کند.

شکل 1. رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پروژه‌های صنعت ساخت.

1. اهداف کلی پروتکل

اهداف این پروتکل عبارت‌اند از:
الف- اولویت دادن به‌سلامت و ایمنی کارگران و جوامع اطراف آنها
ب- اعمال توصیه‌ها و بهترین شیوه‌های مقامات بهداشت عمومی فدرال، استانی و شهری در مراحل ساخت
پ- ایجاد و حفظ یک طرح مشترک جهت واکنش به همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر سایت‌های ساخت
ت- ایجاد ارتباط باز بین ذی‌نفعان و اطمینان از محیط کاری محترمانه
ث- نصب علائم واضح در نقاط ورودی محل ساخت
ج- تعهد پیمانکار به حفظ اقدامات ایمنی و بهداشتی در طول بحران COVID-19، از جمله هرگونه به‌روزرسانی روزانه در مورد آخرین دستورالعمل‌های مراکز بهداشت عمومی و ابزارهای غربالگری
چ- انجام همه اقدامات توصیه شده توسط کارگران برای کاهش خطر انتقال که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری بهداشت کانادا و آژانس بهداشت عمومی کانادا شناسایی شده است.

از این پروتکل می‌توان دید خوبی نسبت به تدوین پروتکل‌های بهداشتی در پروژه‌ها گرفت و در اپیدمی‌هایی که ممکن است در آینده رخ دهد، برای صنعت ساخت مفید باشد.

- جهت مطالعه بیشتر، فایل نسخه اول این پروتکل جهت دانلود قرار داده شده است.


جایگاه این مبانی در آموزش‌های مؤسسه ACEMI

در نقشه راه جامع مؤسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت‌های سخت (کارشناسی - اجرایی و ارشد - استراتژی) و در سطح مهارت‌های نرم دوره‌های جامعی دیده شده است. همچنین به جهت آشنایی با دوره‌ها و تاریخ برگزاری آن‌ها می‌توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


[1] Canadian Construction Association. 2020. COVID-19 - Standardized Protocols for All Canadian Construction Sites. Version 1.

دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸