متن سوال

در بسیاری از قراردادها کارفرما پیمانکار را ملزم به ارائه اعلان (Notice) نموده و هشدار می‌دهد که در صورتی که پیمانکار محق به تمدید زمانی و دریافت خسارت مالی باشد، باید در زمان مقرری کارفرما را از این موضوع مطلع نماید، در غیر اینصورت حق خود نسبت به ادعا را از دست خواهد داد. آیا چنین شرطی درست است و آیا می‌توان این ریسک را به پیمانکار جزء نیز منتقل کرد؟

پاسخ سوال

همانطور که در تصویر یک نمونه رای را مشاهده می‌کنید، پیمانکار به خاطر عدم پایبندی به 2 شرط نتوانسته خسارت خود را بازیابی نماید:
1. اعلان به موقع
2. اعلان کتبی

در واقع پیمانکار در زمانی که محق به ادعا و دریافت حسارت بوده، باید ظرف مدت یکماه، اقدام به اعلام کتبی می‌نموده ولی این اتفاق رخ نداده و همین امر باعث از دست رفتن ادعا شده است. صرف نظر از اینکه برخی دادگاه‌ها این موضوع را الزام‌آور می‌دانند یا خیر، اکیدا توصیه می‌شود که پیمانکار به این موضوع پایبند باشد. در واقع:
1. پیمانکار اصلی با پایبندی به زمان و شرایط اعلان، ریسک خود را کاهش می‌دهد.
2. از شرایط قانونی Flow-Down استفاده می‌نماید.

اما پیمانکار اصلی چگونه می‌تواند خود را از این ریسک در زمانی که با پیمانکار جزء قرارداد دارد محفوظ نگه دارد؟

شرایط قانونی Flow-Down!
حساسیت این موضوع زمانی است که پیمانکار اصلی به این اعلان از سوی پیمانکار جزء نیاز داشته و بر اساس این ماده قانونی به صورت تعهدات آینه به آینه این ریسک را به پیمانکار جزء منتقل می‌کند.
موسسه AIA یکی از قدیمی‌ترین موسسات در تدوین این قراردادها در دنیا بوده و در دوره کلیم این موارد را فرا خواهید گرفت.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸