متن سوال

برخی وقت‌ها در جلسات پروژه بین کارفرما و مشاور و شرکت EPC کار، درخواست‌هایی از شرکت EPC کار می‌شود که منجر به تنظیم صورتجلسه در آن جلسه می‌گردد. در بندهای این صورتجلسه، کارفرما و مشاورش درخواست‌کننده هستند و شرکت بعنوان اجراکننده این صورت جلسه را امضا می‌کند. جلوی هر بند کارفرما و مشاور تاریخ ذکر نمی‌کنند و در قسمت تاریخ می‌نویسند "در اسرع وقت"!
حالا این اسرع وقت در صورتی که شرکت آن بند را انجام دهد و باعث شود در کار دیگری، به لحاظ اختصاص نیرو و ماشین الات به اینکاری که اسرع وقت لحاظ شده، تاخیری رخ دهد، ایا می‌توان در تاخیرات آن را لحاظ کرد و یا اینکه چون تاریخ نداشته و صرفا نوشته شده "اسرع وقت" نمی‌توان صورتجلسه را دلیل محکمی برای ان تاخیرات دانست؟

پاسخ سوال

اول اینکه ذات پروژه های ساخت مبتنی بر زمان بوده و عبارت time is of the essence در دادگاه‌ها برای آن مطرح است، پس حتما موضوعیت دارد. حال:
۱. یا پیشتر در مورد زمان اجرای کار توافق می‌کنید و بعد این کار به عنوان یک کار اضافی به صورت fragnet مدل گردیده و به صورت اینده نگر اثر تاخیر آن روی برنامه زمانی دیده شده و روی EOT توافق می‌کنید.
۲. یا اینکه مثل نمونه شما عبارت "در اسرع وقت" درج می‌شود که باید بر اساس گزارشات روزانه شرایط رخ داده را ثبت کنید تا بعدا به صورت گذشته نگر تحلیل تاخیرات را انجام دهید.

در هر دو شرایط پیشنهاد میکنیم اگر کارفرما همکاری لازم را در این زمان انجام نداد، ولی شما این مراحل را طی کنید چون کاملا ادعای قابل طرح و مستندی است (البته در صورت خارج از محدوده بودن کار) و به هیچ عنوان اینکه زمان اجرای کار پیش‌تر توافق نشده، باعث از دست دادن حق و حقوق شما نیست!


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸