متن سوال

تفاوت نظام فنی و اجرایی کشورمان با ساختارهای مشابه در خارج از کشور، بخصوص کشور آمریکا چیست؟

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:
- اساسا به غیر از بحث های آیین نامه هایی که مباحث طراحی و غیره را دارد، برای قراردادها یک ساختار و شیوه متفاوتی را داریم. برای مثال، در آمریکا یک بخش دولتی داریم مانند Department of Transportation، federal acquisition regulation، GSA و غیره که اکثرا فرم های قراردادی خودشان را دارند و از همان فرم های قراردادی خود استفاده میکنند. در کنار این بخش های دولتی، انجمن ها و تشکل های خصوصی زیادی فعالیت میکنند که قدیمی ترین آن هارا میتوان موسسه معماران آمریکا (AIA) معرفی کرد که در سال 1857 تاسیس شد و بعد از آن انجمن ها و موسسات دیگری شکل گرفتند.

- به طور کلی AIA و AGC را میتوان دو موسسه ای عنوان کرد که در فرم های قراردادی به صورت بسیار قوی عمل کرده اند. بسیاری از این فرم های قراردادی منتشر شده توسط بخش خصوصی، در قراردادهای دولتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به صورت کلی بخش های خصوصی بسیاری از این فرم‌های قراردادی استفاده می‌کنند.

- در آمریکا این ساختار به گونه ای است که این انجمن ها برای تکامل و به اصطلاح پخته تر شدن فرم های قراردادی خود، دائما در تلاش و رقابت هستند. این انجمن ها و تشکل ها برای ارائه مناسبترین فرم های قراردادی، با یکدیگر در رقابت بوده و این موضوع باعث توسعه حوزه قراردادی شده است.

- مباحث گفته شده مربوط به مباحث قراردادی بود، اما ممکن است آیین نامه های طراحی و استاندارد کدهایی وجود داشته باشد که الزام آور باشد.

- فرم های قرار دادی در خارج از کشور نیز همه به یک شکل نیستند، به طوری که بعضی از آن ها همانند AIA به صورتی عمومی تر منتشر شده ولی FIDIC بصورت تخصصی تر است و وارد ریزترین جزئیات میشود که هرکدام نسبت به دیدی که داشتند اقدام به این کار کرده اند و هر کدام از ان ها را میتوان با توجه به شرایط مختلف مورد استفاده قرار داد.

- یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که میشود نسبت به آن غبطه خورد، نقش پررنگ انجمن ها و تشکل های خصوصی در آمریکا است، موضوعی که متاسفانه در کشور ما مورد توجه قرار نمیگیرد.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸