متن سوال

در مورد تغییر کار سوالی داشتم: آیا در قرار داد های خارجی هم محدودیت 25 درصدی برای افزایش و کاهش کارها وجود دارد؟

پاسخ سوال

بله اما معمولا در شرایط عمومی (General conditions conditions) ذکر نمیشود، چون بسیاری از قراردادها مثل AIA یا FAR ممکن است هم برای Unit price و هم برای Lump sum استفاده شوند و این محدودیت در Unit price وجود دارد. این عدد عموما در شرایط خصوصی (Private یا Particular conditions) درج شده و عموما از 15-25 درصد متغییر است. پیشنهاد می شود این لینک را مشاهده نمایید.

علاوه بر این، آقای Clough و همکارانش در کتاب Construction contracting که در سال 2015 منتشر شده در صفحه 109 دقیقا به همین موضوع اشاره میکند:

Sometimes this requirement is modified by provisions in the contract that provide for an equitable adjustment of a unit price when the actual quantity of an activity or work item on the proposal varies more than a stipulated percentage above or below the quantity first estimated by the architect-engineer. Values of 15 to 25 percent are often used in this regard.

- قابل ذکر است که در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت های سخت (ارشد - استراتژی) دوره هایی با عناوین "قرارداد های ساخت" و "استراتژی قرارداد های ساخت" ارائه شده است که به صورت جامع به معرفی مباحث قراردادی در پروژه ها پرداخته است. همچنین به جهت آشنایی با سایر دوره ها و تاریخ برگزاری آن ها می توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸