متن سوال

آیا دوره مدیریت مالی من را تا حدی به مبانی مدیریت ارزش کسب شده (EVM) و شبکه جریان نقدینگی مسلط مینماید که آنها را با نرم افزار MSP پیاده سازی نمایم؟

پاسخ سوال

- موضوع اول اینکه دوره مدیریت مالی فقط معطوف به مدیریت ارزش کسب شده (EVM) و شبکه جریان نقدینگی (Cash flow) نبوده و مبانی این دوره بسیار مفصلتر و جامعتر از این مبانی است (سرفصلها را از اینجا ببینید)

- موضوع دوم اینکه نرم افزار توانایی ترسیم شبکه جریان نقدینگی را ندارد و برای پیش بینی آن به یادگیری مبانی وسیعتری نیاز دارید که در دوره مالی فرا میگیرید. 

- در واقع شبکه جریان نقدینگی (Cash flow) از دو نوع تشکیل میشود که زیر بنای تامین مالی پروژه و سازمان را تشکیل میدهد:

1. شبکه جریان نقدینگی پروژه

2. شبکه جریان نقدینگی سازمان

- این موارد به حدی پیچیدگی دارند که شما باید آن ها را یا در نرم افزاری که خودتان مینویسید یا در اکسل ساختارسازی کنید. نرم افزارهای P6 و MSP فقط به شما Cost loaded schedule را میدهند که این با Cash flow یا همان شبکه جریان نقدینگی متفاوت است. پس شما قرار نیست با نرم افزارهایی چون MSP و P6 پیش بینی شبکه جریان نقدینگی را انجام دهید.

- موضوع دیگر هم این است که با نرم افزارهایی چون MSP و P6 همچنان شما قابلیتهای لازم برای مدیریت ارزش کسب شده (EVM) را ندارید. این ساختار میتواند خیلی ساده دیده بشود و یا خیلی تخصصی (این مقاله را از اینجا بخوانید).

- شما در نرم افزار نه بحث Committed cost دارید و نه گام های مورد نیازی که منحنی های عنکبوتی را ترسیم نماید. اگر بخواهید اصولی رفتار کنید باید فراتر از محیط نرم افزارهایی چون MSP و P6 به این موضوع نگاه کنید.

- البته اگر دنبال مدیریت هزینه هستید و برای همین مدیریت ارزش کسب شده (EVM) مد نظرتان هست، مدیریت هزینه فقط مدیریت ارزش کسب شده (EVM) نیست و EVM ضعف های فراوان دیگری نیز دارد که باید در کنار ساختارهای دیگر تکمیل بشود (این مقاله را از اینجا بخوانید).

- سرفصلهای دوره مدیریت مالی پروژه را نیز مجدد ببینید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸