متن سوال

آیا میتوان به صرف تصحیح و مدلسازی برنامه، با هر تکنیکی اقدام به تهیه برنامه ریزی مجدد (Replan) یا جبرانی (Catch up plan یا Recovery Schedule) نمود؟

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:
- برنامه زمانی لزوما کالای لوکسی نیست که بتوان هر لحظه و در هر جا در آن دست برد و تغییراتی ایجاد کرد. برنامه زمانی یک ابزار برنامه ای و البته حقوقیست.

- قبل از زمانبندی مجدد (Replan) یا تدوین برنامه جبرانی (Catch up plan)، نه تنها باید مجوز کارفرما اخذ شود، بلکه باید آنالیز تاخیرات صورت گرفته و لایحه تاخیرات ارائه گردد. 

- اگر این اتفاق رخ ندهد شما دچار پیچیدگی زیادی گردیده و در صورتی که به عنوان پیمانکار بتوانید پروژه خود را در زمانی که تاخیر ناشی از قصور کارفرما باشد، جبران نمایید، حق و حقوق خود را نسبت به دریافت هزینه جبران در خطر خواهید دید، مگر آنکه لایحه خود را حتی در صورت عدم درخواست کارفرما ارائه نمایید. 

- بحث حقوقی و قراردادی پشت سر برنامه زمانی، آنرا به موضوعی پیچیده تبدیل نموده که اگر در آینده کار به ادعا و اختلاف منجر شود، بدان نیاز جدی خواهید داشت.

- در دوره برنامه ریزی، تاخیرات و ادعا مفصلا در این مورد صحبت شده است.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸