نقش و اهمیت داشبوردها در مدیریت پروژه

نقش و اهمیت داشبوردها در مدیریت پروژه

مرجع معتبر PMSolutions گزارش‌های سریالی در مورد وضعیت دفاتر مدیریت پروژه در شرکت‌های برتر را در سال‌های 2012، 2014 و 2016 منتشر کرده است. نحوه ارزیابی شامل انتخاب شرکت‌های مورد پرسش، طراحی پرسش‌ها و روش تحلیل و نتایج ارائه شده از اعتبار بالایی برخوردار هستند و الگوی خوبی برای طراحی دفاتر مدیریت پروژه به حساب می‌آیند. به طور مثال، نوع بازدهی عملکرد دفتر مدیریت پروژه (PMO) در این گزارش، در سازمان‌هایی با عملکرد بالا و پایین در 5 بخش با یکدیگر مقایسه شده‌اند. در واقع، اثربخشی دفتر مدیریت پروژه (PMO) در اکثر بخش‌ها، در سازمان‌هایی با عملکرد بالاتر، بیشتر بوده و بیانگر آنست که پیاده‌سازی مناسب PMO وابستگی زیادی به عملکرد و فرهنگ سازمان نیز دارد.

دفاتر مدیریت پروژه

البته در این گزارش نتایج قابل توجه دیگری نیز بیان شده و ارزش دفتر مدیریت پروژه (PMO) از نظر ارزش Benchmarkهای مختلف نیز مورد بررسی قرار گرفته است. موضوعی که نشان می‌دهد بیشترین اثربخشی دفتر مدیریت پروژه (PMO) در بخش همسان‌سازی پروژه‌ها با اهداف سازمان بوده و کمترین اثربخشی آن مربوط به کاهش هزینه‌های هر پروژه است. در واقع این موضوع نشان می‌دهد که برای اثربخشی در بخش‌های برنامه‌ای و مالی، باید به صورتی فراگیرتر به این دو بخش نگاه کرد. 

PMO

در بخش دیگری از این گزارشات، ۵ مورد به عنوان مهمترین اولویت‌های دفتر مدیریت پروژه (PMO) شناخته شده است که طراحی و توسعه داشبوردهای مدیریت پروژه جز ۵ اولویت و چالش دفاتر مدیریت پروژه و اولویت چهارم می‌باشد. این موضوع تاییدی در راستای اهمیت داشبوردها در پیشبرد پروژه‌ها و کمک به مدیران پروژه بوده و الزام استفاده از نرم‌افزارهایی چون Power BI را بیش از پیش نمایان می‌سازد. موضوعی که در نقشه راه موسسه ACEMI و در سطح دوم مهارت‌های سخت-کارشناسی قرار گرفته است. 

power BI 

گزارش‌های کامل را میتوانید دانلود و مطالعه بفرمایید.

دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸