متن سوال

کاری هست با موضوع سد سازی. با توجه به موانع اجرایی، مقدار مصرف منابع نظیر ماشین‌آلات و نیروی انسانی حدود دو برابر شده است. حجم کار در شب انجام شده است. ضریب فشردگی یعنی نسبت منابع اضافه شده به منابع اولیه محاسبه شده است و با اعمال ضریب، مبلغ کارکرد نسبت به هزینه پایین‌تر می‌شود و سوال اینجاست نحوه اضافه کردن هزینه کار در شب و یا هزینه های اضافی دیگر به چه صورت است؟

مواردی که باید در نظر گرفت:
۱- آنالیز قیمت در شب و روز به تفکیک نیست و قیمت بصورت واحد اعلام شده است.
۲- قرارداد بصورت ترک تشریفات می باشد.

پاسخ سوال

ما 2 بخش داریم:
1. برآورد هزینه
2. مدیریت هزینه

اتفاقی که برای شما افتاده این است که به دلیل تاخیرات و معارض، نیاز به افزایش منابع دارید. این موضوع به بحث Disruption یا تصدیع که همان کاهش بهره‌وری است، اطلاق می‌شود و زمانی که عامل اون کارفرما باشد، شامل ادعاهای کاهش بهره‌وری می‌شود. ولی محاسبه این ادعا نیاز به ثبت درست هزینه دارد و اکنون با مدیریت هزینه مواجه هستیم. برای مدیریت هزینه ماشین‌آلات بخشی به نام Equipment time card داریم. در این بخش بر اساس سیستم کدینگ هزینه که آیتم‌های کاری را بر اساس آن براورد کرده بودیم، ثبت هزینه هم در هر cost code انجام می‌شود. منتها قابلیتی که وجود دارد، می‌توانید در هر cost code با نمونه‌ای که برای labor card در دوره مدیریت مالی پروژه ارائه کردیم، تفکیک بین شب و روز را انجام دهید (در هر ردیف)، حتی اگر براورد به این صورت نبوده نباشد. 

تا اینجا ثبت هزینه اتفاق افتاده و شما توانستید عامل ثبت هزینه که افزایش منابع به دلیل معارض بوده را تفکیک کنید و در cost code ثبت کنید. تجمیع هزینه‌های هر cost code در حال ثبت شدن است و در جدول دیگری که واریانسها را چک می‌کنید (بر اساس آنچه در دوره مدیریت مالی فرا گرفتید)، واریانس‌ها لحظه‌ای ثبت می‌شوند. وقتی در آن جدول واریانس منفی شود باید دلیل منفی شدن را چک کنید. وقتی دلیل منفی شدن را چک می‌کنید، به equipment time card می‌رسید و متوجه می‌شوید عامل کار در شب که به دلیل افزایش منابع بوده است، باعث افزایش هزینه شده و همین موضوع را با اسناد ثبت شده گزارش روزانه به عنوان لایحه ادعا تقدیم کارفرما می‌کنید.

به همین قشنگی!


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸