متن سوال

به نظر شما یک راهنما مثل PMBOK را باید یک مدیر ساخت یاد بگیرد یا مدیر PMO؟ مدیر ساخت درگیر مسائل کلان است، ولی مدیر PMO و کارشناسان برنامه ریزی و کنترل پروژه هستند که درگیر پیاده سازی میباشند. مدیر ساخت باید درگیر این موضوعات بشود؟ البته بحث دانشش مطرح نیست؛ منظورم این است که بنده میبینم میروند دوره برگزار میکنند مانند آموزش PMBOK به مدیران ارشد سازمانها؛ در حالی که مدیران ارشد اصلا درگیر این موضوعات نیستند و درگیر سیاست گذاری پروژه هستند. ممنو میشوم در اینباره توضیح دهید. 

پاسخ سوال

مدیر ساخت (CM) میتواند:
- در نقش هدایت کننده ارشد طرح ظاهر شود و برای کارفرما به سمت Program manager برود و از همان ابتدای پروژه یعنی فاز مطالعات و قبل طراحی اضافه شود؛
- و یا میتواند فقط در فاز ساخت برای مدیریت اجرا اضافه گردیده و بر روی فعالیت ها و روند اجرای کار نظارت کند.
- یا حتی مدیر ساخت (CM) میتواند به عنوان عامل پیمانکار باشد و به اجرای امور بپردازد و مدیریت کار را به صورت CM Agent به عهده داشته باشد.
این موضوع کاملا وابسته به نوع نگاه ما و بکارگیری CM است ولی حتی اگر CM در جایگاه Program Manager برای کارفرما هم قرار گیرد، الزام به یادگیری مبانی دانشی مختلفی چون برنامه ریزی پروژه از بین نمیرود. زیرا بالاخره این CM است که باید اطمینان حاصل نماید تغییراتی که کارفرما در نظر دارد انجام دهد، در کل زمان طرح چه تغییری ایجاد مینماید. اما نوع فعالیت CM دیگر اینجا اجرایی نیست (البته باز هم بستگی به پروژه دارد که کوچک مقیاس یا بزرگ مقیاس باشد) و از کارشناس مربوطه استفاده میکند تا کار تحلیل را انجام بدهد ولی CM کار کنترل و تصمیم گیری را انجام میدهد.

به این صورت نوع آموزش از قالب کارشناسی-اجرایی به سمت ارشد-استراتژی و فرآیندی خواهد رفت.

البته چنین ادبیاتی در کشورمان رایج نبوده و ذهنیت صحیحی از جایگاه CM متاسفانه وجود ندارد که موسسه ACEMI تلاش میکند تا این جایگاه را ایجاد نماید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸