متن سوال

در یک سری از قراردادها یک سری مایلستون Backward تعریف میشود؛ مثلا ۶ هفته قبل از Commissioning این مدارک باید تحویل داده شود. سه هفته قبل آن هم یک سری دیگر، و حالا  آن Commissioning تاریخش اول فیکس میشود. آیا چنین رابطه ای را میشود sf تعریف کرد؟
الان مثلا؛ یک اتفاقی افتاده است و آن تاریخ Commissioning را یک پیمانکار دیگر عقب انداخته و ما علاقه داریم درخواست تمدید زمانی نماییم. اگر رابطه SF را به صورت Backward ندهیم، آن Gateها روی مسیر بحرانی جابجا نمیشود؟ راه حلش چیست؟

پاسخ سوال

- منظور شما این است که باید مدارک اول تحویل شود و بعد از آن Commissioning دارید؛ پس منطق برنامه شما FS میباشد. ولی برای اینکه ممکن است تاخیر فعالیت پس نیاز، باعث تاخیر فعالیت تحویل مدارک نشود، میخواهید روابط را طوری تعریف کنید تا روی آنالیز تاخیرات مشکل پیدا نکنید. اما آیا نمیشود از FRAGNET استفاده کرد؟

- فرض کنید؛ دستور داده میشود که Commissioning به مدت 2 ماه به تاخیر بیفتد و شما باید 2 ماه دیگر مدارک را تحویل دهید؟ خب این را  میشود به صورت fragnet روی برنامه مدل نمود و دلیل تاخیر که پشت تحویل مدارک می آید را مشخص کرد. خود این موضوع باعث میشود مسیر جابجا شود و مسیر بحرانی مشخص میشود. البته این امکان هم وجود دارد که از فعالیت پشتیبان LOE استفاده نموده و آنرا وابسته کنید که در این حالت فعالیت LOE به تاخیر می افتد و میتوانید برای خسارت تاخیرش ادعا کنید. با این روش وقتی Commissioning به تاخیر می افتد، با خودش فعالیت LOE را به تاخیر می اندازد. بدان علت که فعالیت LOE روی مسیر بحرانی نیست نیز پیچیدگی شناوری کاهش می یابد.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸