کتاب مدیریت ایمنی در پروژه های صنعت ساخت

کتاب مدیریت ایمنی در پروژه های صنعت ساخت

صنعت ساخت سالانه حوادث زیادی را به خود اختصاص داده و این حوادث با آمار مرگ‌ومیر نسبتاً بالایی نیز همراه است. با وجود بهبود شرایط در کشورهای توسعه یافته، این موضوع همچنان در کشورهای در حال توسعه با چالشهای زیادی همراه است. اما با وجود بهبودهای ایجاد شده، مدیریت ایمنی همچنان یکی از پرچالش ترین موارد در پروژه های ساخت بوده و نیاز به توجه ویژه ای دارد. مدیریت ایمنی امروزه به یکی از محدوده‌های دانشی مورد نیاز برای مدیران پروژه تبدیل شده و انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) آن را یکی از محدوده های اصلی دانشی مدیر ساخت (CM) میداند. از اینرو، مدیریت ایمنی را می‌توان چارچوبی برای کاهش حوادث و تلفات در پروژه‌های صنعت ساخت دانست.

 

شکل 1. رعایت ایمنی جهت کار در ارتفاع

1. معرفی کتاب مدیریت ایمنی

یکی از کتاب‌هایی که در زمینه مدیریت ایمنی در پروژه‌های ساخت به چاپ رسیده است، کتابی است که توسط Li و Poon و در سال 2013 نوشته شده و مدیریت ایمنی را از نگاه عرضه و تقاضا مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مطالب ارائه شده و فصل های این کتاب به شرح زیر هستند:
الف- فصل اول و دوم: در این فصول، نویسندگان به دلایل حوادث در پروژه‌های ساخت در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه پرداخته و این موارد را در این دو نوع کشور با یکدیگر مقایسه نموده اند. موضوعی که باعث ایجاد جذابیت در این کتاب شده است.
ب- فصل سوم: این فصل کتاب به موضوع عرضه ایمنی پرداخته است. مواردی از جمله مدیریت ایمنی، قوانین و مقررات و دانش مربوط به ایمنی در پروژه‌های ساخت مورد بررسی قرار گرفته است. نکته جالب‌توجه این بررسی آن است که کشورهای درحال‌توسعه‌ای همچون برمودا، مصر و کویت در مقابل کشورهای توسعه‌یافته‌ای چون فرانسه، آمریکا و سنگاپور مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
پ- فصل چهارم تا ششم: در این فصول، نویسندگان به بررسی اثربخشی سیستم‌های مختلف ارزیابی ایمنی پرداخته و مطالعات موردی (Case Studies) جالبی را درباره برخی پروژه‌های کشور هنگ‌کنگ انجام داده اند.
ت- فصل هفتم و هشتم: این فصول کتاب به موضوع جالبی پرداخته و آن موضوع انتقال دانش در زمینه ایمنی با استفاده از تکنولوژی اطلاعات است.
ث- فصل نهم الی یازدهم: این فصول نیز به بررسی هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیمی که حوادث در صنعت ساخت به پروژه‌ها تحمیل می‌نمایند پرداخته و موارد واقعی که در دادگاه‌های انگلستان و هنگ‌کنگ مطرح گردیده را مورد ارزیابی قرار داده است.
ج- فصل دوازدهم: در فصل دوازدهم نیز عملکرد ایمنی در صنعت ساخت هنگ‌کنگ به‌صورت درس‌آموخته‌هایی مورد بررسی قرار گرفته است.

- جهت مطالعه بیشتر و آشنایی با کتاب معرفی شده، نسخه پی‌دی‌اف (PDF) این کتاب جهت دانلود قرار داده شده است.


جایگاه این مبانی در آموزش‌های مؤسسه   ACEMI

در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت های سخت دوره ای با عنوان (مدیریت ایمنی پروژه) به صورت جامع ارائه شده است. باید توجه داشت که دوره راهنمای PMBOK پیشنیاز این دوره خواهد بود. همچنین به جهت آشنایی با سایر دوره ها و تاریخ برگزاری آن ها می توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.

دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸