متن سوال

در خصوص تعیین رشته، بنده لیسانس مهندسی عمران دارم و به کارهای مدیریتی، مشاوره ای و بیزینس علاقه مندم. مردد هستم که بین گرایش های مدیریت ساخت عمران‌ و مدیریت بازرگانی کدام را انتخاب کنم؟  سوالی که دارم این است که، رسالت مدیریت ساخت چه مواردی را شامل میشود و تا چه اندازه خلاقیت در آن دخیل است؟ و آیا به اندازه رشته های بیزنسی میتواند متنوع و جذاب باشد یا خیر؟ و اینکه حال و آینده مدیریت ساخت در ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:

- مدیریت ساخت فقط بحث ساختمان سازی نیست و این تفکر اشتباه است که فکر کنیم فقط در قالب پروژه های ساختمانی یا عمرانی قرار میگیرد و اینکه زیر گرایش های معماری، صنایع و عمران این رشته وجود دارد، دلیل دارد (اینجا را ببینید).

- در واقع این تقسیم بندی شامل پروژه های مسکونی و غیرمسکونی (بیمارستان، هتل، استادیوم و ...)، پروژه های عمرانی و مهندسی (راهسازی، پلسازی، تونل و ...) و همچنین پروژه های صنعتی (پالایشگاه و نفت و گاز و ...) میشود که باعث گردیده زیر گرایش خیلی از رشته ها بحث مدیریت پروژه ایجاد شود. 

- محدوده های دانشی مدیریت ساخت نیز تا حدودی از آنچه که در PMBOK میبینید، متفاوت است و برای همین است بسیاری از انجمنهای مدیریت ساخت به طور تخصصی در این صنعت فعالیت میکنند (از اینجا بخوانید).

- مدیریت ساخت نیز صرفا دانش فنی نیست و محدوده های مهارت نرم و رهبری را نیز در بر میگیرد (نقشه راه را از اینجا ببینید)


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸