متن سوال

سلام، روز بخیر. یک سوال برای بنده پیش اومده در خصوص ویرایش ۷ pmbok. آیا ویرایش ۷ تکمیل کننده‌ی ویرایش ۶ هست؟! چون کلا ویرایش ۷ بر اساس نگرش سیستمیه، برای بنده سوال شده که ویرایش ۶&۷ تکمیل کننده همدیگه هستن یا اینکه ۶ منسوخ شده و ویرایش ۷ فقط باید استفاده بشه؟

پاسخ سوال

اول خود PMBOK 7 را اگر ببینید مدام تاکید کرده که این نسخه نقض کننده نسخه های قدیمی نیست ولی PMI به این نگرش رسیده که نیاز هست از نسخه تجویزی فاصله بیشتری بگیره و البته یک بخش مفصلی به دلایل این تغییرات اختصاص داده است. این موضوع بیشتر از هر چیزی برای بقای PMBOK و عمومی تر کردن و افزایش دامنه نفوذ اتفاق افتاده است. البته برای اینکه بتوان ساختار جدیدی ایجاد کرد، موسسه PMI بخش PMI Standard پلاس را ایجاد کرده که باید دید در سالهای آتی به چه شکلی جواب خواهد داد. 

حالا آیا این نسخه میتواند برای صنعت ساخت کارایی لازم را داشته باشد؟
موسسه PMI داکیومنت الحاقیه Construction Extension را دارد که داخل آن اشاره کرده که فعالان صنعت ساخت «باید» از این داکیومنت در کنار راهنمای اصلی استفاده کنند و نسخه راهنمای اصلی نمیتواند به تنهایی کارایی کافی را برای متخصصان صنعت ساخت داشته باشد چون خیلی از بخشها باید مختص صنعت ساخت customize گردد. این دقیقا همان دلیلی است که در موسسه ACEMI این مستند در دوره PMBOK آموزش داده می‌شود.

اما یک آشفتگی در برنامه PMI وجود دارد. چرا؟
چون اگرچه این حرف در الحاقیه زده شده، اما الحاقیه مدت زیادیست که به روز نشده، در صورتی که نسخه راهنمای اصلی بعد از آن ۲ بار به روز شده است. از طرفی نویسندگان نسخه اصلی PMBOK 7 اغلب از پیشینه IT و با تفکر اجایل آمده و اغلب سخنرانان مطرحی هستند که خبری از بزرگان صنعت ساخت بین آن‌ها نیست. از طرفی PMI برنامه جدیدی برای تایید صلاحیت فعالان صنعت ساخت به نام CPBEP راه‌اندازی کرده که خودش بیانگر خیلی از موارد است. 


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸