متن سوال

در رابطه با تغيير اولويت اجراي كار (Out of sequence) پیمانکار اجازه ندارد هیچ تغییری در برنامه ریزی های اولیه و مصوب اعمال کند و هرنوع تغییری باید پس از توافق دو طرف و حتی با استناد به مفاد قرارداد باشد. یعنی در بعضی موارد اصولا توافق طرفین هم، جایز نیست. این نکته بسیار مهمی است که کارفرما باید متوجه باشد که در کل دوران پروژه، بازیچه دست پیمانکار نشود. ممنون ميشم در صورت امكان شما هم نظرتون رو در اين رابطه بفرماييد.

پاسخ سوال

- بحث تغيير اولويت اجراي كار (out of sequence) با Actual سر و کار دارد و نه با تغییر برنامه مصوب. در واقع این اصطلاح با قبل از Data date سر و کار دارد و نه تغییرات بعد از این تاریخ. 

- تا زمان Data date باید تمام تغییرات بر اساس شرایط حقیقی در برنامه ثبت شده و این ارتباطی با توافق طرفین ندارد زیرا بر اساس اطلاعات حقیقی است.

- پس از اعمال و ثبت اطلاعات حقیقی هم، موارد توسط مشاور بررسی و تایید می شود. 

- در صورت اختلاف نظر بر سر اطلاعات ثبت شده As-built و موارد مربوط به صحت Out of sequence هم نظر مشاور جاری است تا نتیجه پس از طی شدن فرایند حل اختلاف مشخص شود.

- تصمیم گیری درباره ادامه Out of sequence بعد از DD هم در گروی تصمیم کارفرما بوده و به توافق دو طرف ارتباطی ندارد. در این زمان هم به دو صورت (Overal logic) و (Retained logic) گرفته میشود.

- اما در قسمتي که فرمودید حتی در برخی موارد تغییرات برنامه (بعد از DD) با توافق طرفین ممکن نیست، در بسیاری از قراردادهای بین المللی، بخصوص در Common law، حتی در صورت تاخیر غیر مجاز، اجازه تغییر و تمدید زمانی (EOT) داده میشود، اما در ۴۳۱۱ تمدید پیمان فقط در شرایط تاخیر مجاز صورت میگیرد. غیر از این مورد مانعی برای تغییر برنامه در صورت توافق طرفین وجود ندارد!

- شما ميتوانید در بخش TV سايت موسسه مهندسی و مديريت ساخت علوی پور، ویدئو های آموزشی که در رابطه با تغییر اولویت اجرای کار (out of sequence) و  (Override logic و Retained logic) ظبط شده است را مشاهده نمایید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸