متن سوال

- در استاندارد مدیریت ساخت آیا فرض بر این است که طراحی به صورت کامل و جزئی انجام شود و سپس وارد فاز تدارکات شویم؟ به دلیل اینکه در پروژه ای تهیه اسناد مناقصه را بعد از Final design ذکر کرده است، به همین جهت این سوال برایم پیش آمد که آیا منظور از قرار داد این است که ابتدا طراحی تکمیل شود و جزئیات آن مشخص شود و بعد از آن وارد برگزاری مناقصات شویم؟

پاسخ سوال

چیزی که در Standard of practice و البته اغلب مراجع مدیریت ساخت وجود دارد، یک فرآیند مدیریت ساخت کلی است که با توجه به روش های اجرای پروژه ویا (Project delivery system) تغییر پیدا می کند. مثلا ما در پروژه های طراحی-مناقصه-ساخت (DBB) از مرحله ای که طراحی ها در حال کامل شدن هستند (که این هم میتواند با توجه به هر سازمان بین 60 تا 90 درصد مفهوم متفاوتی داشته باشد) تدوین اسناد قراردادی را آغاز میکنیم و بعد از آن به مرحله تکمیل اسناد خواهیم رسید. اما این موضوع با توجه به روش های تحویل و اجرای پروژه میتواند تغییر نماید. اما نکته قابل توجه آن است که در هر کدام از این مراحل، از لحاظ برنامه زمانی، هزینه، ریسک، ایمنی، پایداری و ... تفاوت در پیاده سازی وجود داشته و استاندارد مدیریت ساخت همه این موارد را در این فازها به شکلی کلی ارائه مینماید. این موضوع اصلی ترین تفاوت و بنیادی ترین تفاوت رویه مدیریت ساخت با مدیریت پروژه عمومی است. برای مثال یک راهنمای مدیریت هزینه برای همین بخش ارائه شده که به بیان جزئیات بسیاری پرداخته، یا برای همین بخش راهنمای برنامه ریزی جداگانه ای وجود دارد که مجددا به بیان جزئیات فرایندی آن پرداخته است.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸