متن سوال

بنده مباحث کنترل پروژه را میدانم ولی اگر بخواهم بصورت حرفه ای یادبگیرم و وارد آن شوم باید چکار کنم ؟ و از کجا شروع کنم بهتر است؟ آیا صرفا تجربه کافیست یا نیاز به آموزش نیز دارم؟ برخی اعتقاد دارند مدیریت پروژه را باید صرفا با کسب تجربه فرا گرفت. نظر شما چیست؟

 

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:

- زمانی که من در دانشگاه ایلینوی دکتری میخواندم، خیلی از افراد با سابقه 10- 15 ساله در شرکت های بزرگ و مهم، به محیط دانشگاه برمیگشند تا اینکه دانش خودشان را ارتقا دهند.
- یکی از علت هایش این بود که آنها به این نتیجه رسیده بودند که حتی با داشتن مدرک قبلی دانشگاه و تجربه کاری بالا؛ همچنان نیاز به آپدیت شدن از لحاظ دانشی دارند.
- اکثر داکیومنت هایی که وجود دارد، ابتدا از تجربه آمده، مطالعه شده، تست شده، مطالعه موردی شده و در نهایت تبدیل به یکسری دستورالعمل ها شده است.
- شما بدون فراگیری آنها باید سالها در پروژه ها سعی و خطا کنید، آسیب و خسارات وارد کنید تا بتوانید این موارد را اجرایی کنید.
- شما با آموزش میتوانید همین درس آموخته ها را در مدت زمان کوتاه تری یاد بگیرید.
- یک سری از آموزش ها عمق دارند و یک سری از آن ها مثل بسیاری از آموزش های داخل کشور، عمق ندارند و نیاز دارند یکی بیاید آن آموزش را برای ما عمیق تر نماید و این امر باعث میشود آموزش در کشور ما جواب ندهد. زیرا همه آنچه را آموخته اند سطحی بوده و عمق نداشته است.
- این موضوع فرق میکند با اینکه یک سری پروتکل هایی وجود دارد که عمیق بوده و یک نفر هم بیاید همه این موارد را بهم مرتبط سازد و یک یکپارچگی بین آن مطالب بوجود بیاورد.
- بسیاری از سوالات هست که نمیشود آنها را بدون داشتن دانش جواب داد و هیچ راهکاری برای آنها در ایران وجود ندارد (مانند تاخیرات همزمان و Pacing delays و Disruption و کمی سازی خسارات بالاسری و ...).
- پشت سر همه این دستورالعملها و پروتکلها و استانداردها منطقهای زیادیست که البته با مطالعه صرف نمیتوان آنها را فرا گرفت و نیاز به فردیست که آنها را رمزگشایی نموده و یکپارچه سازد.
- برای حرفه ای شدن هم نیاز به تجربه دارید و هم دانش و آموزش. بخشی از فرایند شما را آموزش دربرمیگیرد. آموزشی که یک نقطه آغاز و یک پایانی داشته باشد. آموزشی که عمق داشته باشد و مطالب و مفاهیم را یکپارچه سازی کند. آموزشی که هم پیشنیاز، هم پس نیاز و هم همراستا با تجربه باید ادامه دار باشد.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸