راهنمای بچینگ پلانت (ایستگاه مرکزی بتن)

راهنمای بچینگ پلانت (ایستگاه مرکزی بتن)
راهنمای بچینگ پلانت (ایستگاه مرکزی بتن)

با گذشت زمان و ظهور تکنولوژی‌های مدرن، صنعت ساخت نیز دچار تحولاتی شده، به طوری که امروزه میتوان در چند روز ساختمان بلندمرتبه ای را ایجاد نمود. یکی از تجهیزات پیشرفته در صنعت ساخت را میتوان بچینگ پلانت (batching plant) دانست. بچینگ پلانت ها با ارائه بتن آماده در زمان مناسب، باعث سرعت بخشیدن در کل فرآیند ساخت میشود. بچینگ پلانت (batching plant) را میتوان کارخانه بتن سازی تعریف نمود که مواد و مصالح مورد نیاز برای ساخت بتن را به صورت اصولی با یکدیگر مخلوط میکند. اما یکی از دلایل رایج شدن بچینگ پلانتها، با اختراع میکسرهای بتن بود که قبل از آن بتن به صورت دستی مخلوط می شد. در قرن بیستم، شاهد معرفی میکسرهای بتنی برای افزایش بهره وری بتن بودیم که نیاز به بچینگ بتن بزرگ را نیز ایجاد نمود. این کارخانه ها دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند کنترل کامپیوتری، اختلاط بهبود یافته و بسیاری از موارد دیگر هستند.

1. اجزای بچینگ پلانت

به طور کلی بچینگ پلانت از اجزاء مختلفی تشکیل شده است، اصلی ترین این اجزاء را میتوان به صورت زیر معرفی کرد:
الف- بچر سیمان: بچر سیمان، بخشی از بچینگ پلانت است که سیمان ابتدا در آن تغذیه و اندازه گیری می شود و قبل از تخلیه به میکسر، به صورت دسته ای ترکیب می شود.
ب- بچر سنگدانه: بخشی از بچینگ پلانت است که در آن سنگدانه ها قبل از تخلیه به میکسر، به صورت دسته ای تغذیه و اندازه گیری می شوند.
پ- سیلو های نگهداری سیمان: سیلوهای سیمان، ظروف ذخیره سازی در محل هستند که برای نگهداری و توزیع انواع مخلوط سیمان استفاده می شوند. این نوع سیلوها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند که آنها را برای استفاده در بسیاری از انواع کارگاههای ساخت، استفاده میکنند. سیلو سیمان می تواند یک سازه دائمی یا یک مدل قابل حمل باشد که در صورت لزوم می تواند جابجا شود.
ت- تسمه نقاله: دستگاهی مکانیکی است که برای انتقال سیمان و سنگدانه ها به داخل واحد اختلاط از طریق منطقه بچینگ استفاده می شود. در شکل 2، برخی از تسمه نقاله هایی که در بچینگ پلانت استفاده می شود نمایش داده شده است.
ث- اتاق کنترل: سیستم کنترل، ترکیبی از واحد الکتریکی و کامپیوتری است که هدف آن کنترل و برنامه ریزی بچینگ پلانت است. این مهمترین بخش بچینگ پلانت است و اپراتور آن باید دانش کافی برای راه اندازی و استفاده از این سیستم را داشته باشد تا بتنی با کیفیت مناسب تولید گردد.
ج- هیترها، چیلرها و غبارگیرها: هیترها و چیلرها نیز بخشی از بچینگ پلانت هستند که به کنترل دمای میکسر کمک می کنند و همچنین غبارگیرها نیز گرد و غبار را جمع آوری نموده و به بیرون می ریزند.

شکل 1. سیلوهای نگهداری سیمان

شكل 2. تسمه نقاله های پرکاربرد در بچینگ پلانت

شکل 3. سیستم کنترل بچینگ پلانت

2. مدل های بچینگ پلانت

مدل های بچینگ پلانت ها با توجه به نیاز و علاقه استفاده کنندگان از این تکنولوژی، روز به روز در حال بهبود بوده و مدل های جدید تر و مناسب تر روانه بازار میشود. اما به صورت کلی میتوان بچینگ پلانتها را در 4 دسته طبقه بندی کرد.
الف- نوع Transit Mix Plant: در این نوع بچینگ پلانت، سنگدانه، سیمان و تمام مواد و مصالح به صورت خشک مخلوط شده و زمانی که به کامیون های میکسر منتقل می شود، آب اضافه گردیده و این باعث می شود که مخلوط با کیفیتی حاصل شود.
ب- نوع Central Mix Plant: در کارخانه های اختلاط مرکزی، تمام مواد مورد نیاز برای ساخت بتن، در کارخانه به همراه آب مخلوط گردیده و سپس، محصول به سایت موردنظر منتقل می شود. این نوع بچینگ پلانت، محصول با کیفیت تری را به مشتری ارائه می دهد، زیرا تمام اختلاط در مکان متمرکز با استفاده از سیستم کامپیوتری انجام می شود.
پ- نوع Stationary Batch Plant: بچینگ پلانت ها نیز میتوانند به صورت ثابت و یا متحرک باشند. این نوع ثابت بوده و نمی‌توان آن را به طور مکرر به درخواست کاربر جابجا نمود.
ت- نوع Mobile Batch Plant: این نوع بچینگ پلانت ها متحرک بوده و میتوان آن ها را به سایت های مختلف منتقل نمود.

3. مراحل تولید بتن توسط بچینگ پلانت

به طور کلی فرآیند تولید بتن توسط بچینگ پلانت، فرآیند ساده ای است که در ادامه به شرح مختصری از نحوه تولید بتن توسط بچینگ پلانت میپردازیم:
الف- سیستم کنترل که رابط انسان و ماشین است، مرحله اول اجرای کار تلقی میگردد، در این بخش باید در سیستم کامپیوتری مربوطه طرح اختلاط ایجاد شود.
ب- با دستور طرح اختلاط به سیستم کنترل، نوار نقاله شروع به کار کرده و سنگدانه ها را به فیدر توزین می برد.
پ- در این مرحله، وزن آب و سایر مواد و مصالح، با باز کردن درب فیدر محاسبه میگردد.
ت- بعد از اتمام قسمت توزین، مخلوط کردن همه مواد در میکسر مرکزی انجام می شود.
ث-  پس از انجام مخلوط، بتن توسط کامیون هایی حمل بتن به محل سایت منتقل می شود.

- جهت مطالعه بيشتر، در انتهاي فايل، مقاله اي جهت دانلود قرار داده شده است.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش های موسسه ACEMI

در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، در سطح مهارت های سخت (کارشناسی - اجرایی و ارشد - استراتژی) و در سطح مهارت های نرم دوره های جامعی دیده شده است. همچنین به جهت آشنایی با دوره ها و تاریخ برگزاری آن ها می توانید به بخش تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور مراجعه نمایید.

دانلود جزئیات این مقاله

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸