متن سوال

چه موقع برنامه زمان بندی پروژه باید بازنگری شود؟ به این دلیل که بازنگری در هر زمانی باعث میشود تاخیرات پروژه ها مشخص نشود.

پاسخ سوال

- لازم است که شما در هر مرحله و در طول پروژه (عموما ماهیانه یا حتی کمتر) هم میزان انحرافات و هم تاخیرات را به صورت هم زمان تحلیل کنید.

- قبل از هر تغییری در برنامه، باید برنامه به روز رسانی شود (Reschedule). تمام قواعد اینکار را در دو دوره برنامه ریزی سطح کارشناسی و سطح ارشد به شکل مفصل آموزش میدهیم. 

- اصولا در زمانی که آپدیتها ارائه میشود ما آنالیز تاخیرات را نیز انجام میدهیم تا تکلیف تاخیرات مجاز (EOT) مشخص شود که این موارد را به صورت مفصل در دوره آنالیز تاخیرات آموزش میدهیم. 

- برای این مورد یکی از روش هایی که میتوانید استفاده کنید هم TIA هست.

- یکی از اشتباهات این است که آپدیتها صورت میگیرد و حتی برنامه ریکاوری تهیه میشود؛ بدون اینکه تکلیف EOT مشخص شده باشد. در اینجا شما کلی مشکل حقوقی پیدا میکنید، مخصوصا اگر تاخیر به واسطه کارفرما باشد و از شما خواسته باشد به عنوان پیمانکار، برنامه جبرانی Recovery schedule یا Catch up plan را تهیه و به کارفرما یا نماینده او بدهید. 

- عموم مشکلات در این عرصه به تسریع اعتباری (Constructive Acceleration) میرسد که در دوره مدیریت ادعا به صورت مفصل آموزش میدهیم. 

 

در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸