متن سوال

در محیط کاری پروژه تا چه میزان از کارشناسان کنترل پروژه بخصوص کارشناسان تازه کار انتظار دارند که از مهندسی ارزش کسب شده (EVM) اطلاعاتی داشته باشند و انتظار داشته باشند که شاخص های آن را حساب کنند و بعد از آن روی نمودار تحلیلش کنند سپس در نرم افزار محاسبه کنند.

همچنین این مورد جایگاهی در محیط کاری در پروژه های ایران دارد؟ عده ای بر این عقیده هستند که بعلت تغییرات شدید قیمت ها در ایران و اینکه کمتر پروژه ها بحث هزینه هایشان را وارد نرم افزار میکنند کاربردی ندارد.

پاسخ سوال

چکیده پاسخ صوتی:
- مدیریت مالی و هزینه تنها مدیریت ارزش کسب شده (EVM) نیست (این مقاله را بخوانید)

- در دوره مدیریت مالی و مدیریت هزینه پروژه، اساتید بصورت جامع و مفصل در باره این موضوع آموزش داده اند و دانشجویان کاملا متوجه شدند ساختار مدیریت ارزش کسب شده (EVM) متفاوت از آن چیزی است که ما فکر میکنیم در نرم افزار اتفاق می افتد (اما صحیح نیست) و صرفا عدد و رقم و گراف نیست. 

- لازمه اینکار این است که ابتدا سیستم حسابداری درست باشد و تقسیم بندی ها و هزینه ها بر اساس همین سیستم باشد و بیسلاین PMB درست تدوین شده باشد.

- بسیاری از پروژه ها از زیر بنا مشکل دارد و زمانی بهبود پیدا میکند که وضعیت پروژه در زیرساخت شرکت انجام دهنده پروژه بهبود پیدا کند.

- در مورد تغییرات قیمت هزینه ها نمیگوییم کار را سخت نمیکند، اما باعث نمیشود کار را هم انجام ندهید، زیرا در صورتی که از ساختار آموزش داده شده در دوره مدیریت مالی و یکپارچگی آن با دوره مدیریت برنامه ریزی و مدیریت ریسک استفاده نمایید، میتوانید این موضوع را به شکلی موثر مدیریت کنید.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸