متن سوال

در مرحله تخمین هزینه ها که اندوخته احتیاطی را در نظر نمیگیریم در مرحله بودجه بندی فقط آنرا حساب میکنیم؟

یا در هر ۲ مرحله حساب میکنیم؟ یعنی مثلا در مرحله تخمین، ۱۰درصد رزرو برای فعالیت در نظر میگیریم و در بودجه بندی هم کل فعالیت ها جمع میشن و سرجمع درصدی باز هم درصدی برای آنها در نظر گرفته میشود؟

پاسخ سوال

- ذخیره احتیاطی برای فعالیت و در سطح فعالیت اصلا موضوع درستی نمیباشد. بحث contingency یا همان ذخیره احتیاطی باید هم در زمان و هم در هزینه در نظر گرفته شود و از محاسبات ریسک باید محاسبه گردد (دوره مدیریت برنامه ریزی و مدیریت ریسک اصل و اساس این موضوع است).

- موضوع بعدی دسته بندی هزینه ها است که بسیار مهم بوده و باید ساختار برآورد هزینه را بدانیم. زیرا اضافه شدن ذخیره احتیاطی در هر فاز متفاوت بوده و برای آن رویه های مشخصی وجود دارد (دوره مدیریت مالی). 

- ما کل این ساختار و هزینه ها و محاسبات را ریز به ریز در دوره مالی و در طول چرخه حیات پروژه و برای قراردادهای Lump Sum و Unit price و ... اموزش میدهیم

- این مباحث را در PMBOK و دستورالعملهای عادی به شما آموزش نمیدهند و صرف تجربه هم منطق درستی ندارد و باید دستورالعملهای اجرایی آنرا که در دنیا استفاده میشود فرا بگیرید. 

- این موضوع اساس کار شما برای مدیریت ارزش کسب شده (EVM) است که چنانچه درست براورد و تقسیم بندی نشود، PMB در مدیریت ارزش کسب شده (EVM) هم درست ایجاد نمیشود.


در بزرگترین و تخصصی‎‎‎‎‎‎‎ترین رویداد مدیریت ساخت کشور
منتظر دیدار شما هستیم!

در دومین سمپوزیوم بین‌المللی مدیریت ساخت (ICMS)، که حدود 1000 شرکت‌کننده از مهندسان، پیمانکاران، کارفرمایان، مشاوران، کارشناسان، مدیران، اساتید، مدرسان و مدیران عامل صنعت ساخت با هدف ایجاد بزرگ‌ترین اکوسیستم تخصصی در صنعت ساخت گرد هم می‌آیند، منتظر دیدار شما هستیم.

ارتباط با موسسه
info@dralavipour.com
ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه: ۱۷-۹ و پنجشنبه ۱۲-۸