چالش‌های آنالیز تأخیرات آینده‌نگر (Prospective)

چالش‌های آنالیز تأخیرات آینده‌نگر (Prospective)

آنالیز تأخیرات با استفاده از روش آینده‌نگر (Prospective) در بسیاری از قراردادها الزام‌آور است. برای مثال دپارتمان DOT آمریکا در پروژه‌های خود جهت انجام آنالیز تأخیرات، استفاده از روش آینده گر را الزام کرده است. اما با تمام مزیت‌هایی که این روش برای کارفرما و پیمانکار دارد، چالش‌هایی نیز برای این روش وجود دارد که در صورت عدم شناخت کافی آن‌را به شکست می‌رساند. چالش استفاده از روش آینده‌نگر از جایی آغاز می‌شود که در صورت استفاده از این روش، نتایج آنالیز تأخیرات به‌دست‌آمده با آنالیز تأخیرات گذشته‌نگر که حالت Fact داشته و مورد تایید دادگاه‌هاست، متفاوت می‌شود. در این ویدئو به دلایل بروز این اتفاق و ساده‌سازی این موضوع با ذکر مثال پرداخته شده است.
به‌طورکلی به دلیل وجود برخی از چالش‌ها، اکثر کارفرماها به استفاده از روش گذشته‌نگر علاقه بیشتری نشان می‌دهند و علاقه‌ای به استفاده از روش آینده‌نگر ندارند. آنالیز تأخیرات با استفاده از روش آینده‌نگر می‌تواند در گزارش‌های مالی تغییر ایجاد کند. اما باوجوداینکه امکان تغییر در ادعاهای مالی وجود دارد، همچنان بسیاری از قراردادها این الزام را ایجاد کرده‌اند که از روش آینده‌نگر در آنالیز تأخیرات استفاده شود. موضوعی که می‌توان با استفاده از تکنیک‌هایی نسبت به بهبود آن‌ها اقدام نمود.
در بسیاری از قراردادها مانند فیدیک، EPC صنعتی، طرح و ساخت غیرصنعتی و غیره، اگر از روش آینده‌نگر برای آنالیز تأخیرات استفاده نشود به‌صورت نهفته نمی‌توان بسیاری از ادعاها را مطرح کرد و این موضوع به این دلیل است که شرایطی برای Notice دیده شده که عملاً ادعاهای این موضوع را خنثی خواهد کرد.

- متن فوق، به‌صورت خلاصه است و کل مباحث ارائه شده در ویدئو را پوشش نمی‌دهد به همین دلیل پیشنهاد می‌گردد ویدئو را به‌صورت کامل مشاهده نمایید.


جایگاه مبانی ارائه شده در آموزش‌های مؤسسه ACEMI

در نقشه راه جامع موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی پور، دوره فرآیند جامع آنالیز تاخیرات در پروژه در سطح مهارت های سخت به صورت جامع ارائه شده است.
دوره های"برنامه ریزی، زمانبندی، ارزیابی و کنترل پروژه" و"مدیریت یکپارچه مدیریت مالی، حسابداری و هزینه"و"فرآیند جامع مدیریت اسناد و مدارک"پیشنیازهای این دوره می باشند.
برای آشنایی با سایر دوره ها و تاریخ برگزاری آن ها می توانید به تقویم آموزشی موسسه مهندسی و مدیریت ساخت علوی‌پور مراجعه نمایید.

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است.
برای ثبت نظر ابتدا وارد پروفایل کاربری خود شوید.